Lista aktualizowana w miarę napływu nowych informacji. Dotyczy głównie manewrów Zapad-21 i kryzysu na granicach z Białorusią.
* 24 września 12 DZ poinformowała o zakończeniu części głównej ćwiczenia Ryś-21. Wojska 12 BZ wykonały powrotne przemieszczenie do garnizonów.
* Amerykański analityk wojskowy Dylan Malyasov powołując się na źródła rosyjskie podał na blogu Defense-Blog informację że Rosjanie podczas manewrów Zapad-21 ćwiczyli uderzenia jądrowe na Polskę. Jednym z ćwiczeń miało być zrzucenie z bombowców Tu-22M3 bomb jądrowych na bazy USA w Polsce a kolejnym ostrzał polskiej armii pociskami jądrowymi wystrzeliwanymi z armat 203 mm Pion.
* 19 września w rejonach przygranicznych z Litwą i Białorusią w trzech różnych miejscach znaleziono zwłoki trzech osób. Po stronie białoruskiej również znaleziono jedną martwą osobę. Zgony mogą mieć związek z wychłodzeniem choć w co najmniej jednym przypadku istnieje podejrzenie otrucia przez służby białoruskie. Tego dnia Straż Graniczna odnotowała ponad 320 prób nielegalnego przekroczenia granicy.
* Podczas przemówienia z okazji nowego święta 17 września, dyktator Białorusi A. Łukaszenka powiedział że "Białystok i Białostocczyzna to ziemie białoruskie a Wilno to też białoruskie miasto".
* Białoruski Państwowy Komitet Pograniczny ogłosił że granica Białorusi została ostrzelana z terytorium Ukrainy. Ostrzelany został znak na granicy dwóch państw. Incydent miał miejsce 11 września na odcinku graniczącym z obwodem rówieńskim Ukrainy. Pociski uszkodziły słup graniczny i oficjalny herb Białorusi, strzały zostały wykonane z broni myśliwskiej.
* W nocy z 12 na 13 września w rejonie Brześcia z samolotów rosyjskich sił lotniczych Ił-76 został przeprowadzony desant powietrzny grup dywersyjno-rozpoznawczych. Desant 160 żołnierzy został zrzucony na poligonie położnym w odległości 3 km od granicy z Polską i składał się z żołnierzy rosyjskich, białoruskich i kazachskich.
* 10 września. Minister obrony narodowej M. Błaszczak poinformował o zbudowaniu 50 km nowego podwyższonego ogrodzenia granicznego w tym na wysokości Usnarza Górnego gdzie znajduje się obozowisko migrantów nasłanych przez reżim A. Łukaszenki.
* 9 września. W. Putin po spotkaniu w Moskwie z A. Łukaszenką powiedział że rozmawiali o utworzeniu "jednolitej przestrzeni obronnej" państwa związkowego Białorusi i Rosji. Tego samego dnia w bazie lotniczej w Baranowiczach oficjalnie rozpoczęły dyżur bojowy rosyjskie samoloty bojowe Su-30SM. Wcześniej informowano o rozmieszczeniu rosyjskiej jednostki rakiet przeciwlotniczych w Grodnie. W obu tych garnizonach utworzono połączone rosyjsko-białoruskie centra szkoleniowe.
* 9 września. Min. M. Błaszczak ogłosił podwyższoną gotowość w Wojskach Obrony Terytorialnej. Jak napisał na Twitterze, w razie potrzeby nawet 23 tysiące żołnierzy WOT może się zaangażować w operację "Silne Wsparcie" i ochronę granicy. Żołnierze mają się stawić w jednostkach nawet 6 godzin po ewentualnym wezwaniu. Według dowództwa WOT gotowość 6 godzinna obowiązywać będzie w 3 województwach graniczących z Rosją lub Białorusią, w województwie mazowieckim będzie obowiązywać gotowość 12 godzinna. 10 września na terenie Rosji i Białorusi rozpoczyna się kulminacyjna część ćwiczeń Zapad-21.
* 9 września. Estonia rozpoczęła budowę ogrodzenia na granicy z Rosją. Dołączyła tym samym do pozostałych dwóch krajów bałtyckich - Litwy i Łotwy oraz Polski. Estonia nie graniczy z Białorusią.
* 8 września. Na Mazurach wylądował samolot Lockheed MC-130 grupy lotniczej Dowództwa Operacji Specjalnych USA.
* 6 września. 12DZ poinformowała że w przemieszczeniu na wschód biorą udział pododdziały wszystkich jej bezpośrednio podległych brygad: 2BZ, 7BOW i 12BZ oraz 8PPlot i 12bdow. Wcześniej informowano również o 5PA i pododdziałach logistycznych. Przemieszczenie 12BZ odbywa się również transportem kolejowym. Ponadto w 2BZ w dniach 1 i 3 września w garnizonach Złocieniec i Czarne wcielono oficerów, podoficerów i szeregowych rezerwy. Mieli oni realizować proces szkolenia na strzelnicach, pasach taktycznych i ośrodkach szkolenia specjalistycznego zarówno 2 BZ jak i obiektach poligonu w Drawsku.
* 5 września. Minister M. Błaszczak na Twitterze podał że 12DZ dopiero "rozpoczyna" przemieszczanie "na wschodnie poligony". Liczba mnoga wskazuje że może chodzić nie tylko o poligon w Nowej Dębie. Inny poligon na wschodzie to tylko Orzysz.
* 4 września. Jak podał na swoim profilu na Twitterze analityk Konrad Muzyka, Rosjanie zmobilizowali 250 czołgów T-62 z bazy przechowywania sprzętu w Kamieńsk-Szachtińsku w Południowym Okręgu Wojskowym. Według generała Leona Komornickiego odpowiada to mobilizowanej dywizji pancernej. Z kolei jak podał Muzyka, w ubiegłym tygodniu port w Wyborgu został wykorzystany do wzmocnienia sił rosyjskich w obwodzie kaliningradzkim.
* 4 września. 12DZ poinformowała na FB że zakończyła 1 fazę ćwiczenia taktycznego z wojskami - przemieszczenie transportu kołowego na poligon w Nowej Dębie z wykorzystaniem dróg publicznych. Łącznie miano przemieścić ponad 4000 żołnierzy i 1000 jednostek sprzętu wojskowego.
* 3 września. Rosja oznajmiła że nie zamierza przedłużać po 30 września mandatu obserwatorom OBWE na rosyjskich przejściach kontrolnych położonych na granicy z okupowanymi terytoriami Ukrainy.
* 3 września. W Kazachstanie rozpoczęło się strategiczne sprawdzenie gotowości mobilizacyjnej wojsk wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Planowane jest też ćwiczenie przerzutów wojsk na duże odległości transportem kolejowym i lotniczym. Kazachstan jest członkiem polityczno-wojskowej OUBZ wspólnie z Rosją ale ostatnio dochodzi do napięć na tle etnicznym pomiędzy Rosją a Kazachstanem w związku z zamiarami Kazachów nadania większego znaczenia językowi kazachskiemu oraz groźbami nacjonalistycznych polityków Rosji i wysuwanymi przez Rosjan pretensjami terytorialnymi wobec Kazachstanu.
* 3 września. Fotoreporter agencji East News zaobserwował transportery Rosomak tankujące na stacji benzynowej Orlen przy trasie S8 w kierunku Białegostoku. Prawdopodobnie jechały one na ćwiczenia Silver Arrow-21 odbywające się na Łotwie. Min. M. Błaszczak poinformował na twitterze że w ramach realizacji "jesiennego planu szkoleń" na poligony na wschodzie kraju przemieszczają się m. inn. żołnierze 12BZ, 17BZ i 6BPow-des. "podnosimy zdolności obronne, sprawdzamy procedury".
* 3 września. Władze w Mińsku przesunęły nad granice dodatkowe oddziały sił zbrojnych i wojsk wewnętrznych.
* 2 września. Prezydent Duda podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym wzdłuż granicy z Białorusią na okres 30 dni. Minister M. Błaszczak poinformował że do działań na terenach objętych rozporządzeniem zostali skierowani żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Dotąd działało tam około 2000 żołnierzy z 16 Dywizji Zmechanizowanej i 1 PSap. pomagając Straży Granicznej w służbie patrolowej i budowie ogrodzenia.
* 1 września 1 Warszawska Brygada Pancerna poinformowała że prowadzi szkolenie sprawdzające do wrześniowego pokonywania po dnie rzeki Narew. Do tej pory ćwiczenia pokonywania rzek po dnie odbywało się na poligonach wojskowych głownie w zachodniej części kraju.
* 1 września. W najbliższym czasie Rosja dostarczy nam ogromne ilości uzbrojenia, dziesiątki samolotów, dziesiątki śmigłowców i najważniejsze elementy obrony powietrznej, może nawet S-400 oznajmił prezydent Łukaszenka. Jeśli podczas ćwiczeń Zapad-21 stwierdzimy że coś jest jeszcze potrzebne to się jeszcze dozbroimy u Rosji, dodał. Podczas spotkania z Putinem w Moskwie 9 września Łukaszenka ma podpisać dokument o dalszej integracji wojskowej i gospodarczej Białorusi z Rosją. Obserwatorzy ukraińscy zauważyli zmiany w wyglądzie Łukaszenki które mogą wskazywać na to że dyktator przeszedł wylew.
* 31 sierpnia Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta A. Dudy o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w pasie przygranicznym na części woj. podlaskiego i lubelskiego. Pas przygraniczny o szerokości około 3 km będzie obejmował 115 miejscowości na Podlasiu i 68 miejscowości w woj. lubelskim. Będą tam obowiązywały restrykcje zgodnie z przepisami wprowadzenia stanu wyjątkowego. Restrykcje wprowadzą istotne ograniczenia dla osób z zewnątrz które będą chciały przemieszczać się na tym terenie.
* 30 sierpnia. Dziennikarz zbliżony do prezydenta Zelenskiego, Dymitri Gordon po raz kolejny dopuścił możliwość siłowego wyzwolenia Donbasu. Na antenie kanału tv Ukraina24 powiedział że możliwe jest siłowe odbicie Donbasu z rąk nieuznawanych republik bez strat w ludności cywilnej.
* 29 sierpnia na polsko-białoruskiej granicy funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie z żołnierzami Wojska Polskiego zatrzymali grupę 13 osób, niszczących zapory graniczne. Wśród zatrzymanych jest Bartosz Kramek - prezes fundacji "Otwarty Dialog" nawołujący w 2017 roku do buntu mającego obalić rząd Polski. Kramek 23 czerwca był zatrzymany przez ABW pod zarzutem prania brudnych pieniędzy i fałszowania dokumentacji finansowej, został zwolniony za kaucją. Jego partnerka, obywatelka Rosji z Sewastopola Ludmiła Kozlowska została w 2018 roku wydalona z Polski ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
* 28 sierpnia do Grodna przybyły pododdziały wojsk rosyjskich mające utworzyć wspólne szkolno-bojowe centrum przygotowań sił powietrznych i obrony powietrznej Rosji i Białorusi. W ich wyposażeniu mają się znajdować zestawy przeciwlotnicze S-400. Oprócz tego do bazy lotniczej w Baranowiczach mają trafić rosyjskie Su-30SM.
* 27 sierpnia 12 Dywizja Zmechanizowana ze Szczecina ogłosiła rozpoczęcie największych w swojej historii ćwiczeń na poligonie Nowa Dęba położonym na wschodzie Polski. Niezapowiadane wcześniej ćwiczenie wiąże się z przegrupowaniem rozpoczętym 28 sierpnia wojsk dywizji z garnizonów w Szczecinie, Sulechowie i Koszalinie na odległość 700-800 km. W ćwiczeniach ma wziąć udział 4000 żołnierzy dywizji z 12 Brygady Zmechanizowanej, 5 Pułku Artylerii z Sulechowa i 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina. Prawdopodobnie początkowym miejscem przegrupowania miał być poligon w Orzyszu odległy od Białegostoku o 127 km ale został zmieniony na Nową Dębę odległą od Białegostoku o 344 km.
* 27 sierpnia Kwatera Główna NATO wydała oświadczenie w którym przekazała że jej dyplomaci "uważnie śledzą sytuację na granicy z Białorusią, która wywiera presję migracyjną na naszych sojuszników - Litwę, Łotwę i Polskę" oraz że "NATO jest gotowe dalej pomagać swoim sojusznikom i utrzymywać bezpieczeństwo w regionie". Dodano że "wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne".
* 23 sierpnia premier Polski M. Morawiecki odbył telekonferencję z przywódcami państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii po której wydano oświadczenie potępiające działania Białorusi w związku z migrantami na granicach i wzywające władze białoruskie do zaprzestania eskalacji napięcia.
Lista będzie aktualizowana.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz