4 lip 2021

Krótką serią ze wschodu

 * 2 lipca prezydent Rosji W. Putin zatwierdził nową strategię bezpieczeństwa narodowego Rosji. Przewiduje ona „symetryczne i asymetryczne środki” aby udaremnić „nieprzyjazne działania obcych państw, które zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej” Rosji.  Dokument nakazuje ścisłą współpracę z Chinami a także rezygnację z utrzymywania przez Rosję rezerw w dolarach, produkcję własnych szczepionek i obronę rosyjskiej kultury przed westernizacją. Za swojego głównego wroga Rosja uznaje nadal USA a rozmieszczenie wojsk amerykańskich w Europie środkowej i wschodniej za "niebezpieczne". "Rosną zagrożenia militarne dla Rosji: sprzyjają temu próby nacisku na kraj i jego partnerów oraz prace nad użyciem broni jądrowej w pobliżu rosyjskich granic" - czytamy w strategii. Dokument stwierdza, że ​​sytuacja militarno-polityczna na świecie charakteryzuje się powstawaniem nowych globalnych i regionalnych centrów władzy, zaostrzeniem walki między nimi o strefy wpływów. "Rośnie znaczenie siły militarnej jako instrumentu realizacji celów geopolitycznych przez podmioty stosunków międzynarodowych" - czytamy w strategii.

* Wcześniej, podczas swojego corocznego programu telewizyjnego podczas którego odpowiada na pytania wybranych obywateli Rosji, W. Putin powiedział że "Świat przechodzi radykalną zmianę. Nasi amerykańscy partnerzy zdają sobie z tego sprawę i dlatego odbyło się spotkanie w Genewie. Ale z drugiej strony starają się zabezpieczyć swoją monopolistyczną postawę, co skutkuje groźbami i destrukcyjnymi działaniami, takimi jak ćwiczenia, prowokacje i sankcje”. Powiedział także że Rosjanie i Ukraińcy są jednym narodem a za ich podzielenie odpowiadają Polacy.

*  Chiny budują blisko 150 nowych silosów dla międzykontynentalnych rakiet balistycznych z głowicami nuklearnymi. Zdjęcia satelitarne pokazują na pustyni w pobliżu północno-zachodniego miasta Yumen 119 prawie identycznych placów budowy zawierających elementy, które odzwierciedlają te obserwowane w istniejących obiektach startowych dla chińskiego arsenału nuklearnych pocisków balistycznych. Są to prawdopodobnie, największe w arsenale chińskim, rakiety DF-41. Jeśli dodamy do tego silosy budowane w innych miejscach w Chinach, w sumie wyniesie to około 145 silosów w budowie. Ukończenie budowy oznaczałoby historyczną zmianę dla Chin które, jak się uważa, posiadają stosunkowo skromne zapasy od 250 do 350 sztuk broni jądrowej. 

* Chiny i Rosja przedłużyły obowiązujący od 20 lat układ o przyjaźni i współpracy. Układy o wzajemnej przyjaźni i współpracy były oficjalną podstawą stosunków pomiędzy państwami komunistycznymi w czasach ZSRS. Dotyczyły głównie stosunków pomiędzy ZSRS a jego wasalami. Dziś sytacja się odwróciła i to Rosja stała się wasalem Chin. Podczas wirtualnej rozmowy prezydentów, W. Putin życzył Chinom "aby stale dokonywały nowych osiągnięć pod przywództwem Komunistycznej Partii Chin". "Obie strony zdecydowanie wspierały się w kwestiach dotyczących ich podstawowych interesów prowadziły owocną koordynację strategiczną" powiedział chiński prezydent Xi Jinping.

*  Białoruś zerwała współpracę z UE w przeciwdziałaniu nielegalnej migracji i wstrzymała uczestnictwo w Partnerstwie Wschodnim. Oprócz tego MSZ wezwał do Mińska na konsultacje swojego ambasadora w Brukseli. Mińsk "zaproponował" też unijnemu ambasadorowi w Mińsku aby wyjechał do Brukseli na konsultacje.

 * Do trzeciej dekady czerwca ponad 672 nielegalnych migrantów próbowało dostać się na Litwę z Białorusi. To ponad osiem razy więcej niż w całym 2020 roku. Na początku lipca władze Litwy wprowadziły stan wyjątkowy aby ułatwić zakwaterowanie migrantów na kwaterach prywatnych. Wśród migrantów znajdują się głownie obywatele Iraku, ale też Syrii, Iranu i innych krajów a także Białorusini.

 * Na Morzu Czarnym rozpoczęły się manewry morskie Sea Breeze 21 w których biorą udział zespoły z 32 państw w tym USA, Ukrainy, Polski, Australii, Brazylii, Egiptu, Francji, Grecji, Izraela, Korei Południowej, Japonii, Norwegii, Pakistanu, Szwecji, Turcji i Włoch. W ćwiczeniach nie biorą udziału okręty niemieckie. Moskwa w odpowiedzi nakazała wyjście w morze wszystkim swoim okrętom na Morzu Czarnym zdolnym do pływania. Manewry potrwają do 23 lipca.

*  Zastępca szefa sztabu generalnego SZU w latach 2006-2010 gen. Igor Romanienko powiedział że Rosja zamierza przekształcić Morze Azowskie w wewnętrzne jezioro i że należy się temu czynnie przeciwstawić ponieważ Rosjanie rozumieją tylko język siły a uprzejmość odbierają jako przejaw słabości, od razu zbierają siły i okazują chamstwo które należy natychmiast przecinać.

* 23 czerwca na Morzu Czarnym doszło do incydentu, w którym siły rosyjskie oddały strzały ostrzegawcze wobec brytyjskiego niszczyciela HMS Defender który wszedł na wody terytorialne wokół okupowanego przez Rosję Krymu. W. Brytania uznaje wody wokół Krymu za wody terytorialne Ukrainy. Do incydentu doszło po tym jak HMS Defender wyszedł z portu w Odessie gdzie na jego pokładzie doszło do podpisania umowy na zakup w brytyjskich stoczniach kilku małych okrętów dla marynarki wojennej Ukrainy. Okręt zmierzał najkrótszym kursem do portu w Gruzji która była następnym celem jego podróży. Po incydencie BBC ujawniło znalezione na przystanku w Londynie dokumenty wskazujące że incydent był zaplanowaną prowokacją brytyjską. HMS Defender wziął następnie udział udział w rozpoczynających się manewrach morskich NATO Sea Breeze 21.

* Jak podał 30 czerwca polski portal internetowy "Życie Stolicy" do transportu wojsk na strategiczno-operacyjne ćwiczenie sił zbrojnych Państwa Związkowego Białorusi i Rosji  Zapad-21 na Białorusi, rosyjskie dowództwo ogłosiło zapotrzebowanie na co najmniej 784 wagony kolejowe. Z analizy stacji załadowczych wynika ze w ćwiczeniu wezmą udział między innymi 6 Brygada Pancerna ze składu 1 Armii Pancernej, wydzielone siły z 4 Dywizji Pancernej, wydzielone siły z 7 Dywizji Powietrznodesantowej (w przypadku tego rodzaju wojsk część sił może zostać przerzucona transportem powietrznym), W tym samym czasie, po stronie rosyjskiej inne jednostki ZOW przemieszczą się do ośrodków szkolenia poligonowego. Nie wiadomo czy są to wszystkie platformy kolejowe zapotrzebowane przez dowództwo rosyjskie a także ile jednostek zostanie przerzuconych drogą powietrzną i transportem kołowym. Wojska mają ćwiczyć na poligonach we wschodniej części Białorusi co może wskazywać na chęć wywierania presji militarnej na Kijów. Według niepotwierdzonych źródeł w manewrach ma wziąć udział 120 tys. żołnierzy. Wcześniej informowano że tegoroczna edycja manewrów "Zapad" ma się odbyć z dużym udziałem lotnictwa.

*  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi opracowało projekt ustawy przewidującej wpisanie biało-czerwono-białej flagi i hasła "Niech żyje Białoruś" na listę nazistowskich symboli i atrybutów.

 *  Białoruskie służby zaczęły organizować przemyt migrantów na Litwę i do Polski. Komitet Straży Granicznej Białorusi faktycznie ogłosił bojkot współpracy ze służbami granicznymi Litwy i Polski, realizując groźbę Łukaszenki otworzenia granicy dla nielegalnych migrantów. Zastępca szefa Litewskiej Państwowej Straży Granicznej powiedział że strumień nielegalnych imigrantów jest kierowany na Litwę i do Polski."Na Łotwie nie ma nikogo, ale my mamy 273 nielegalnych imigrantów, a w Polsce 180". Władze Polski praktycznie milczą o procederze.

* Rosyjski okręt podwodny Alrosa ze składu Floty Morza Czarnego wzmocni Flotę Bałtycką Rosji. 

* Były dowódca armii USA w Europie Ben Hodges powiedział w wywiadzie dla ukraińskich mediów 24 czerwca że Rosja ma plany okupacji ukraińskiego Mariupola i Odessy. Rosja nie przestanie destabilizować sytuacji przy ukraińskich granicach. Rosjanie nie tylko nie odstąpią od agresywnych działań i ekspansji, ale pójdą naprzód - na Mariupol i Bierdiańsk, Odessa też jest w menu - powiedział. Możliwe że nie w tym roku ale w następnym, zależy od ich poczucia pewności, ostrzegł generał.

 *  Były zastępca szefa sztabu generalnego SZ Ukrainy gen. Igor Romanenko uważa że Ukraina powinna wyposażyć się we własne precyzyjne rakiety o zasięgu co najmniej do Uralu. Generał uważa że Rosja potrzebuje dla pełnoskalowego wtargnięcia na UA co najmniej podwoić ugrupowanie wojsk które skoncentrowała w kwietniu, do 240 tysięcy żołnierzy. "Plany uderzeń na Ukrainę przez przeciwnika już zostały opracowane. Sztab generalny Rosji już przygotował odpowiednie plany operacji. Siły przy granicach Ukrainy to ok. 100 tys. żołnierzy. Tymi siłami można rozpocząć lokalne działania średniego poziomu" powiedział generał. Romanenko uważa że obecnie rozwinięte siły to pierwszy etap rozwijania sił i środków. W drugim etapie Rosjanie mogą przerzucić brakujące wojska w ciągu tygodnia wykorzystując również lotnictwo transportowe. W tym celu mają pasy startowe ługańskiego i donieckiego lotniska. Porty lotnicze są w ruinie ale pasy zostały odbudowane. Rosja ma także węzeł transportowy Debalcewo. Teoretycznie siły rosyjskie mogłyby w krótkim czasie rozpocząć pełnoskalową wojnę z Ukrainą ale bardziej prawdopodobna jest agresja na średnim poziomie intensywności, żeby wywrzeć presję na kierownictwo Ukrainy.

Dzień przed szczytem Biden-Putin w Genewie dwa rosyjskie myśliwce Su-35 naruszyły przestrzeń powietrzną Estonii w rejonie wyspy Hiuma. Było to już czwarte naruszenie przestrzeni powietrznej Estonii w tym roku. W tym samym dniu dwa rosyjskie bombowce Su-24M wleciały w przestrzeń powietrzną Litwy na głębokość około dwóch kilometrów. Dzień wcześniej miał miejsce szczyt NATO w Brukseli. Czas przebywania rosyjskich samolotów w obcej przestrzeni powietrznej w obu przypadkach wynosił około minuty. W obu przypadkach rosyjskie samoloty miały wyłączone transpondery i nie odpowiadały na wezwania radiowe, nie zgłoszono też planu lotu. W Estonii misję Air Policing pełnią obecnie włoskie samoloty F-35 a na Litwie - hiszpańskie Eurofightery.

* Jak podała agencja TASS, cytowana przez portal Defence24, Rosja będzie testowała system finansowy pozwalający na sprawne działanie państwa oraz sił zbrojnych podczas wojny. Odporność finansowania potrzeb wojska w warunkach przejścia z pokoju do czasu wojny stanie się elementem zbliżających się manewrów rosyjsko-białoruskich Zapad-21. Dotyczy to odporność na wypadek ograniczenia stabilnych kanałów komunikacyjnych niezbędnych dla systemu finansowego w warunkach wojny, a także przerw w dostawie energii, itp. Kluczowe staje się uzyskanie efektywnej alternatywy z wykorzystaniem wyłącznie krajowego systemu płatniczego. Po rosyjskiej aneksji Krymu i rosyjskiej wojnie na wschodzie Ukrainy, na Zachodzie podnosiły się głosy że w razie dalszych agresywnych działań Rosji należy odłączyć ten kraj od międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Rosjanie podkreślają ścisłą koordynację scenariuszy ćwiczeń ze Sztabem Generalnym Armii Rosyjskiej, Ministerstwem Finansów, Skarbem Federalnym, Narodowym Centrum Zarządzania Obroną, Bankiem Rosji. Na bazie tego rodzaju współpracy miano opracować niezbędne dokumenty dotyczące specyfiki wsparcia finansowego dla rosyjskich sił zbrojnych w czasie wojny.

*  Prezydent Rosji W. Putin oświadczył na dorocznym forum gospodarczym w Petersburgu, że Ukraina musi wykazać dobrą wolę, jeżeli chce pozostać krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu dostarczanego do Unii Europejskiej. Ta bezceremonialna wypowiedź rosyjskiego prezydenta w sprawie utrzymania przez Rosję tranzytu gazu przez Ukrainę, pojawia się w przestrzeni publicznej w sytuacji, kiedy jest już jasne, że gazociąg Nord Stream2, wspólna inwestycja Niemiec i Rosji, będzie jednak ukończona.

* W ramach przygotowań do jesiennych ćwiczeń Zapad-21 trwają ćwiczenia sektorowe. Od 1 do 3 czerwca ćwiczyło białoruskie zaplecze logistyczne. Przedsięwzięcie ma bardzo duże znaczenie dla zabezpieczenia działania wojsk rosyjskich na terenie Białorusi.

* Według badań rosyjskiego Centrum Lewady w rosyjskiej opinii publicznej Polska znajduje się na 5 miejscu na liście wrogów Rosji za USA, Ukrainą, W. Brytanią i Łotwą a przed Litwą. 

* 31 maja rosyjski minister obrony S. Szojgu powiedział, że w Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji powstanie w tym roku około 20 nowych ugrupowań i jednostek wojskowych, w reakcji na działania krajów NATO. Nie podał dalszych szczegółów. Zachodni Okręg Wojskowy obejmuje m.in. sąsiadujący z Polską obwód kaliningradzki gdzie już wcześniej ogłoszono utworzenie nowej, 18 Dywizji Zmechanizowanej. Dywizja otrzymuje nowe czołgi T-72B3M.

* Rosja sprzedała Iranowi zaawansowane satelitarne systemy optyczne które mogą być umieszczone na irańskich satelitach wystrzeliwanych z terytorium Rosji. Może to pozwolić Teheranowi na zbudowanie systemu identyfikacji celów oraz naprowadzania dla zaawansowanych irańskich systemów rakietowych.

* 247 Gwardyjski Pułk Powietrznodesantowy ze Stawropola otrzymał w czerwcu około 40 nowych bojowych wozów desantu BMD-4M i transporterów gąsienicowych BTR-MDM Rakuszka. Jest to element programu modernizacji rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych.

* Według rosyjskich mediów baterie systemu rakietowego „ziemia-ziemia” „Iskander-M” zaczęto wyposażać w nowe rakiety wykonane w technologii stealth, którymi można dodatkowo kierować przez cały czas trwania lotu. W ten sposób wystrzelone pociski mają być bardzo trudne do przechwycenia przez systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

* Jak podał portal money.pl na początku czerwca Rosja rezygnuje z dolara. Rosyjski bank centralny pozbył się z rezerw walutowych około 100 mld USD. Rosja zmniejszyła też udział dolara w wymianie handlowej i obrocie finansowym o około 20%.
W najbliższych miesiącach z korzystania z amerykańskiej waluty ma zrezygnować Fundusz Dobrobytu Narodowego (FNB). Poinformował o tym minister finansów Anton Siłuanow. Aktywa FNB składać się będą z euro (40%), juana (30%) i złota (20%). Na pozostałe 10% złożą się po połowie aktywa w funtach i jenach.

* Jeden z ostatnich pozostałych na wolności liderów rosyjskiej opozycji uciekł na Ukrainę. Dmitrij Gudkow ogłosił na portalu społecznościowym, że zbiegł do Kijowa, bo miał informacje, że służby montują przeciwko niemu “fejkową” sprawę karną, by go aresztować i uniemożliwić mu startowanie jesiennych wyborach parlamentarnych. Ugrupowanie Gudkowa pozycjonowało się jako umiarkowana opozycja wobec Kremla.

* W okresie letnim rosyjskie SZ przeprowadzą ponad 4500 ćwiczeń i treningów. Wszystkie ćwiczące jednostki powinny być gotowe do działania w złożonej sytuacji lotniczej.
Do pierwszych dni czerwca, z Krymu Rosja wycofała tylko 3-3,5 tys. żołnierzy po kwietniowych ćwiczeniach.  

* „Chorej na wściekliznę hieny Europy nie należy leczyć” – pisze o Polsce Tatiana Olchowa, publicystka gazety „Zawtra”, organu prasowego rosyjskich narodowych komunistów. Pretekstem do propagandowego uderzenia w Polskę była ostra wypowiedź Andrzeja Dudy. Prezydent nazwał Rosję „państwem agresywnym o imperialnych ambicjach”. Tatiana Olchowa w swoim tekście stwierdziła, że Polska powinna „leczyć się na amnezję i inne schorzenia psychiczne, wywołane na tle jej patologicznej (państwowej) ideologii”. Odnotowuje Maciej Pieczyński w portalu Do Rzeczy. Publicystka przywołuje niezwykle popularne w Rosji określenie „hiena Europy”, jakiego wobec II RP miał użyć Churchill. Polska to jej zdaniem „najpodlejszy z satelitów Zachodu”, który ostatnio dostał najwyraźniej od swoich mocodawców „dokładkę karmy”, dlatego tym mocniej kąsa (w domyśle: biedną i niewinną) Rosję. Olchowa neguje też polskość nie tylko Ziem Odzyskanych, ale i nawet Poznania, który uważa za niemieckie miasto, podarowane Warszawie przez Stalina w dobrej wierze.

Łączne wydatki na cele militarne Chin i Rosji, po uwzględnieniu siły nabywczej, przewyższają budżet wojskowy USA - powiedział w czwartek w amerykańskim Senacie przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Mark Milley. Wzrost wydatków Chin jest niepokojący - dodał. Głos Ameryki przytacza apelującego o zwiększenie wydatków na armię republikańskiego senatora Jima Inhofe'a. Według jego wyliczeń, biorąc pod uwagę siłę nabywczą, Chiny wydają na wojsko 604 mld dolarów a Rosja - ok. 200 mld.

* Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji uchodzący za jednego z głównych zwolenników uprawniania przez Moskwę polityki z pozycji siły powiedział w wywiadzie dla rządowej Rossijskiej Gaziety, że w najbliższym czasie Moskwa zmieni swoją strategię bezpieczeństwa, bo poprzednia, przyjęta jeszcze w 2015 roku, w wielu obszarach jest już przestarzała. Nowością ma być wprowadzenie zapisu, że w obliczu zagrożeń dla swego bezpieczeństwa ekonomicznego Moskwa odpowie asymetrycznymi kontr-sankcjami, ale może również odwołać się do argumentu siły wojskowej. Oznaczać to może np. i to, że Nord Stream 2 pilnować będą rosyjskie okręty wojenne pisze Marek Budzisz w portalu wPolityce.pl 1 czerwca.

* Prezydent Ukrainy W. Zeleński powiedział 1 czerwca że tylko na terytoriach Ukrainy okupowanych przez Rosję znajduje się ponad 30 tysięcy żołnierzy rosyjskich. Niedaleko granic Donbasu Rosja utrzymuje około 50 tys. żołnierzy. Z Krymu i wschodnich granic Ukrainy Rosjanie wycofali tylko 10% zgromadzonego tam w kwietniu uzbrojenia.

* W czasie kiedy miasto i prowincja Wuhan zostały odcięte od reszty kraju a mieszkańcom nie wolno było wychodzić z domu, samoloty z lotniska w Wuhan odlatywały swobodnie we wszystkich kierunkach świata. Według niektórych analityków jest to jeden z dowodów że pandemia Covid-19 była spowodowana w sposób celowy przez władze chińskie.

* Zdaniem chińskich ekspertów, w związku z zapowiadanym wzrostem nakładów USA na inicjatywy i broń mające służyć odstraszaniu Chin, kraj ten powinien powiększyć swój arsenał nuklearny i inwestować w okręty podwodne przenoszące międzykontynentalne rakiety balistyczne – pisze państwowy chiński dziennik „Global Times”. Według chińskich ekspertów, w związku z poważnym zagrożeniem strategicznym ze strony USA, Chiny zostały wezwane do zwiększenia ilości broni nuklearnej, szczególnie swojego morskiego odstraszania nuklearnego w postaci międzykontynentalnych rakiet balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych, by odstraszyć potencjalne działania militarne ze strony USA.

1 komentarz:

  1. Jeśli to prawda, że Rosja wyskakuje z USD to nieżle zaczyna się dziać... dodajmy do tego, że w Salwador ogłosił przyjęcie BTC jako legalną walutę i zaczęcie prac legislacyjnych przez Paragwaj oraz zapowiedzi Panamy w tej kwestii i mamy konkretne uderzenie w potęgę waluty... Panama i Salwador to przecież najważniejszy hub obu Ameryk, a Kanał Panamski jest jednym z najważniejszych na świecie.

    OdpowiedzUsuń