22 mar 2013

Jastrząb ministrem obrony


Mosze Yaalon, były szef sztabu armii izraelskiej, obecnie członek Knesetu, zostal powołany na stanowisko Ministra Obrony w miejsce Ehuda Baraka. 

Yaalon urodził się jako Mosze Smilansky, w latach 1995-98 pełnił funkcję szefa wywiadu wojskowego Aman. Od lipca 2002 do czerwca 2005 roku szef sztabu armii izraelskiej. Cechą charakterystyczną tego polityka jest że nawet będąc wojskowym, przedkładał ideologiczny nacjonalistyczny fanatyzm nad pragmatyzmem. Stracił stanowisko w wyniku konfliktu z ministrem obrony kiedy sprzeciwiał się ewakuacji nielegalnych osiedli żydowskich ze Strefy Gazy. W 2008 roku przystąpił do partii Likud. Był wicepremierem w rządzie Netanjahu i ministrem Spraw Strategicznych.

Popiera kolonizację żydowską terytoriów palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i otwarcie nawołuje do ataku na Iran.  W styczniu 2008 roku powiedział że "nie ma sposobu, aby ustabilizować sytuację na całym świecie, a zwłaszcza na Bliskim Wschodzie bez konfrontacji z Iranem". Wsławił się też powiedzeniem: "Palestyńczycy są jak rak, jest wiele sposobów leczenia raka, niektórzy mówią że jest konieczna amputacja, na razie stosujemy chemioterapię".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz