21 mar 2017

Rosja formuje nową, 8 Armię

 Rosja przystąpiła do formowania nowej, 8 Armii na granicy z Donbasem na kierunku ukraińskim i wzmacnia siły 20 Armii na granicy z obwodem charkowskim. Informację taką podał na fb dziennikarz Juri Batusow. Przypomniał on, że 17 marca rosyjskie media podały informację o tworzeniu nowej 8 Armii Ogólnowojskowej, dla prowadzenia operacji na "kierunku ukraińskim".  Nowa armia będzie podlegać dowództwu Południowego Okręgu Wojskowego. Siedzibą jej sztabu będzie podobnie jak dowództwa okręgu, Rostów nad Donem, miasto położone ok. 100 km od granicy z Ukrainą.
Wojska 20 Armii rozwiniętej przeciwko Ukrainie w składzie Zachodniego Okręgu Wojskowego, bezpośrednio zagrażają regionowi charkowskiemu. W ten sposób Moskwa stworzyła 2 ugrupowania operacyjne mogące dowodzić korpusami "Noworosji" w regionach charkowskim i Donbasu.
Na 14-17 września Rosja planuje przeprowadzić duże ćwiczenia wojskowe "Zapad-17" na terenie od półwyspu Kola do Białorusi które mogą stać się przygrywką do  nowej wojny na wschodzie Ukrainy. Na teren Białorusi wejdzie wtedy rosyjska 1 Armia Pancerna która oskrzydli Ukrainę od północy i zagrozi uderzeniem na Kijów. Zmusi to Ukraińców do podzielenia swoich sił - część będzie musiała pozostać na północy do ewentualnej obrony Kijowa. W tym czasie 8 i 20 armie będą mogły zająć cały Donbas i przebić korytarz na Krym przez Mariupol.

Żródło: http://sprotyv.info/ru/news/kiev/rossiya-narashchivaet-voennoe-prisutstvie-na-granice-s-donbassom-i-harkovshchinoy

11 komentarzy:

 1. Anonimowy3/21/2017

  Super,ze wrociles do pisania.
  Mam nadzieje,że teksty będą pojawiać się coraz częściej :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście uważam że teraz naważniejsza w motoryzacji jest ekonomiczność danego pojazdu. Producenci prześcigają się w nowinkach technologicznych często zapominająć o redukcji spalania auta, a potem celowo fałszują wyniki spalania. Przykładem dość głośnym był w ostatnich latach Volkswagen. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. (...)Na 14-17 września Rosja planuje przeprowadzić duże ćwiczenia wojskowe "Zapad-17" na terenie od półwyspu Kola do Białorusi które mogą stać się przygrywką do nowej wojny na wschodzie Ukrainy.(...)

  Akurat rola tych manewrów jest nie jasna... w obliczu tego się obecnie wyprawia na Białorusi spekuluje się, że mają być one swoistego rodzaju puczu, a wtedy sił na Ukrainę stanowczo zabraknie.
  Z drugiej strony ostatnio doszło wielkiego aresztowwania polskich i liewskich "prowokatorów", więc może mamy początek działań na kierunku Kraje Bałtyckie? Do września jest dość czasu, aby dostarczyć pretekstu do rozpętania kolejnej hybrydy.

  Swoją drogą przydałaby się też jakaś analiza tego co się dzieje na froncie Ukraińsko-Donbaskim... bo często jesteśmy bombardowani newsami o wzmagających się walkach (przy tylu eskalacjach dziw, że nie mamy III WŚ.), a tego wszystkiego nic nie wynika, przynajmniej dla postronnego obserwatora takiego jak ja... No dobra... z mojego szerszego odczytywania sieci dochodzą do mnie spekulacje, że chodzi tu głównie o sektor energetyczny... co w obliczu niedawno wprowadzonego stanu wyjątkowego w branży węglowej może mieć dobry trop.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za ciekawe przemyślenia.

   Usuń
 4. A niech sobie formują... Ostatnie protesty w Moskwie i Petersburgu wskazują że nowymi armiami ludzi się nie wykarmi... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to się wymyśli banderowców czy innych wrogów ojczyżnianych... Ostatni zamach w Łucku wciąga nas w wojnę na Ukrainie (pytanie tylko, którą stronę).

   Usuń
  2. Sądzę że od ostatniego zamachu w Gliwicach w 1939 ludzie są mniej naiwni...

   Usuń
  3. Wkraczasz na grząski teren... Nie wiem, czy na tą prowokację środowiska zainteresowane polityką dały się złapać... ale wiem, że na "przypadkowe" znalezienie Katynia łapią się do dzisiaj.

   Bliżej mamy Smoleńsk, który po poinformowaniu szybko wzbudził we mnie taką refleksję, że powiedzą, że to zamach... ale to więcej mówi o mnie niż o okolicznościach tej tragedii.

   A spraw świeżych to wkurzało mnie bezrefleksyjne obwinianie islamistów za Londyn... kiedy IRA była równie dobrym podejrzanym. A w Łucku mamy z kolei nieznośne wykluczanie Ukraińców, bo z góry wiadomo, że to Rosjanie. A wg. do grona podejrzanych trzeba włączyć islamistów albo nawet Turcję.

   Usuń
  4. PS w sprawie (...)A wg. do grona podejrzanych trzeba włączyć islamistów albo nawet Turcję.(...)
   Niedawno usłyszałem, że teraz uchodźcy islamscy zwłaszcza ci z Turcji idą na Europę głównie przez Ukrainę... Więc zatem niemiałby ktoś wysmarzyć jakiejś destabilizacji w stylu bałkańskim w tym umęczonym kraju?

   Usuń
 5. Bardzo to wszystko o czym piszecie ludzie jest ciekawe, ale nie rozumiem jednego - nie można odnaleźć, kto jest właściwie szefem albo właścicielem tego blogu, o co chodzi i czemu to ma służyć. Fajnie jest pogadać, że rogatywka jest ładna i jak najbardziej NARODOWA, tylko że głębszy sens całej tej dyskusji gdzieś zanika. Co do Rosji, to dużo jeszcze wody w Wołdze upłynie, zanim ona faktycznie stanie się niebezpieczna dla Europy Środkowej i bardziej dla pozostałej Europy. Ma broń jądrową i środki przenoszenia (dość prymitywne wszakże), to fakt, ale jej posiadanie przez państwo uzależnione od zamówień surowców prostych zza granicy, czyni ją niejako niewolnicą swojego systemu. Co, czy to oznacza, że Putin zacznie odpalać nagle swoje rakiety, bo nikt nie kupuje jej ropy? Głupi nie jest...

  OdpowiedzUsuń
 6. (...)Co do Rosji, to dużo jeszcze wody w Wołdze upłynie, zanim ona faktycznie stanie się niebezpieczna dla Europy Środkowej i bardziej dla pozostałej Europy.(...)
  No cóż... niebezpieczeństwo jest tak daleko, że go nie widać. To powiedzenie ma swoją ironię - jak o nie się prawie potykasz to też go nie widzisz.
  A co do ew. strategii działania... To mi się wydaje, że wszyscy czekają na jakieś tąpnięcie z kategorii:
  - Chiny zaczną się otwarcie rozpychać
  - rozpad UE
  - Bałkany się zakotłują
  - sytuacja w Arabii przeora rynek naftowy
  - ruszy otwarta ekspansja na dziewicze obszary takie jak: Arktyka, Księżyc czy asteroidy
  - jakaś rewolucja technologiczna z pod znaku kapitalizmu 2.0, drukarki 3D, drony, itp.
  - "rozpad" Internetu

  A spraw mniej przełomowych mamy:
  - ostatnie ataki hakerskie na "pełną skalę"
  - potencjalny "impeachment" Trumpa
  - rewolucje w Ameryce Południowej
  - różne afery związane z procesami wyborczymi
  - różne dziwne akcje na Ukrainie (może ona jest jakimś światem w pigułce?)

  OdpowiedzUsuń