Agencja Interfax-Ukraina poinformowała o użyciu przez rosyjskie wojska okupujące wschodnią Ukrainę broni laserowej. "18 lipca br. żołnierze z naszych oddziałów straży granicznej zetknęli się prawdopodobnie z wykorzystaniem przez przeciwnika broni laserowej” – powiedział rzecznik Służby Granicznej Oleg Słobodian. Obiektem ataku był posterunek straży granicznej Marinka należący do oddziału kramatorskiego. Trzech ukraińskich żołnierzy doznało poparzeń oczu, mają uszkodzoną siatkówkę i znajdują się w szpitalu. „Charakter tych oparzeń i wstępna diagnoza medyczna pozwalają wyciągnąć wniosek o zastosowaniu przez przeciwnika emiterów wiązki świetlnej wysokiej mocy” – powiedział ukraiński wojskowy. Atak nastąpił w czasie obserwacji terenu przez lornetki.
Laserowa broń oślepiająca jest zakazana przez umowy międzynarodowe, działa na zasadzie wyzwalania silnego impulsu laserowego w momencie odbicia promienia kontrolnego przez szkła przyrządów obserwacyjnych. Można wyróżnić kilka rodzajów tej broni w zależności od efektów: począwszy od czasowego olśnienia, do czego wystarczy zwykły laser, poprzez uszkodzenie siatkówki oka, aż do uszkodzenia elementów przyrządów obserwacyjnych. Do czasowego oślepienia człowieka wystarczy moc światła większa niż 1 mW/cm2, do oparzeń i nieodwracalnych zmian w oku potrzeba 2,5 mW/cm2. Odrębną kategorią są lasery bojowe zdolne do uszkodzenia i niszczenia poszycia samolotów i rakiet co wymaga jednak znacznie większych mocy rzędu co najmniej 10 - 100 KW na wyjściu.
Jednym z pierwszych krajów który wyposażył swoją armię w laserową broń oślepiającą był Izrael. W latach 1980 rosyjskie "kutry rybackie" kilkakrotnie oślepiały laserami amerykańskich pilotów, jednak rewizje amerykańskiej straży granicznej nigdy niczego nie wykryły. Rosjanie oślepiali również laserami amerykańskie satelity rozpoznawcze. Kolejnym krajem który od dawna używa laserów oślepiających są Chiny. Znane są fotografie laserów oślepiających umieszczonych na wieżach czołgów jeszcze z ubiegłego wieku a chiński "karabin laserowy" jest nawet oferowany na sprzedaż. Ostatnio duże postępy w konstruowaniu broni laserowej odnotowują Niemcy. Firma Rheinmetall prezentowała już kilka lat temu laser o mocy 10 KW i zasięgu bojowym 2-5 km (docelowo 100 KW i 10 km). Obecnie umieszczono go na transporterze Boxer. Za przodujące uważa się osiągnięcia USA. Duży postęp w miniaturyzacji nastąpił dzięki skonstruowaniu laserów światłowodowych.
Chiński karabin laserowy. |
Użycie przez Rosję laserów w Donbasie było do przewidzenia gdyż wpisuje się w ciąg działań propagandowych mających podnieść wśród Rosjan wiarę w potęgę Kremla osłabioną ostatnio decyzjami NATO o wzmocnieniu wschodniej flanki. Agencja TASS informowała ostatnio o bliskim wprowadzeniu do użytku bombowców atakujących z kosmosu i innych "cudownych broniach" mających dowodzić że Moskwa jest silna.
Sowiecki laser na podwoziu ZSU-23-4, lata 1980. |
Sowiecki laser eksperymentalny MLTK-50, lata 1980. |
http://nv.ua/ukr/ukraine/events/troje
http://reporters.pl/1442/ukraina-zaa
Uzupełnienie:
W środę, 3 sierpnia wieczorem, rosyjskie media podały informację że "rosyjską armię doposażono w broń laserową". Jak podał rosyjski portal propagandowy Sputnik, rosyjski wiceminister obrony Jurij Borisow powiedział, że rosyjskie siły zbrojne "otrzymały "oddzielne egzemplarze broni laserowej". Taką informację Borisow podał podczas uroczystości poświęconej 70-leciu rosyjskiego Federalnego Ośrodka Badań Nuklearnych. Ma to oczywisty związek z ostatnim użyciem broni laserowej na Ukrainie. Ekipa rządząca na Kremlu bardzo potrzebuje sukcesu by "przykryć" informacje o wzmocnieniu wschodniej flanki przez NATO. Wydarzenie to pokazuje, jak słaba jest obecna władza w Moskwie i jak bardzo obawia się ona wewnętrznego przewrotu, skoro ucieka się do takich sposobów. Konieczność demonstrowania siły będzie powodować ze będzie ona coraz bardziej agresywna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz