25 lip 2015

Serią ze wschodu - lipiec

*  Prezydent Putin pytany o nowe rosyjskie programy zbrojeniowe, oskarżył USA o rozpoczęcie nowego wyścigu zbrojeń przez wyjście z traktatu ABM. W wywiadzie dla kanału telewizyjnego RTS zapytany o nową wojnę w Europie powiedział że ma nadzieję że da się jej uniknąć, jednak, jak zaznaczył, "chcielibyśmy aby Europa wykazywała więcej niezależności od USA".

 * Olga Gołodiec, wicepremier odpowiadająca w rządzie Rosji za problemy socjalne, ogłosiła że liczba biednych mieszkańców Rosji zwiększyła się od początku roku o 3,1 mln i jest ich obecnie 22,9 milionów.

*  Notowania rosyjskiej waluty spadły do najniższego poziomu od ponad czterech miesięcy. 31 lipca za dolara płacono 61 rubli, a za euro - 67.

 * Michaił Chodorkowski, jeden z popularniejszych rosyjskich polityków i krytyk obecnych władz powiedział w wywiadzie dla amerykańskiego Newsweeka że uważa że prezydent Putin będzie musiał ustąpić w 2019 roku po wygranych przez siebie wyborach. Chodorkowski uważa że obecny prezydent Rosji "żyje w innej rzeczywistości". - Nie ekonomicznej, nie gospodarczej, ale, jak sądzę, religijnej i widzi siebie jako przywódcę w post-amerykańskim świecie. Według Chodorkowskiego zachowanie Putina jest nieprzewidywalne i irracjonalne. - Jeżeli Putin będzie przekonany o tym, że utrzyma władzę tylko za pomocą wojny, to będzie wojna - dodaje Chodorkowski. Rosjanin przewiduje, że może dojść do pełnej konfrontacji z państwami zachodu na Ukrainie, bądź też Rosja może zaatakować któreś z państw bałtyckich.

*  Rosyjskie Ministerstwo Obrony w ramach oszczędności zwolni około 50 tysięcy osób. To druga w lipcu redukcja funkcjonariuszy resortów siłowych. Zwolnionych zostanie prawie 17 tysięcy żołnierzy oraz około 30 tysięcy pracowników cywilnych ministerstwa. Nie ucierpią jednak jednostki liniowe. W ciągu najbliższego roku zostanie ukończona budowa kilkuset nowych magazynów broni, gdzie zostanie przeniesiony sprzęt i uzbrojenie wojsk rakietowych i artylerii, przechowywany na składach. Dzięki temu obsługa starych składów będzie mogła zostać zwolniona. Cały proces zajmie co najmniej rok.

 * Nieoczekiwanie sąd w Sztrasburgu przyznał że dzieci w szkole w Biesłanie zabili nie Czeczeńcy, a rosyjski specnaz. Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka uznali że Moskwa nie przestawiła istotnych dowodów które mogłyby potwierdzić że 344 ofiar w Biesłanie zostało zabitych przez czeczeńskich mudżachedinów a nie przez rosyjskie siły specjalne i wojsko. Potwierdza to wersję Szamila Basajewa który twierdził że Biesłan od początku był prowokacją FSB która podesłała Czeczeńcom swojego agenta Chodowa. Sąd w Sztrasburgu rozpatrywał skargę rodziców dzieci, którzy uważali że za masakrę odpowiedzialni byli rosyjscy żołnierze i specnaz którzy nadmiernie korzystali z ciężkiej broni takiej jak miotacze ognia, granatniki i czołgi. Sędziowie uznali że nie ma dowodów na to że eksplozje były dziełem Czeczeńskich terrorystów, jest za to wiele dowodów na to że były one wynikiem działania rosyjskich żołnierzy, specnazu i czekistów. Masakra w Biesłanie miała miejsce 1 września 2004 roku.

* Tygodnik Nowaja Gazieta odkrył że w 2005 roku dwóch wysokich oficerów FSB przejęło nieodpłatnie działkę byłego uzdrowiska dla dzieci pracowników KGB "Obiekt nr 909" we wsi Kałczuga w rejonie odincowskim obwodu moskiewskiego leżącą w elitarnej podmoskiewskiej okolicy, niedaleko prezydenckiej rezydencji Nowo-Ogariewo, a następnie podzieliło ją i sprzedało dwudziestu innym wysokim oficerom FSB, w tym Aleksandrowi Bortnikowowi (wtedy wiceszef, obecnie szef FSB), jego zastępcom Aleksandrowi Kupriażkinowi i Władimirowi Kuliszowowi, a także Michaiłowi Biełousowowi (przyszłemu wiceszefowi zarządu polityki wewnętrznej administracji prezydenta), Siergiejowi Biesiedzie (naczelnikowi struktur FSB odpowiedzialnych za działania na terenie byłego ZSRR, jednemu z głównych wykonawców polityki rosyjskiej w Kijowie w czasie rewolucji na Majdanie). Następnie wszyscy oni sprzedali swoje działki po cenie rynkowej właścicielowi grupy spółek Merkurij, Igorowi Kesajewowi.  Każdy z właścicieli zarobił od 2,4-2,5 mln dolarów. Co daje w sumie ok. 50 mln dolarów. Kesajew zaś, zakupiwszy wszystkie działki, ponownie połączył je w jedną. Kreml ogłosił że opisana przez tygodnik Nowaja Gazieta afera, "to problem samej FSB".

* Prezydent Putin zatwierdził nową poprawioną wersję doktryny morskiej państwa, postulującą utrzymanie jego mocarstwowej pozycji na międzynarodowych akwenach oceanicznych. Dokument przyjęto po naradzie, jaka odbyła się na pokładzie fregaty "Admirał Gorszkow" w porcie w Bałtijsku w obwodzie kaliningradzkim. Poza Putinem w naradzie uczestniczyli między innymi wicepremier Dmitrij Rogozin i minister obrony Siergiej Szojgu. - Przyczynami przyjęcia nowej doktryny są zmiany w sytuacji międzynarodowej i obiektywne umocnienie się Rosji jako wielkiego mocarstwa morskiego - powiedział dziennikarzom Rogozin. - Szczególny akcent położono na kierunki atlantycki i arktyczny. 46-stronicowy dokument zaznacza również, że celem aktywności morskiej Rosji na Pacyfiku jest utrzymanie przyjacielskich stosunków z Chinami.

* "Historia lubi zataczać koło. Gdyby zapytać młodych Rosjan, kto pamięta taki kraj jak Jugosławia, to musieliby się dobrze skupić, aby odpowiedzieć na to pytanie. Nikt już nie pamięta, że Jugosławia była kiedyś na mapie Europy" - powiedział Dmitrij Miedwiediew w rozmowie z Vlastą Jeseničnik, moskiewską korespondentką radia i telewizji RTV Slovenija. Premier Rosji nawiązał w ten sposób do sytuacji Ukrainy. "Mam nadzieję, że pewnego dnia nie dojdzie do takiej sytuacji, że będziemy sobie musieli przypominać, że kiedyś, na mapie Europy, istniało takie państwo jak Ukraina.

* Pomimo propozycji ministerstwa finansów, prezydent Putin jest przeciwny zmniejszaniu wydatków na armię. Przywódca Rosji uważa że duże zamówienia nowoczesnego uzbrojenia w rodzimym przemyśle, mogą przełożyć się na przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Dlatego sektor zbrojeniowy powinny ominąć cięcia które będą musiały zostać wdrożone w innych sektorach państwa w związku z trudnościami gospodarczymi Rosji. Władze Rosji uważają, że zmniejszenie tempa zbrojeń, mogłoby zostać odebrane na Zachodzie jako sygnał słabości Rosji i zachęcić do dalszych sankcji. Spadek PKB Rosji w tym roku szacuje się na ponad 4% przy planowanym -1,8%. Zaplanowane na bieżący rok wydatki na obronę miały wynieść 4,2% PKB, według niektórych ocen, w rzeczywistości, po uwzględnieniu "czarnego budżetu", przekroczą 5% PKB.

* Chiński koncern CNPC i rosyjski Gazprom odłożyły „na czas nieokreślony” podpisanie kontraktu gazowego „Ałtaj” („Siła Syberii-2″) na 30 mld USD. Głównym powodem jest zbyt wysoka cena rosyjskiego gazu i koszt budowy samego gazociągu oraz spadek zapotrzebowania na gaz w związku ze spowolnieniem chińskiej gospodarki. Na decyzję miał też wpływ spadek światowych cen gazu i odkrycie dużych złóż gazu łupkowego w samych Chinach.

* Rosja stała się drugim największym dostawcą ropy naftowej do Chin.

* Rosja rozpoczęła przygotowania do wznowienia produkcji bombowców strategicznych Tu-160. Zmodernizowana wersja pod oznaczeniem Tu-160M2 ma być produkowana od 2023 roku w tempie 3 sztuki rocznie. Maszyny otrzymają nową awionikę i nowy zestaw pocisków. Będą mogły służyć do 40 lat. Wcześniej informowano że od połowy lat 2020, Tu-160 oraz Tu-95 będą zastępowane przez nowy bombowiec PAK DA.

* Prezydent Rosji polecił utworzenie ochotniczej armii rezerwowej zdolnej do szybkiego reagowania. W sytuacji rosnących napięć między Rosją a Zachodem, armia ta będzie gotowa do natychmiastowej reakcji. Mają zostać utworzone dodatkowe jednostki rezerwowe, których zasili początkowo 5 tys. żołnierzy. Prawo do wstępowania w ich szeregi otrzymają rekruci kończący obowiązkową służbę. Będą mieli prawo do kontynuowania służby przez kolejne trzy lata w ramach niepełnego etatu. Ma to być rodzaj rezerwy wysokiej gotowości. Jednostki mają być podobne do Brytyjskiej Armii Terytorialnej, a ich członkowie będą szkoleni i otrzymają regularne wynagrodzenie. Takie jednostki rezerwowe pozwolą prowadzić osłonę granic na drugorzędnych kieunkach a tym samym umożliwią bardziej elastyczne wykorzystanie istniejących armii czynnych, na przykład ich szybkie przegrupowanie na inne kierunki operacyjne i strategiczne.

* W czerwcu 2015 roku Jane’s Intelligence Review opublikował raport informujący, że Rosja przeprowadza sekretne testy hipersonicznych pojazdów szybujących (HGV – hipersonic glide vehicle) do przenoszenia pocisków atomowych SS-19. Ostatnie testy miały odbyć się w lutym 2015 roku. Raport sugeruje, że Federacja Rosyjska od dłuższego czasu prowadzi w tajemnicy produkcję hipersonicznej broni najnowszej generacji dla własnej armii. Według raportu testy są realizowane w bazie rakietowej Dombarowskij w centralnej Rosji. Projekt jest realizowany pod nazwą 4202. Pociski Yu-71 osiągają prędkość 11200 km na godzinę i są bardzo zwrotne.

* Wiceminister obrony Rosji, J. Borisow poinformował prezydenta Putina, że do połowy roku wojsko dostało jedynie 38 proc. zamówionego sprzętu. Dostawy dla wojska w Rosji rozliczane są w cyklach kwartalnych. Z zamówionego uzbrojenia armia najmniej dostała okrętów i rakiet a także sprzętu radiowego. Jedną z przyczyn jest zerwanie więzów kooperacyjnych z Ukrainą. Putin domagał się zamiany importowanych części na własną produkcjęW 2014 roku zamówione dostawy dla rosyjskiej armii zostały zrealizowane w 95 proc. Rząd wydał przy tym 99,9 proc. pieniędzy przeznaczonych na ten cel. Ponieważ w 2014 roku sankcje zachodnie już były wprowadzone, szefostwo wojska doszło do wniosku, że nie szkodzą one produkcji zbrojeniowej i podwyższyło zamówienia na 2015 rok o 20 proc.

* Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej w średniej perspektywie planuje przywrócić 10. Gwardyjską Uralsko-Lwowską ochotniczą Dywizję Pancerną. Ogłosił 3 lipca na forum "Siła Rosji" ekspert wojskowy, redaktor naczelny "Arsenal Ojczyzny" Wiktor Murachowski. Oczekuje się, że dywizja będzie ukompletowana głównie żołnierzami kontraktowymi z uralskich regionów, kompletujących dywizję (w tym czasie - korpus) ochotników w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Były to obwody Swierdłowski, Czelabiński i Permski. Władze, przedsiębiorstwa i społeczności Uralu są skłonni serdecznie włączyć się w proces reanimacji sławnej dywizji. Na razie są problemy, aby przeznaczyć grunty do miejsca dyslokacji dywizji pancernej w rejonie Woroneża, zwłaszcza pod poligony, ale są one możliwe do rozwiązania - powiedział ekspert.

* Liczba zwiadowców w 2 Tamańskiej Dywizji Zmechanizowanej w ciągu roku od jej sformowania na bazie 5 Brygady Zmechanizowanej, wzrosła ponad 2,5 raza - z 200 do ponad 500 żołnierzy.

 * Import z USA spadł w Rosji w pierwszym kwartale 2015 roku, w porównaniu z pierwszym kwartałem 2014 roku z 5,1 mld dolarów, do 3,3 mld dolarów (-34%).

* 1 sierpnia wchodzi w Rosji w życie nowa ustawa antyterrorystyczna. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa będzie mogła gromadzić dane osobowe użytkowników wszystkich zarejestrowanych w Rosji źródeł internetowych. To oznacza możliwość inwigilacji nie tylko Rosjan, ale również obcokrajowców.Na żądanie rosyjskich służb właściciele portali, blogów, serwisów pocztowych itp. będą musieli udostępnić dane dotyczące loginów, adresów użytkowników. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaleca wstrzymanie się od korzystania ze źródeł internetowych rosyjskich domen.
Wcześniej, w sierpniu 2014 roku, rząd Rosji nakazał by wszystkie sieci społecznościowe i strony internetowe miały zainstalowane oprogramowanie pozwalające Federalnej Służbie Bezpieczeństwa śledzić wszystkie działania internautów.

 * Ministerstwo Finansów i amerykańska Rezerwa Federalna opublikowała dane pokazujące, że w maju, Rosja zwiększyła zakup amerykańskich obligacji skarbowych o 4,1 miliardy dolarów. Pod koniec maja 2015 wolumen dłużnych papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, które należą do Rosji wynosił 70,6 miliardów dolarów.

* 17 lipca rozpoczęły się ćwiczenia jednostek wyposażonych w zestawy strategicznych rakiet balistycznych Topol-M i Jars. Bierze w nich udział prawie 500 wozów bojowych i 4000 żołnierzy. Ćwiczenia mają potrwać ponad miesiąc na obszarze 5 regionów Rosji.

* Wojska lądowe Rosji otrzymały 6 komplet brygadowy zestawów Iskander-M. Otrzymała go 103 Brygada Rakiet 36 Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego z Ułan-Ude.

* Na Białorusi w końcową fazę wstąpiły przygotowania do ćwiczeń "Tarcza Związku 2015".

* Bank narodowy Białorusi przewiduje że roczna inflacja w 2015 roku wyniesie 18%.

* Rosja uznała że w pewnych przypadkach nie musi wypełniać postanowień Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Do takiego wniosku doszedł rosyjski sąd konstytucyjny.

* Prezydent Putin wydał dekret nakazujący zmniejszenie liczby etatów w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych o 110 tysięcy, do 1 miliona 3 172, nie licząc ochrony i obsługi budynków. Redukcja jest podyktowana względami oszczędnościowymi i nie będzie dotyczyć jednostek szczebla rejonowego które zajmują się mieszkańcami. Według dokumentu chodzi także o trwałe uregulowanie sytuacji w niekompletnych kadrowo strukturach kierowniczych szczebla obwodowego i wyższego oraz o zastąpienie w tych obiektach, gdzie jest to możliwe, pozaresortowych jednostek wartowniczych wartownikami resortowymi lub pracownikami prywatnych agencji ochrony.

* Pod koniec lipca wojska Południowego Okręgu Wojskowego przeprowadzą duże ćwiczenia w trakcie których na poligonie Kapustin Jar zostaną wystrzelone uzbrojone pociski balistyczne Iskander-M. Do tej pory nie pojawiły się informacje mówiące o tym, by Rosjanie wykorzystali uzbrojone rakiety systemu Iskander-M w czasie manewrów wojskowych w Europie.

* Kilkudziesięciu rosyjskim żołnierzom kontraktowym grozi kara więzienia za to, że zdezerterowali ze swej jednostki w obawie, iż zostaną wysłani, by walczyć na wschodniej Ukrainie. Żołnierze służyli w tej samej jednostce w mieście Majkop u podnóża Kaukazu. Żołnierze mówią, że proponowano im 8 tys. rubli (127 euro) dziennie za udział w walkach na Ukrainie. Napisali oni wnioski o rozwiązanie kontraktu, które jednak nie zostały przyjęte.

* Czarna seria w rosyjskim lotnictwie wojskowym. W Kraju Chabarowskim rozbił się bombowiec strategiczny rosyjskich sił powietrznych. Samolot Tu-95 spadł w bezludnym rejonie, około 80 kilometrów od Chabarowska. Dwie osoby z siedmioosobowej załogi poniosły śmierć. To już szósty tego lata wypadek rosyjskiego samolotu wojskowego. Wcześniej, rosyjski bombowiec taktyczny Su-24M rozbił się w dalekowschodnim Kraju Chabarowskim, obaj członkowie jego załogi zginęli. Samolot był wyposażony w pełny zestaw uzbrojenia. Kilka dni wcześniej, w Kraju Krasnodarskim rozbił się MiG-29 wstrzymano loty wszystkich samolotów tego typu. Miesiąc wcześniej, 4 czerwca, taki sam MiG-29 rozbił się w trakcie lotu szkoleniowego w pobliżu Astrachania. W tym samym dniu, na lotnisku wojskowym w obwodzie woroneskim, przewrócił się wielozadaniowy bombowiec Su-34, zaś cztery dni później, 8 czerwca, w obwodzie amurskim rozbił się samolot bombowy Tu-95.

* W centrum szkolenia wojsk powietrznodesantowych pod Omskiem doszło do zawalenia części budynku koszarowego. Pod gruzami zginęło 23 żołnierzy.

* Rosyjskie wojska rozpoczęły 7 lipca niezapowiedziane manewry mające na celu weryfikację gotowości bojowej sił stacjonujących w Armenii - poinformowały służby prasowe Południowego Okręgu Wojskowego.

* Rosja ograniczy zakupy myśliwców PAK-FA. W zamian będzie zwiększać zakupy maszyn Su-35 które są tańsze - poinformował wiceminister obrony Rosji Jurij Borysow. Zakontraktowane zakupy maszyn T-50 (PAK-FA) mają zostać zredukowane w najbliższym czasie do jednej eskadry próbnej. Wcześniej deklarowano systematycznie dostawy PAK-FA w tempie do 8 do 14 maszyn rocznie w latach 2016-2020.

* Modernizacja bazy rakietowych okrętów podwodnych klasy Borej na Pacyfiku ma być zakończona w październiku poinformował admirał Wiktor Czirkow. Remont bazy położonej na Kamczatce pozwoli obsługiwać nowe okręty projektu 955 klasy Borej. Odnowiona baza zawiera obiekty medyczny i rekreacyjny a także magazyny i nowy żuraw do załadunku rakiet na okręty typu Borej.

* Na kosmodrom Wostocznyj przyjechali komornicy sądowi i aresztowali wszystkie urządzenia. Sprawa ma podłoże korupcyjne. Pieniądze przeznaczone na budowę i płace robotników były rozkradane przez kierownictwo.

* - Prezydent Władimir Putin znajdował się w dwóch miejscach jednocześnie - napisał na swoim profilu na Facebooku dziennikarz Oleg Kaszyn. Może to świadczyć jego zdaniem o tym, że plotki o istnieniu sobowtóra prezydenta są uzasadnione. Kaszyn zauważył, że w czasie, gdy na portalu Izby Społecznej Federacji Rosyjskiej pokazywano w czasie rzeczywistym relację z odbywającego się na Kremlu spotkania Władimira Putina z członkami Izby, szereg mediów w Kraju Ałtajskim informował o tym, że "w tej chwili prezydent Rosji znajduje się w swojej daczy w Ałtaju i był widziany przez świadków". Miał przybyć do Kraju Ałtajskiego, położonego w południowej Syberii przy granicy z Kazachstanem. Tymczasem w agencjach fotograficznych 26 czerwca pojawiły się zdjęcia Władimira Putina odwiedzającego Chakasję i oglądającego skutki szalejących tam od tygodni pożarów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz