18 cze 2015

Rosyjski Gepard

 Polski OBRUM pracuje nad wozem wsparcia bezpośredniego Gepard. Ma to być wóz gąsienicowy, uzbrojony w armatę 120 mm. Podobną, chociaż lżejszą maszynę opracowano w Rosji, dlatego warto się jej przyjrzeć.
Na krajowej wystawie "Armia 2015" Rosja pokazała najnowszą modernizowaną wersję pływającego niszczyciela czołgów 2S25M Sprut-SDM1. Wóz zaczęto opracowywać jeszcze pod koniec istnienia ZSSR, czyli ponad 25 lat temu. Nowa wersja została umieszczona na dostosowanym podwoziu bojowego wozu desantu BMD-4M. Sprut w języku rosyjskim oznacza ośmiornicę. Jest to środek walki przeznaczony do zwalczania czołgów, innych celów silnie opancerzonych i siły żywej przeciwnika, przez wojska powietrzno desantowe, desantowo morskie a także wyspecjalizowane jednostki wojsk lądowych. Jego uzbrojeniem jest armata 125 mm 2A75 oraz 2 karabiny maszynowe 7,62 mm. Armata może zwalczać cele za pomocą pocisków przeciwpancernych, odłamkowych, a także ppk o zasięgu 5 km.
 Zastosowano nowe, białoruskie systemy obserwacyjno celownicze z kanałem termowizyjnym i systemem hunter-killer. Załoga wozu 3 żołnierzy. Zarówno działonowy jak i dowódca dysponują termowizyjnym kanałem celowania. Na wieży zastosowano zdalnie sterowany km z zapasem 1000 nabojów.


Waży tylko 18 ton. Z tyłu umieszczono silnik widlasty UTD-29 o mocy 500 KM, co zapewnia znakomity wskaźnik mocy 27 KM na tonę. Prędkość maksymalna na szosie wynosi 70 km/h. Prędkość pływania wynosi tylko 7 km/h. Jest to zbyt mało żeby bezpiecznie pokonywać przeszkody wodne o silnym prądzie, powinna być podwyższona do co najmniej 10 km/h.

Wóz jest znacznie większy gabarytowo niż czołgi typu T-72/T90 i ma znacznie słabszy pancerz. Jest on odporny praktycznie tylko na pociski 7,62 mm. Jednak jak na armatę przeciwpancerną, jest to i tak wystarczający postęp dzięki większej mobilności.

Wóz wypełnia lukę pomiędzy czołgami a bojowymi wozami piechoty i armatami przeciwpancernymi. Armata przeciwpancerna góruje nad wyrzutnią ppk szybkostrzelnością i uniwersalnością. Jest szczególnie przydatna na krótkich dystansach oraz w warunkach zakłóceń i trudnych warunkach atmosferycznych. Z tego powodu Rosja nigdy nie zrezygnowała z rozwoju armat przeciwpancernych.

 Mała masa Spruta wynika z przyjętej przez rosyjskie wojska aeromobilne zasady, że samolot powinien transportować co najmniej 3 wozy (czyli pluton).

Porównując rosyjskiego Spruta z naszym projektem wozu wsparcia bezpośredniego Gepard, trzeba zwrócić uwagę na bardzo słabe opancerzenie wozu rosyjskiego. Polski projekt wwb jest znacznie bardziej uniwersalny. Jest kwalifikowany jako średni czołg. Dzięki lepszemu opancerzeniu, będzie mógł wspierać piechotę nie tylko w obronie, ale i w kontratakach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz