25 lis 2013

Krótką serią z Polski

* PHO (były Bumar) przegrał sprawę o zapłatę wynagrodzenia dla Nobletime Holdings za wsparcie przy zawarciu umowy na dostawę 204 WZT-3 dla Indii. Spółka musi zapłacić ponad 30 mln USD. W związku z kontraktem na WZT-3 dla Indii były Bumar może zapłacić kary przekraczające nawet 40% jego wartości – ponad 80 mln USD (250 mln zł). W styczniu 2012 Bumar zawarł umowę na dostawę 204 WZT-3 wartych 255 mln USD, za które miał otrzymać 190,5 mln USD. Bumar nigdy nawet nie rozpoczął realizacji umowy. Bumar w czasach PRL był przechowalnią agentów służb specjalnych, ich krewnych i znajomych. Dzięki "grubej kresce" Mazowieckiego po "okrągłym stole" niewiele się tam zmieniło.

* Prasa ujawniła list gen. Skrzypczaka do gen. Shmaia Avielego - jego odpowiednika w ministerstwie obrony Izraela. Zachodzi podejrzenie korupcji ponieważ w liście tym Skrzypczak wyróżnia izraelski koncern ELBIT Systems pisząc o wyposażeniu IDF i pożądanym wyposażeniu WP w bezpilotowce. List w Izraelu wywołał burzę ponieważ koncern IAI oskarżył Polskę o faworyzowanie jego konkurenta. Jednak wina nie leży po stronie Skrzypczaka, lecz porozumienia pomiedzy rządami Polski i Izraela w sprawie strategicznej współpracy techniczno-wojskowej podpisanego w Tel Awiwie w czerwcu 2012 roku, pomiędzy szefem MON Tomaszem Siemoniakiem i wicepremierem, ministrem obrony Izraela Ehudem Barakiem. Skrzypczak działał w duchu tego porozumienia (unifikacja sprzętu, wspólne szkolenie).

 * W/g "planu modernizacji sił zbrojnych 2013-2020", 14 dywizjon artylerii przeciwpancernej w Suwałkach ma być rozformowany. Jednak jeśli wdrożona zostanie praca koncepcyjna artyleryjskiego niszczyciela czołgów pk. "Barrakuda", jest szansa że może on zostać utrzymany.

* Pełniący obowiązki szefa SKW ppłk. Piotr Pytel, nie przeszedł badań na wariografie w związku z jego niewyjaśnionymi kontaktami z oficerami rosyjskich służb specjalnych. Poseł Tomasz Kaczmarek skierował do szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, szefa MON Tomasza Siemoniaka oraz do premiera Donalda Tuska pismo, w którym zwraca uwagę na niejasne kontakty nowego szefa SKW z Rosjanami.

* Przy obecnym tempie poszukiwań rozpoznanie polskich złóż gazu łupkowego potrwa nawet do 2037 roku - pisze "Puls Biznesu". W porównaniu z tempem prac nad eksploatacją łupków w USA jesteśmy daleko w tyle.

* Zdaniem doradcy prezydenta B. Komorowskiego do spraw międzynarodowych, prof. Romana Kuźniara, Edward Snowden za zdradę swojej ojczyzny powinien dostać nagrodę a reakcja Europy na wiadomość o amerykańskich podsłuchach powinna być bardziej zdecydowana. Kuźniar jest podejrzewany przez niektórych obserwatorów życia politycznego o pracę jako agent wpływu na rzecz Rosji w Polsce.

* Zakończyły się ćwiczenia Steadfast Jazz 2013. Wzięło w nich udział ok. 6 tys. żołnierzy z Polski 21 innych krajów NATO oraz Szwecji, Finlandii i Ukrainy. Użyto 60 statków powietrznych, 120 sztuk ciężkego sprzętu wojskowego i 8 okrętów. Wystrzelono 115 ton amunicji, zuzyto 2500 ton paliwa, wydano 27 tys. posiłków. Celem ćwiczeń było przetestowanie i certyfikacja elementów Sił Odpowiedzi NATO, NRF (NATO Response Force) składających się z prawie 13 tysięcy żołnierzy. Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że fikcyjne państwo spoza NATO wysuwa roszczenia terytorialne wobec Estonii, następnie dokonuje aneksji części tego kraju. Rada Północnoatlantycka podejmuje decyzję o kolektywnej obronie i kieruje w rejon konfliktu siły odpowiedzi NATO. Interwencja NATO następuje z terytorium Polski.

*  Budowa amerykańskiej bazy rakietowej w Redzikowie ruszy w 2016 r. zapewnił przed przyjazdem Johna Kerry'ego zastępca asystenta sekretarza stanu USA ds. polityki obronnej Frank Rose.

* MON podpisał umowę za 180 mln euro, o kupnie od Niemiec 119 używanych czołgów Leopard 2 w wersjach A5 (105 sztuk) i A4 (14 sztuk) wraz z sprzętem pomocniczym ( m.inn. 18 wozów Bergepanzer 2 i 120 ciężarówek średnich DB1017A, 40 terenowych ciężarówek U-1300L, 40 osobowo-terenowych MB 250. Dostawy bedą realizowane w latach 2014-2015.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz