2 cze 2015

Rosja odtworzyła 1 Gwardyjską Armię Pancerną

Jak podał wczoraj rosyjski blog bmpd, 13 listopada 2014 roku, Rosja odtworzyła 1 Gwardyjską Armię Pancerną. Jej dowództwo znajduje się w osiedlu Bakowka w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Sformowanie nowego dowództwa ma związek z przeniesieniem dowództwa 20 Armii ogólnowojskowej z Miejscowości Mulino w obwodzie Niżny Nowogród, do Woroneża, bliżej granicy z Ukrainą. Ma ono tam zabezpieczyć dowodzenie nowym zgrupowaniem wojsk utworzonym w związku z sytuacją na Ukrainie. Natomiast pod dowództwo 1 Armii Pancernej wejdą dywizje i niektóre brygady podległe dotychczas 20 Armii, stacjonujące w pobliżu Moskwy: 4 Gwardyjska Kantemirowska Dywizja Pancerna (stacjonująca w Naro-Fomińsku), 2 Gwardyjska Tamańska Dywizja Zmechanizowana (stacjonująca w Alabino), 6 Brygada Pancerna z Niżnego Nowogrodu oraz 27 Gwardyjska Sewastopolska Brygada Zmechanizowana z Moskwy. Jak podaje rosyjskie ministerstwo obrony, zadaniem nowej 1 Armii Pancernej ma być osłona Moskwy przed zagrożeniem z kierunku państw bałtyckich i Białorusi. W rzeczywistości, armia pancerna jako typowo zaczepny związek uderzeniowy może służyć do inwazji na państwa Bałtyckie lub Białoruś. Do obrony wystarczyłaby zwykła armia ogólnowojskowa.
 Ostatnio w Rosji popularna była ta mapka przedstawiająca atak NATO na Rosję. Teraz wiadomo dlaczego ją rozpowszechniano.

Co znamienne, 1 Gwardyjska Armia Pancerna została kontynuatorką tradycji armii okupującej wschodnie Niemcy od II Wojny Światowej, przeniesionej następnie z terenów b. NRD i rozformowanej w 1999 roku. Można przypuszczać że w zamyśle rosyjskiego dowództwa, nowa armia będzie służyć jako pancerna pięść mająca rozbić rachityczne brygady piechoty krajów bałtyckich pierwszym uderzeniem. Wiadomo że została już sformowana nowa brygada dowodzenia w składzie nowej armii (we wsi Sieljatino w rejonie Naro-Fomińskim). Niejasne jest czy i które inne oddziały armijne przeszły do nowej armii lub pozostały w dotychczasowym podporządkowaniu. Z pewnością należy oczekiwać sformowania nowych armijnych brygad artylerii, rakiet, przeciwlotniczej, rozpoznawczej, saperów, itd.

W skład 20 Armii w Woroneżu weszły podobno 9 Brygada Zmotoryzowana przeniesiona z Niżnego Nowogrodu do Boguczar w obwodzie woroneskim, rozwijana z 262 Bazy Przechowywania i Remontu Sprzętu Wojskowego 1 Brygada Pancerna, a także wejdzie nowa brygada zmechanizowana planowana do sformowania w 2015 roku w m. Jelnie w obwodzie smoleńskim. Wiadomo też że w pobliże granicy z Ukrainą przeniesiono też kilka brygad z okolic Kaukazu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz