11 paź 2013

Krótką serią

*  W Moskwie planuje się utworzyć instytucję "Stawki" - Najwyższego Naczelnego Dowództwa w ​​przypadku wojny. Obecnie tworzone jest Narodowe Centrum Obrony Państwa, które będzie obejmować trzy oddziały: centrum zarządzania strategicznymi siłami jądrowymi, centrum dowodzenia i kontroli i centrum kontroli codziennej działalności sił zbrojnych. Centralny Punkt Dowodzenia Sztabu Generalnego będzie jednym z elementów Centrum Obrony. Narodowa Rada Obrony będzie kierować działalnością Sił Zbrojnych Rosji, a także innymi strukturami siłowymi kraju. "Stawka" działała w czasie II Wojny Światowej, po ataku Niemiec na ZSSR, kiedy Stalin chciał podzielić się odpowiedzialnością za ew. klęskę w obliczu początkowych sukcesów Wehramchtu. Z zasady tego rodzaju organy tworzy się wyłącznie na czas wojny lub w czasie wojny. 

* Połowa Rosjan i połowa Amerykanów uważa, że ich kraje zmierzają ku nowej zimnej wojnie.

* Sytuacja w NATO jest "tak zła, że trudno wyobrazić sobie, aby mogła być gorsza" – powiedział dla "The Wall Street Journal" Camille Grand - współzałożyciel francuskiego think-tanku FRS. NATO przechodzi obecnie poważny kryzys związany z cięciami wydatków na obronność państw członkowskich. Zdecydowana większość krajów skupionych w sojuszu nie przestrzega reguły przeznaczania 2 proc. rocznego PKB na wojsko. Do tej pory 3/4 budżetu NATO finansowały USA, ale w ciągu najbliższych 5 lat administracja B. Obamy dokona poważnych cięć w budżecie Pentagonu. W lipcu sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen stwierdził że redukcje budżetów obronnych państw członkowskich stawiają pod znakiem zapytania sprawność Paktu Północnoatlantyckiego, a nawet możliwości wykonywania przez niego zadań traktatowych.

*  Według danych MON za 2011 rok, statystyczny Polak na funkcjonowanie wojska przeznaczał w podatkach tylko 252 dolarów.  W tym samym czasie statystyczny Europejczyk na obronność własnego państwa przeznaczył kwotę 509 dolarów, zaś obywatel USA 2153 dolarów.

* Rosja planuje w 2014 r. zwiększyć wydatki na armię o 18 proc, a w 2015 o kolejne 20 proc. W przyszłym roku rosyjskie ministerstwo obrony ma dysponować funduszami w wysokości 2,48 tryliona rubli (248 mld zł). Jak poinformował komitet Dumy Państwowej ds. obrony, zaplanowano na lata 2013-2016 zwiększenie wydatków na obronę o około 160%.W 2013 r. rosyjskie wydatki na obronę wzrosły o ponad 25% w stosunku do roku poprzedniego. Wydatki na służby bezpieczeństwa i porządku publicznego wzrosły o 8%. W tym samym czasie ograniczeniu uległy wydatki na opiekę zdrowotną, edukację, kulturę, politykę społeczną, kinematografię.

*   Koncern Raytheon zakończył prace nad nową głowicą naprowadzającą ESM (Electronic Support Measure) dla rakiet manewrujących Tomahawk Block IV Nowa głowica ma pozwolić rakietom manewrującym na lokalizację i śledzenie stacjonarnych lub mobilnych celów lądowych emitujących promieniowanie elektromagnetyczne.
Prace koncernu Raytheon są prowadzone we współpracy z US Navy i mają na celu zwiększyć skuteczność działania Tomahawków. Cel ten został uzyskany m.in. poprzez dodanie dwukierunkowego systemu łączności satelitarnej, który pozwala kierującemu strzelaniem korygować tor lotu pocisku, przeprogramowując go np. na nowy, ważniejszy cel.
Tomahawk Block IV to rakieta manewrująca o zasięgu ponad 1600 km, która może być wykorzystana zarówno przez okręty nawodne jak i podwodne.

*  Choć przygotowania do Olimpiady w Soczi w 2014 roku nagłaśniane są przez wszystkie rosyjskie media, jeden incydent jest całkowicie pomijany. Chodzi o wielką wpadkę na Kremlu, gdy Rosjanom zgasł ogień olimpijski. Zdarzenie miało miejsce podczas uroczystości powitania ognia olimpijskiego, w których uczestniczył Władimir Putin. Gdy sztafeta z ogniem olimpijskim zainaugurowana przez samego Putina wreszcie ruszyła, praktycznie u bram Kremla ogień zgasł. Internauci żartują że ktoś ukradł spirytus. Podobny incydent powtórzył się dwuktrotnie następnego dnia.  Władze na Kremlu wszczęły śledztwo.

*  Polska specjalizacja w NATO: obrona terytorium, odporność na selektywne ataki, zdolności przeciwzaskoczeniowe powiedział w wywiadzie dla TVN-24 prezydencki szef BBN, minister S. Koziej.

*  Polska. W ostatnich pięciu latach budżet obronny tylko raz udało się zrealizować w 100 proc. Częściej bywały takie, kiedy MON zostało nawet w 15 proc. odarte z przyznanych pieniędzy. W ubiegłym roku ministerstwo zrealizowało budżet w 95,2 proc., czyli niewykorzystane zostało prawie 1,5 mld zł. W latach 2011–2012 realizacja wynosiła odpowiednio 96,7 proc. oraz 98,1 proc. Rekordowy był rok 2009 – wtedy budżet zrealizowano w 99,9 proc. Rekordowy był też rok 2008, wtedy zrealizowano go tylko w 85,3 proc. Wówczas nie wykorzystano podobnej kwoty, jaka w tym roku ma być zaoszczędzona. Oszczędności, które Ministerstwo Obrony Narodowej musiało wprowadzić w związku z nowelizacją budżetu, sięgają ok. 3,3 mld zł. To blisko 10 proc. rocznego budżetu resortu. Z zakładanych zadań zmienił się plan związany z podpisaniem umowy na okręty podwodne. Rozpoczęto również renegocjacje planowanych kontraktów. Ograniczenie dotyczy przede wszystkim obszarów związanych z zakupami amunicji.

*  Nowym szefem SKW został ppłk Piotr Pytel.  Urodził się 4 kwietnia 1967 r. w Krakowie. Jest absolwentem psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od roku 1994 do 1999 pełnił służbę w Urzędzie Ochrony Państwa. W latach 1999–2003 pracował w Generalnym Inspektoracie Celnym, a następnie w latach 2003–2008 pełnił służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 16 lipca 2008 r. pełni służbę w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Początkowo na stanowisku naczelnika wydziału w gabinecie szefa SKW, następnie zastępcy dyrektora w gabinecie szefa SKW, a od dnia 1 stycznia 2011 r. na stanowisku dyrektora Zarządu Operacyjnego SKW.

*  W 2014 roku w rosyjskich siłach zbrojnych zostanie utworzone cyberdowództwo do prowadzenia operacji w przestrzeni wirtualnej.

*  Rosja niepokoi się rozwojem sytuacji w Afganistanie po wycofaniu się sił NATO w przyszłym roku. "Rozwój sytuacji w Afganistanie wyraźnie pokazuje, że afgańskie siły bezpieczeństwa nie będą w stanie  utrzymać kontroli i zapewnić przestrzeganie prawa i porządku w kraju rozdartym wojną po wycofaniu sił dowodzonych przez NATO", powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

* Według niemieckiego wywiadu, syryjskie myśliwce zostały przebazowane do Iranu. Ma to być sposób ich ochrony przed możliwym atakiem USA.

*  Ocenia się, że w Syrii al-Kaida oraz powiązane z nią grupy mogą mieć około 35 tysięcy bojowników. Razem z innymi skrajnymi organizacjami islamistów, stanowią oni wiekszość wśród rebeliantów.

*  Do dolnośląskiego urzędu wojewódzkiego wpłynęło w tym roku 1800 wniosków od Izraelczyków polskiego pochodzenia, którzy albo po wojnie, albo w latach 60. opuścili Polskę, ale teraz chcą uzyskać potwierdzenie polskiego obywatelstwa. W PRL-u, zgodnie z wytyczną partii, tym, którzy uznawali Izrael za swoją ojczyznę, urzędnicy gotowi byli wydawać emigracyjne paszporty. O obywatelstwo polskie mogą się obecnie starać także ich dzieci.

*  W czwartek, 10 października, w czasie działań prowadzonych przez 9. batalion 401 Brygady Pancernej na północy Strefiy Gazy, doszło do awaryjnego zadziałania systemu aktywnej obrony "Trophy" na jednym z czołgów Merkava 4 . Z powodu niesprawności, system Trophy zadziałał, uznając jeden z transporterów opancerzonych Namer, działającej z czołgistami brygady "Golani", za rakietę wroga. Nikt nie odniósł obrażeń.

*  Trwają prace nad sztuczną pszczołą.
Z wy­glą­du nie przy­po­mi­na­ją swo­je­go na­tu­ral­ne­go od­po­wied­ni­ka. Sztucz­ne psz­czo­ły mają pomóc w rol­ni­kom w za­py­la­niu ro­ślin. Pierw­sze próby mają odbyć się w cza­sie przy­szło­rocz­nych wa­ka­cji.
Jak wyjaśnia dr Rafał Dalewski z Politechniki Warszawskiej naukowcy prowadzą ostatnie prace, dzięki którym mechaniczne pszczoły będą latać. Podstawą konstrukcji będą dwa małe śmigła, dzięki którym będzie można unieść całe urządzenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz