20 wrz 2015

Rosyjskie samoloty Su-24 i Su-30 nad SyriąWideo z 20 września ukazujące 4 samoloty Su-24 osłaniające samolot transportowy Ił-76 przelatujące nad Syrią w rejonie Homs:

https://www.youtube.com/watch?v=6JYEmXJ60Yc

I starsze o 1 dzień wideo z 19 września ukazujące samolot Ił-76 w towarzystwie 2 myśliwców Su-30:

https://www.youtube.com/watch?v=2Ksdh38h5-I

Z tego co widać, samoloty bojowe osłaniają transportowce przed ostrzałem z ziemi (w razie ataku rakietą mogą wystrzelić pułapki termiczne).

Według przedstawicieli władz USA na lotnisko w Latakii Rosjanie przerzucili niewielką liczbę myśliwców w piątek 18 września.

Wcześniej agencja Stratfor pokazała zdjęcia satelitarne lotniska w Latakii na których widać między innymi 4 śmigłowce (2Mi-24 i 2 Mi-8).


Pojawiła się też informacja o pierwszym starciu pododdziału rosyjskiej piechoty morskiej osłaniającego bazę w Latakii z bojownikami ISIS.

Rosja już częściowo osiągnęła sukces dzięki wysłaniu wojsk do Syrii - amerykański minister obrony Ash Carter rozmawiał z szefem rosyjskiego resortu obrony Siergiejem Szojgu. Był to pierwszy kontakt na tym szczeblu od ponad roku. Jak podał Pentagon, ministrowie uzgodnili, że będą kontynuować dyskusję o sposobach wymiany informacji na temat działań wojskowych obu stron w Syrii i na temat kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu. John Kerry powiedział że celem rozmów na szczeblu wojskowym z Rosją jest zagwarantowanie, iż nie dojdzie do żadnych incydentów między siłami obu krajów. Postawa USA wskazuje że w Syrii nastąpi długotrwały pat. Może go przeciąć tylko jakaś tajna akcja Izraela który chce za wszelką cenę pozbyć się prezydenta Assada i któremu z pewnością nie na rękę jest rosyjska obecność w Syrii. Jednak, z drugiej strony, dalsze ubywanie emigrującej do Turcji i Europy ludności arabskiej z Syrii, zmniejsza parcie demograficzne na Izrael co też jest dla niego korzystne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz