Ze wschodu


 Grudzień 2013 - styczeń 2014

* Około 1700 pojazdów opancerzonych i ponad 9000 samochodów wojskowych otrzymają rosyjskie wojska w 2014 roku, powiedział dziennikarzom, wiceminister obrony gen. Dmitrij Bułhakow jak podały RIA Novosti. Jednocześnie ze składu jednostek bojowych sił zbrojnych wycofa się ponad 14 tys. starszych pojazdów opancerzonych. Jednocześnie, w 2014 r. planuje się wyremontowanie ponad 4500 czołgów, pojazdów opancerzonych i samochodów, około 800 z nich przejdzie głęboką modernizację.

* Ponad 50 jednostek techniki lotniczej zostanie dostarczonych w 2014 roku do Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji, poinformowały słuzby prasowe ZOW. Nowe śmigłowce uderzeniowe Mi-28N i Mi-35 przyjmą załogi lotnicze lotnicwa wojsk lądowych z St. Petersburga. Śmigłowce Ka-52, Mi-35, Mi-26T, Mi-8 MTW-5 i Mi-8MTPR-1 trafią do jednostki lotnictwa wojsk lądowych w Obwodzie Pskowskim. Zmodernizowane samoloty MiG-31BM trafią do pułku lotniczego w Obwodzie Twerskim.

 * W pierwszym kwartale 2014 roku podpisana zostanie umowa na zakup przez rosyjskie ministerstwo obrony 16 myśliwców MiG-29SMT poinformował zastępca ministra obrony rosji Juri Borysow. Wartość kontraktu wyniesie około 485 mln dolarów.

 * Prezydent A. Łukaszenko zapowiedział przeprowadzenie niezapowiedzianej kontroli armii białoruskiej. Odbyła się ona w 2 połowie stycznia.

* Rosyjskie siły powietrzne ćwiczyły atak na Szwecję z użyciem broni atomowej. Tak twierdzi szwedzka gazeta "Expressen", powołując się na źródła w wywiadzie wojskowym i siłach bezpieczeństwa. Sprawa dotyczy incydentu z 29 marca ubiegłego roku, Wielkiego Piątku, kiedy to dwa rosyjskie bombowce, Tu-22M3 Backfire C, naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną w okolicach Sztokholmu.

* Na skutek dwóch wybuchów w zamachach w Wołgogradzie - na dworcu 29 grudnia i następnego dnia w trolejbusie – zginęły 34 osoby, a około 70 zostało rannych. Był to znaczący sukces propagandowy terrorystów nad reżimem W. Putina w związku z przygotowaniami do zimowej olimpiady która miała sie odbyć w tym regionie.

* W Soczi podejmowane są bezprecedensowe środki bezpieczeństwa, które będą obowiązywać do końca Igrzysk Olimpijskich. Dekret prezydenta, regulujący środki bezpieczeństwa, przewiduje stworzenie wokół miasta zakazanej strefy, do której nie można będzie się przedostać bez konieczności służbowej lub produkcyjnej. Zostaną także stworzone kontrolowane strefy: do nich można będzie się przedostać po kontroli policyjnej. Dostęp do Soczi będzie kontrolowało ponad 30 tys. pracowników policji i wojsk wewnętrznych. Mieszkańcy Soczi twierdzą, że w mieście wprowadzono de facto stan nadzwyczajny. W mieście i jego rejonie ustanowiono „strefę bezpieczeństwa”. To ciągnący się wzdłuż czarnomorskiego brzegu pas o długości 100 km i szerokości 40 km. Wewnątrz strefy wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa, m.in. zakazano demonstracji, ograniczono prywatny ruch drogowy.

* Armia białoruska czeka na dostawy 4 systemów przeciwlotniczych S-300 z Rosji - poinformował zastępca dowódcy Sił Powietrznych i Wojsk Obrony Powietrznej Białousi Igor Gołub. Podkreślił on, że dzięki polityce współpracy wojskowo-technicznej z Rosją na Białoruś już dostarczono systemy „Tor-M2”. Zawarto również kontrakt na dostawy 4 samolotów Jak-130.

* Rosja dostarczyła do Iraku 13 śmigłowców uderzeniowych Mi-28NE „Nocny myśliwy”. Śmigłowce przybyły do portu Umm Kasr na południu Iraku 5 stycznia 2014 roku. Jest to już druga partia maszyn, dostarczonych do Bagdadu. W ubiegłym roku irackim wojskowym przekazano 15 Mi-28NE. Irak i Rosja podpisały porozumienie w sprawie dostaw broni i sprzętu wojskowego w październiku 2012 roku. Kwota transakcji wyniosła 4,3 mld dolarów. Porozumienie przewiduje przekazanie Bagdadowi 48 przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich Pancyr-S1 i 40 śmigłowców uderzeniowych Mi-28NE. Później Moskwa i Bagdad zawarły także kontrakt na dostawę śmigłowców uderzeniowych Ka-52.

* Rosyjski statek prowadził nielegalne połowy w wodach Senegalu został odprowadzony do Dakaru. Na jego pokładzie znajduje się 62 obywateli Rosji. Na pokład statku wkroczyło 4 senegalskich żołnierzy. Podczas zatrzymania Rosjanie stawili opór i niektórzy z nich zostali ranni, jeden miał złamaną rękę. Senegal oskarżył Rosjan o nielegalne połowy ryb w jego wodach i twierdził, że „Oleg Najdenow” już wielokrotnie popełniał to wykroczenie. Zamierzła aresztować ładunek i nałożyć na właściciela statku karę grzywny w wysokości prawie 830 tys dolarów.
 
* Według mającej siedzibę w Kalifornii firmy CrowdStrike wśród ofiar rosyjskiej kampanii szpiegowskiej w internecie są firmy energetyczne i technologiczne. Niektóre z nich straciły cenną własność intelektualną.
Cytując umowy o zachowaniu poufności CrowdStrike nie chciała podać szczegółów tych strat ani poinformować, które firmy zostały ofiarami ataków hakerskich. Agencji Reutera nie udało się uzyskać komentarza z rosyjskiego MSW.

* 9 grudnia prezydent Władimir Putin podpisał dekret w sprawie stworzenia międzynarodowej agencji informacyjnej na bazie RIA Novosti, w której skład wejdzie także rosyjska państwowa spółka radiowa „Głos Rosji”.

* Szef katedry jednej z rosyjskich akademii ogólnowojskowych alarmuje, że na Dalekim Wschodzie, jedna rosyjska brygada musi utrzymywać front o szerokości 50 km (jest to norma przewidziana dla dywizji w obronie). "Mówi się że będzie to możliwe dzięki nowej technice, ale jakiej? Jest to bzdura czystej wody!" Niech się cieszy że nie jest w położeniu polskiego MON, gdzie wschodniej granicy (nie licząc granicy z Litwą) musi bronić 5 brygad, co daje 232 km na brygadę, a licząc wszystkie nasze 11 brygad ciężkich i średnich - 105 km na brygadę.

* Przemysł rakietowo-kosmiczny Rosji do 2020 roku wyprodukuje ponad 400 rakiet strategicznych i ponad 100 aparatów kosmicznych ze środkami startowymi i całą infrastrukturą, zapewniającą ich funkcjonowanie – poinformował przewodniczący Rady Naukowo-Technicznej korporacji państwowej „Rostech” Jurij Koptiew.

* Euroazjatycka Unia Gospodarcza powstanie na początku 2015 roku - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin. Dyplomata zapowiedział również zebranie w Moskwie Euroazjatyckiej Rady Najwyższej. W spotkaniu mieli wziąć udział prezydenci Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu.

* Byli oficerowie GRU sugerują że Rosja powinna przyjąć przepisy o prywatnych przedsiębiorstwach wojskowych (PPW) które można by wysłać do Syrii w celu pomocy rządowi Assada. Taki projek wniósł pod obrady Dumy, deputowany A. Mitrofanow w połowie 2013 roku. Może to być próba zwiększenia wpływów i poprawy pozycji GRU w stosunku do byłego KGB na terytorium samej Rosji jak i za granicą. Dysponujac takim narzędziem jak PPW, wywiad wojskowy Rosji będzie mógł oddziaływać aktywnie poza terytorium Rosji w celu kreowania konfliktów i wciągnięcia Rosji w różne wewnetrzne konflikty co bedzie narzędziem w walce o wpływy i pozycję w stosunku do b. sił KGB wewnątrz władz Rosji. Spowoduje to też wzrost destabilizacji w otoczeniu Rosji, w tym w Polsce.

* Sformowane w ubiegłym roku dwie dywizje w Zachodnim Okręgu Wojskowym, Kantemirowska i Tamańska, są niepełnowartościowe - dwupułkowe.

* Na posiedzeniu rosyjsko-ukraińskiej komisji międzypaństwowej 17 grudnia została podjęta decyzja w sprawie obniżenia ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy do 268,5 dol. za tysiąc metrów sześciennych oraz kupna przez Rosję euroobligacji Ukrainy na kwotę 15 mld dolarów.
 Bez porozumienia z Rosją o znaczącym obniżeniu cen gazu i zakupie ukraińskich euroobligacji Ukrainie groziło bankructwo - powiedział szef ukraińskiego rządu Nikołaj Azarow na antenie lokalnej telewizji.

* Rosyjski koncern naftowy Rosnieft odkupił od największego amerykańskiego banku Morgan Stanley biznes w branży naftowej- poinformowało biuro prasowe banku. Rosnieft nabył przede wszystkim 49% akcji firmy Heidmar Holdings LLC, która zarządza flotą składającą się ze 100 tankowców. Transakcja również obejmuje umowy w zakresie dostaw i zakupu ropy naftowej, jej transport, międzynarodowej sieci terminali naftowych i inwestycji.

* Rosyjski koncern Gazprom i niemiecki holding Basf SE podpisały porozumienie w sprawie wymiany aktywów między Gazpromem i Wintershall Holding GmbH (spółka-córka Basf). W wyniku transakcji Gazprom zwiększy do 100% swój udział we wspólnych firmach handlujących i magazynujących gaz w Europie: Wingas, Wieh & Wiee, otrzyma również 50% udziałów w firmie Winz prowadzącej eksplorację i eksploatację węglowodorów na Morzu Północnym. Wintershall otrzyma z kolei 25,01% udziału gospodarczego w projekcie dotyczącym zagospodarowania działek 4А i 5А uriengojskiego złoża naftowo-gazowego.

* Fińska firma Fennovoima i rosyjski Rosatom Overseas, należący do przedsiębiorstwa państwowego Rosatom, podpisały w sobotę kontrakt na budowę elektrowni atomowej Hanhikivi-1 o mocy około 1200 MWt, która ma zostać zbudowana w mieście Pyhäjoki na północnym zachodzie Finlandii. Według harmonogramu prac, elektrownia zacznie produkować energię elektryczną w 2024 roku. Wiadomo, że strona rosyjska odegra ważną rolę w pozyskiwaniu kapitału na tę inwestycję i otrzyma 34% udziałów w Fennovoimie.

* Rosja i Kazachstan po zakończeniu rozmów prezydentów obu krajów Władimira Putina i Nursultana Nazarbajewa podpisały porozumienie międzypaństwowe w sprawie współpracy w sferze transportowania rosyjskiej ropy naftowej przez Kazachstan do Chin. Prezes spółki „Rosnieft” Igor Seczyn poinformował wcześniej, że spółka planuje od 2014 roku pompować przez Kazachstan 7 mln ton ropy naftowej rocznie.

* Pomimo podjetych przez Kreml nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, w aktach przemocy na Kaukazie Północnym ginie tygodniowo średnio 15 osób. W związku z zimowymi igrzyskami, służby specjalne Rosji będą używać w rejonie Soczi poszerzonej wersji programu inwigilacji elektronicznej SORM. W czasie rzeczywistym FSB będzie mogła monitorować ruch w internecie i podsłuchiwać wszystkie rozmowy telefoniczne. Po raz pierwszy w historii wszyscy widzowie igrzysk będą zarejestrowani z imienia i nazwiska. 

* Na początku stycznia, grupa rosyjskich oficerów marynarki z ciężkiego rakietowego krążownika jądrowego " Piotr Wielki" znajdującego się na Morzu Śródziemnym, odwiedziła chińską fregatę Yancheng. Rosja i Chiny zgodziły się przeprowadzić wspólne ćwiczenia sił morskich na Morzu Śródziemnym. Znajdują się tam od jesieni ub. roku, duże siły krętowe floty rosyjskiej zaangażowane w potajemne dostarcznie rządowi syryjskiemu uzbrojenia i sprzętu woskowego za pomocą okrętów desantowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz