5 cze 2015

Reaktywacja 104 Dywizji Desantowo Szturmowej

4 czerwca 2015 agencja TASS podała że rosyjskie Ministerstwo Obrony, na bazie 31 Samodzielnej Brygady Desantowo Szturmowej z Uljanowska, reaktywuje 104 Dywizję Desantowo Szturmową z  trzypułkową strukturą. Pułki dywizji mają być rozmieszczone w Uljanowsku, Engelsie i Orenburgu. Jak poinformował agencję przedstawiciel Sztabu Generalnego, konieczne przedsięwzięcia organizacyjne  i kadrowe będą realizowane w najbliższych latach. 104 Dywizja istniała do 1998 roku, stacjonowała w Azerbejdżanie. Uczestniczyła w krwawym tłumieniu Powstania Węgierskiego w 1956 roku, a także w obu wojnach czeczeńskich.

 Do tej pory w skład rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych wchodziły 4 dywizje: 2 powietrznodesantowe i 2 desantowo szturmowe, 4 brygady desantowo szturmowe oraz brygada specnazu, pułk łączności czyli jednostki tworzące armię powietrznodesantową. Teraz będzie to 5 dywizji: 2 powietrznodesantowe i 3 desantowo szturmowe oraz 4 brygady desantowo szturmowe, brygada specnazu i pułk łączności. Większość tych jednostek stacjonuje w europejskiej części Rosji.

 Każda z dywizji oprócz pułków powietrznodesantowych i desantowo szturmowych (po 3 bataliony i dywizjon artylerii w każdym), posiada pułk artylerii, pułk rakiet przeciwlotniczych, batalion rozpoznawczy, batalion saperów, batalion łączności, batalion remontowy, batalion zaopatrzenia, batalion medyczny. Już obecnie rosyjskie wojska powietrznodesantowe liczą ponad 45 tysięcy żołnierzy - czyli tyle, ile całe polskie wojska lądowe.

Tworzenie wojsk szybkiego reagowania

Kilka dni temu dowódca rosyjskich wojsk powietrznodesantowych, gen. W. Szamanow poinformował w wywiadzie radiowym, że na bazie wojsk powietrznodesantowych powstaną w Rosji wojska szybkiego reagowania. Mają one w trybie natychmiastowym reagować na nagle pojawiające się zagrożenia - w ciągu niezwykle krótkiego czasu od postawienia w stan gotowości mają błyskawicznie zostać przerzucone w rejon "potencjalnego zastosowania". Jak powiedział, podległe mu wojska będą działać "w dowolnym punkcie globu nie prosząc o wizy". Powinny być zdolne działać zarówno niezależnie jak i w składzie wspólnego ugrupowania z wojskami lądowymi na samodzielnych kierunkach. Wychodząc z zasady że dziś ciągłych frontów nie będzie, na oddzielnych kierunkach będą działać brygady i dywizje, należy rozszerzyć samodzielność dywizji. Wszystkie dywizje powrócą do 3 pułkowej struktury (obecna jest 2 pułkowa). Wszystkie pierwsze kompanie każdego ze sformowanych niedawno batalionów rozpoznawczych, stały się kompaniami specnazu desantującymi się na spadochronach kierowanych (prawdopodobnie typu "latające skrzydło"). Są one podzielone na 10-12 osobowe grupy co pozwala im działać na większej głębokości w ugrupowaniu przeciwnika. W skład każdej z 8 dotychczasowych dywizji i brygad wojsk powietrznodesantowych mają również wejść samodzielne bataliony czołgów. Już obecnie rosyjskie wojska powietrznodesantowe otrzymują potężnie uzbrojone bojowe wozy desantu typu BMD 4M z armatą 100 mm oraz lekkie działa przeciwpancerne Sprut (ros. "Ośmiornica") z armatą 125 mm. Planuje się też aby każda z 8 dywizji i brygad oraz brygada specnazu, posiadała kompanię bezpilotowców, zarówno rozpoznawczych jak i do retranslacji. Wszystkie te przedsięwzięcia, jak powiedział Szamanow, są podejmowane w związku z "ostatnimi wydarzeniami" które wymuszają zwiększoną zdolność błyskawicznego reagowania.

Widoczna od dłuższego czasu odbudowa imperialnych struktur organizacyjnych armii rosyjskiej, powinna niepokoić. Widać wyraźnie że pułkownik KGB a obecnie prezydent Rosji W. Putin nie tylko nie przestał marzyć o odbudowie imperium co najmniej w granicach dawnego ZSRS, ale podejmuje konkretne działania żeby to zrealizować jak najszybciej. Dla nas oznacza to konieczność przygotowania się na nową epokę wojen w Europie.

Cały wywiad z Szamanowem można przeczytać tu:  http://rusnovosti.ru/posts/375127

5 komentarzy:

 1. Anonimowy6/05/2015

  Jaką dokładną strukturę mają ruskie pułki powietrznodesantowe ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy6/05/2015

   3 bataliony, dywizjon artyl, bateria ppanc, bateria plot, kroz, ksap, kł, kzaop, krem, ppmed, plchem, kzabdes,

   Usuń
 2. Anonimowy6/06/2015

  Wielkie dzięki

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy6/07/2015

  Putlerowcy nie tylko formują nową dywizję ale jeszcze jedną nową samodzielną brygadę des-szturmową. Takie chodzą słuchy.
  Pozdrawiam,
  Funky Koval.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy6/11/2015

  "104 Dywizja istniała do 1998 roku, stacjonowała w Azerbejdżanie. Uczestniczyła w krwawym tłumieniu Powstania Węgierskiego w 1956 roku, a także w obu wojnach czeczeńskich."

  Skoro II wojna czeczeńska rozpoczęła się w 1999 roku, trudno żeby dywizja rozwiązana w 1998 w niej uczestniczyła, chyba że wykorzystując podręczne wehikuły czasu.

  OdpowiedzUsuń