1 paź 2013

Koalicja-SW wchodzi do służby

Jak podała dziś agencja Ria-Nowosti, w 2014 roku rosyjskie wojska lądowe mają otrzymać haubice samobieżne nowego typu, 2S35 "Koalicja-SW".


Prototyp 2S35 jeszcze na podwoziu T-72

Jest to dosyć niezwykła konstrukcja - na jednym podwoziu mieszczą się dwie amaty 152 mm. Początkowo zdjęcie tej haubicy zostało przyjete na Zachodzie z niedowierzaniem, nawet jako żart prima-aprylisowy. Sens umieszczania dwóch armat na jednym podwoziu jest kwestionowany do dziś. Rosjanie twierdzą że pozwoli to strzelać dwoma pociskami do jednego celu prawie równocześnie, jednak taka możliwość w nowoczesnych haubicach istnieje i przy jednej lufie, dzięki automatycznej zmianie kąta podniesienia lufy i zmianie ładunku prochowego, przez co pociski wystrzelone w różnym czasie, lecąc różnymi trajektoraimi balistycznymi uderzają w cel równocześnie. Zaleta rosyjskiego rozwiązania to większa szybkostrzelność (15 wystrzałów na minutę), przy pewnym zwiększeniu masy i gabarytów działa. Jednostka ognia - 72 pociski. Jako podwozie miało być wykorzystane uniwersalne modułowe podwozie "Armata", masa całkowita - 55 ton. Załoga 3 osobowa w kapsule w przedzie kadłuba, oddzielona od całkowicie zmechanizowanego przedziału bojowego.

Jak podano, w tym roku dla wojsk lądowych już kupiono około 600 nowych jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Oprócz tego planowano przeprowadzenie remontów generalnych do 100 czołgów T-72 (do standardu T-72B3) i ponad 100 BWP-2.  W przyszłym roku do wojsk lądowych trafi ponad 750 jednostek nowego uzbrojenia i techniki wojskowej. Prócz Koalicji-SW, bedą to między innymi wyrzutnie rakiet Iskander-M, wieloprowadnicowe Tornado-G, ciężkie samochody opancezone Tajfun, ppk Kornet, ppzr "Wierba" (następca Igły),indywidualny system walki żołnierza "Ratnik" i inne.

1 komentarz:

  1. Anonimowy9/16/2014

    Totalny idiotyzm - mówię o ruskiej haubicy z dwiema lufami -Lufa oraz podajnik amunicji i oporopowrotniki to ogromny ciężar tu będzie to ogromny ciężar x2 więc pojazd będzie ciężki -albo zabierze mniej amunicji albo będzie słabiej opancezony - a szybkostrzelność - jednolufowe działa mają wystarczająca szybkostrzelność więc poco x2 - ale ruskie społeczeństwo potrzebuje propagandowego sprzętu i na defiladzie aplauz wzbudzi coś co ma 2x więcej luf niż zachodnie odpowiedniki. Jak dla mnie przyszłość to nie dwie lufy a 2 osobne pojazdy lżejsze szybsze lepiej opancerzone i zabierające więcej amunicji , a dzięki technice zmniejszyć załogę jak dziś obsługuje 4-5 ludzi to zmniejszyć ta ilość dzięki technice i elektronice do 2 na każdy pojazd - niech pojazdy jada osobno ale dzięki wymianie danych wspólnie i jednoczenie ostrzeliwują cel, Nawet pomysł taki - w pojeździe jest tylko jeden człowiek - kierowca a działo strzela automatycznie sterowane sygnałami wysyłanymi bezpośrednio ze sztabu - ale u ruskich to niemożliwe - elektroniki nie da się pokazać na defiladzie dwie lufy a za rok 3 lufy a za 5 lat rakieta na dachu -a za 10 lat 5luf i 10 rakiet to jest potęga.

    OdpowiedzUsuń