Przy okazji wystawy MSPO 2017 w Kielcach, Huta Stalowa Wola zaprezentowała swój nowy produkt - pływający bojowy wóz piechoty Borsuk z wieżą ZSSW-30. Prace nad następcą BWP-1 zostały rozpoczęte w HSW ponad 3 lat temu. Według ujawnionych informacji wóz posiada jednorodny pancerz stalowy, ma masę około 24-25 ton w wariancie do pływania i maksymalnie około 30 ton po dodaniu modułów dodatkowego opancerzenia.
Załoga 3 żołnierzy, desant - 6 żołnierzy. Power Pack z 8 cylindrowym silnikiem MTU w układzie widlastym, o mocy ok. 600 KW jest przygotowywany w WZM Poznań. Automatyczna skrzynia przekładniowa ma 4 biegi do przodu i 2 wsteczne. Moc jednostkowa w wariancie maksymalnie obciążonym jest nieco większa od mocy jednostkowej BWP-1. W wariancie pływającym moc jednostkowa wynosi około 21 KW/t. Wóz posiada zawieszenie hydropneumatyczne i jest dostosowany do szybkiej wymiany gąsienic z metalowych na gumowe. Falochron jest otwierany hydraulicznie.
Przedział desantowy jest otwierany rampą również napędzaną hydraulicznie. Wydaje się to niewłaściwym rozwiązaniem - stwarza zagrożenie dla desantu w wypadku uszkodzenia przewodów hydraulicznych. Najlepszym rozwiązaniem są drzwi otwierane na bok.
Faza badawczo-rozwojowa ma zakończyć się w 2020 roku. Wydaje się że główną wadą pojazdu jest stosunkowo wysoka sylwetka - prawdopodobnie do stropu kadłuba - ok. 2 metry. Wieża ZSSW-30 ma wysokość około 70 cm. Jednak dzięki zawieszeniu hydropneumatycznemu żołnierze mogą mieć trochę mniej pracy przy okopywaniu wozu w obronie.
Wóz jest wyraźnie wyższy od porównywalnego masowo CV-90 (i nie ma to nic wspólnego z wymogiem pływania) ale i tak jest niższy niż niemiecki bwp Puma.
Wóz będzie gotowy do produkcji seryjnej najwcześniej w połowie 2020 roku, w związku z tym należałoby pomyśleć o płytkiej modernizacji przynajmniej części BWP-1. Wprawdzie istnieje zamiar dalszego pozyskiwania transporterów Rosomak, jednak ze względu na przewagi trakcji gąsienicowej (zdolność do poruszania się w trudnym terenie - błoto, głęboki śnieg, teren lesisty, zawały, gruzowiska), nie mogą one zastąpić wszystkich obecnie używanych BWP-1. Zakładając że nowe bwp będą wchodzić do służby w liczbie zapewniającej wymianę przynajmniej jednego batalionu rocznie, wymiana tylko 10 batalionów BWP-1 zakończy się najwcześniej w 2031 roku. Batalionów wyposażonych w BWP-1 jest obecnie 17.
Wszystkie grafiki - HSW.
No to poczekamy i zobaczymy... co z tego wyniknie.
OdpowiedzUsuńProjekt zapowiada się ciekawie. Miejmy nadzieje, że projekt będzie rozwijać się prawidłowo i nie będzie narzędziem politycznym...
OdpowiedzUsuńW Polsce? Pewnie będzie jak z tym ostatnimi przetargiem z Autosanem w roli głównej...
UsuńA teraz szykuje się kolejny cyrk:
Usuń(...)Pierwsze tysiąc sztuk ma jeszcze do końca roku znaleźć się w rękach żołnierzy Obrony Terytorialnej(...) - Macierewicz o karabinach Grot... tylko, że one mają być testowane do roku 2018 r., czyli mamy kolejny zakup z kategorii zakup Black Hawków z zeszłego roku.
Trochę czoło wydaje mi się za wysokie... ale zobaczymy. Ważne że coś jest...
OdpowiedzUsuńZastanawiajaca jest rowniez geometria przodu Borsuka. Moduly dodatkowego pancerza nie oslonia przednich kol pojazdu, cf. Kurganiec.
OdpowiedzUsuńwojtek