12 sty 2016

Rosja: 3 nowe dywizje na zachodzie w 2016 roku

Jak podała dziś agencja RIA Nowosti, minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu zapowiedział, że na "kierunku zachodnim" w 2016 roku, zostaną sformowane 3 nowe dywizje. "Nie mogę nie wspomnieć o najważniejszym zadaniu sformowania w tym roku trzech nowych dywizji na zachodnim kierunku. Zadanie najważniejsze" - powiedział Szojgu. Podkreślił że niezbędne jest nie tylko sformowanie tych nowych dywizji, ale też zbudowanie dla nich miejsc stałej dyslokacji, w tym odpowiednie poligony, miejsca przechowywania techniki i zakwaterowania stanów osobowych.

Agencja TASS podała, że w 2015 roku w Zachodnim Okręgu Wojskowym powstało około 30 nowych zgrupowań i jednostek wojskowych. Były to między innymi jednostki 1 Armii Pancernej Gwardii w skład której wchodzą 2 odtworzone w 2013 roku dywizje - "Tamańska" i "Kantemirowska". Nie wiadomo czy nowe dywizje również wejdą w skład tej armii, czy może w skład 20 Armii z dowództwem w Woroneżu która stanęła u wschodnich granic Ukrainy w ubiegłym roku, lub też, czy nie powstanie całkiem nowa armia która wypełni lukę pomiędzy 1 a 6 armiami, przy granicy z krajami bałtyckimi. 
We wrześniu 2015 roku pojawiły się informacje o planach odtworzenia 10 Uralskiej Ochotniczej Dywizji Pancernej. Również w 2015 roku była informacja o rozwijaniu na zachodnim kierunku od razu 2 armii pancernych.

Rosyjskie media podają że powrót do struktury dywizyjnej jest związany z wnioskami z ćwiczeń które wykazały słabość brygad w konfrontacji z wojskami NATO. Dywizje w porównaniu do brygad, mają większą możliwości prowadzenia działań zaczepnych - bardziej długotrwałych i na większą głębokość.
1 stycznia wszedł w życie dekret dotyczący planu obrony Rosji w latach 2016-2020. który między innymi określa zasady wykorzystania jednostek wchodzących w skład Zachodniego Okręgu Wojskowego. Według nowej rosyjskiej doktryny wojennej, polityka wzmacniania wschodniej flanki NATO stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji.

W tym roku będą kontynuowane niezapowiedziane manewry na wielką skalę obejmujące wszystkie okręgi wojskowe. Szojgu omówił też przygotowania do ćwiczeń Kawkaz 2016 które mają umożliwić przećwiczenie współdziałania sił zbrojnych w terenie górskim i ocenienie rosyjskich możliwości na południowo-zachodnim kierunku strategicznym. Być może jest to syndrom przygotowań do większego zaangażowania w Syrii lub konfrontacji z Turcją.

Szojgu zapowiedział, że udział nowoczesnego uzbrojenia w armii rosyjskiej, wzrośnie w tym roku do 51%. Jest to wskaźnik podobny do istniejącego w czasie zimniej wojny, kiedy armie obu bloków militarnych, NATO i bloku sowieckiego, stały naprzeciwko siebie niczym dwa bulteriery czekające tylko na spuszczenie z łańcucha.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz