5 wrz 2017

Borsuk ujawniony

Przy okazji wystawy MSPO 2017 w Kielcach, Huta Stalowa Wola zaprezentowała swój nowy produkt - pływający bojowy wóz piechoty Borsuk z wieżą ZSSW-30. Prace nad następcą BWP-1 zostały rozpoczęte w HSW ponad 3 lat temu. Według ujawnionych informacji wóz posiada jednorodny pancerz stalowy, ma masę około 24-25 ton w wariancie do pływania i maksymalnie około 30 ton po dodaniu modułów dodatkowego opancerzenia. 


Załoga 3 żołnierzy, desant - 6 żołnierzy. Power Pack z 8 cylindrowym silnikiem MTU w układzie widlastym, o mocy ok. 600 KW jest przygotowywany w WZM Poznań. Automatyczna skrzynia przekładniowa ma 4 biegi do przodu i 2 wsteczne. Moc jednostkowa w wariancie maksymalnie obciążonym jest nieco większa od mocy jednostkowej BWP-1. W wariancie pływającym moc jednostkowa wynosi około 21 KW/t. Wóz posiada zawieszenie hydropneumatyczne i jest dostosowany do szybkiej wymiany gąsienic z metalowych na gumowe. Falochron jest otwierany hydraulicznie.


Przedział desantowy jest otwierany rampą również napędzaną hydraulicznie. Wydaje się to niewłaściwym rozwiązaniem - stwarza zagrożenie dla desantu w wypadku uszkodzenia przewodów hydraulicznych. Najlepszym rozwiązaniem są drzwi otwierane na bok.


Faza badawczo-rozwojowa ma zakończyć się w 2020 roku. Wydaje się że główną wadą pojazdu jest stosunkowo wysoka sylwetka - prawdopodobnie do stropu kadłuba - ok. 2 metry. Wieża ZSSW-30 ma wysokość około 70 cm. Jednak dzięki zawieszeniu hydropneumatycznemu żołnierze mogą mieć trochę mniej pracy przy okopywaniu wozu w obronie.


Wóz jest wyraźnie wyższy od porównywalnego masowo CV-90 (i nie ma to nic wspólnego z wymogiem pływania) ale i tak jest niższy niż niemiecki bwp Puma.

Wóz będzie gotowy do produkcji seryjnej najwcześniej w połowie 2020 roku, w związku z tym należałoby pomyśleć o płytkiej modernizacji przynajmniej części BWP-1. Wprawdzie istnieje zamiar dalszego pozyskiwania transporterów Rosomak, jednak ze względu na przewagi trakcji gąsienicowej (zdolność do poruszania się w trudnym terenie - błoto, głęboki śnieg, teren lesisty, zawały, gruzowiska), nie mogą one zastąpić wszystkich obecnie używanych BWP-1. Zakładając że nowe bwp będą wchodzić do służby w liczbie zapewniającej wymianę przynajmniej jednego batalionu rocznie, wymiana tylko 10 batalionów BWP-1 zakończy się najwcześniej w 2031 roku. Batalionów wyposażonych w BWP-1 jest obecnie 17.

Wszystkie grafiki - HSW.

6 komentarzy:

  1. No to poczekamy i zobaczymy... co z tego wyniknie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Projekt zapowiada się ciekawie. Miejmy nadzieje, że projekt będzie rozwijać się prawidłowo i nie będzie narzędziem politycznym...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Polsce? Pewnie będzie jak z tym ostatnimi przetargiem z Autosanem w roli głównej...

      Usuń
    2. A teraz szykuje się kolejny cyrk:
      (...)Pierwsze tysiąc sztuk ma jeszcze do końca roku znaleźć się w rękach żołnierzy Obrony Terytorialnej(...) - Macierewicz o karabinach Grot... tylko, że one mają być testowane do roku 2018 r., czyli mamy kolejny zakup z kategorii zakup Black Hawków z zeszłego roku.

      Usuń
  3. Trochę czoło wydaje mi się za wysokie... ale zobaczymy. Ważne że coś jest...

    OdpowiedzUsuń
  4. Anonimowy9/11/2017

    Zastanawiajaca jest rowniez geometria przodu Borsuka. Moduly dodatkowego pancerza nie oslonia przednich kol pojazdu, cf. Kurganiec.

    wojtek

    OdpowiedzUsuń