26 paź 2013

Krótką serią

 Z Polski

*  Polskie samoloty uderzeniowe Su-22 zostaną zastąpione nowym typem. Na razie nie wiadomo, jakim. Jak poinformował gen. broni pil. Lech Majewski na pewno będzie to jeden z najnowocześniejszych, samolot o możliwościach nie mniejszych niż F-16. Następcy Su-22 będą stacjonować w Świdwinie. Dla ich potrzeb powstanie tam nowa infrastruktura w Świdwinie. Mamy odpowiednie plany, wdrażamy je sukcesywnie w życie. Nie można przygotować lotniska dla nowych samolotów w pół roku. Mamy na to kilka lat – powiedział d-ca SP gen. Majewski.

*  Jak podało "Wprost", Rosyjski koncern Acron, który chce przejąć Azoty, sfinansował wycieczkę polskich dziennikarzy do Rosji. Organizatorem pobytu dziennikarzy "Rzeczpospolitej", "Przeglądu", "Trybuny" i TVP był rosyjski korespondent w Warszawie Leonid Swiridow, wcześniej wyrzucony z Czech jako podejrzany o pracę dla FSB.

*   Polska i Korea Południowa podpisały umowę o współpracy w dziedzinie obronności. Umowa określa przyszłe obszary polsko-koreańskiej współpracy, w tym m.in.: udział jednostek wojskowych w międzynarodowych operacjach i ćwiczeniach, wymianę doświadczeń w sferze planowania obronnego, wsparcie logistyczne na potrzeby sił zbrojnych. W dokumencie jest mowa również o współpracy w zakresie nauki i badań wojskowych oraz o wzajemnym wspieraniu inicjatyw w dziedzinie uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Współpraca dotyczyć będzie również kwestii modernizacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz wymiany doświadczeń w obszarze zastosowania wojskowych systemów informatycznych, technologii informatycznej i łącznościowej. Ustalono że przyszła umowa będzie stanowić traktat w myśl art. 2 ust. 1 lit. a Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów, sporządzonej w Wiedniu dnia 23 maja 1969 r. (Dz. U. z 1990 r. Nr 74, poz. 439).

*  Honorowe obywatelstwo Polski otrzymał w tajemnicy były szef izraelskiej centrali wywiadowczej Mossad, Meir Dagan. Informację o tym podał izraelski portal „Walla” w komentarzu na temat niedawnej wizyty szefa MON Tomasza Siemoniaka w Izraelu.


Ze wschodu

 *  Zgodnie z projektem ustawy, w planowanym okresie wzrost udziału wydatków na obronę w wydatkach ogółem budżetu federalnego Rosji w 2014 r. będzie wynosił 17,8 % (w 2013 r. - 15,6 %), w 2015 r. będzie to 19,7 % a w 2016 r. - 20,6 %.
Udział planowanych wydatków na obronę w relacji do PKB w 2014 r. osiągnąć 3,4 % w roku 2015 - 3,8 %, a w 2016 r. - 3,9 %, czyli znacznie powyżej parametrów w 2013 r. (3,2 %).

 *  W 2014 r. i później planowane są wielkie ćwiczenia strategiczne wojsk okręgów wojskowych, z udziałem sił morskich, aby kontynuować praktykę przeprowadzeniu kontroli gotowości bojowej wojsk (sił morskich) z realnym wykonywaniem zadań. Każde z tych przedsięwzięć będzie obejmować działania do 200-300 czołgów, 1500-2000 innych jednostek techniki pancernej i samochodowej, ponad 100 samolotów i do 120 okrętów. Według obliczeń rosyjskiego Ministerstwa Obrony, zużycie paliwa w takich działaniach (doświadczenie audytu Okręgu Wojskowego Wschód) będzie więcej niż 25000 ton.

*  Po tym jak prezydent Wiktor Janukowycz wyraził swoje bezkompromisowe stanowisko w kwestii integracji z Unią Europejską, rządzący Federacją Rosyjską postanowili przejść od politycznego i ekonomicznego nacisku do gróźb o charakterze wojskowym. Rosyjski minister Szojgu zapowiedział że w Woroneżu w poblizu granicy z Ukrainą powstanie 345 Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa. Brygada ma zostać sformowana do 2016 roku, w 80% będzie składać się z żołnierzy kontraktowych, a w 20% - z żołnierzy poborowych.

 *  Według dekretu prezydenta z dnia 11 października i dyrektywy szefa Sztabu Generalnego, wszystkie samodzielne brygady desantowo-szturmowe zostaną skupione pod jednym dowództwem. Trzy brygady desantowo-szturmowe stacjonujące w miastach Ussurijsk, Ułan Ude i Kamishin, będące częścią Wschodniej i Południowego Okręgu Wojskowego będą teraz podlegać Dowództwu Wojsk Powietrzno-desantowych.

 *  Posumowując wspólne strategiczne ćwiczenia sił zbrojnych Rosji i Białorusi "Zachód 2013" Szef Sztabu Generalnego Rosji gen. Walerij Gierasimow stwierdził, że "trzeba bardziej agresywnie, konsekwentnie i konkretnie udoskonalać proces przygotowania sił zbrojnych do prowadzenia działań bojowych w lokalnych wojnach i konfliktach zbrojnych z uwzględnieniem charakteru zagrożeń dla bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej". "Ale w tym samym czasie, nie osłabiać  wysiłków w przygotowanie do odparcia agresji na dużą skalę".

 *  Przygotowania rosyjskich pilotów wojskowych i marynarzy w przyszłym roku osiągną poziom czołowych armii świata – powiedział dziś dziennikarzom minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Powiedział on, że projekt budżetu na 2014 rok i planowy okres lat 2015-2016 został opracowany w detalach. „Jest to kontynuacja rozwoju, modernizacji i wyposażania Sił Zbrojnych Rosji. Przeprowadziliśmy pełną synchronizację dostaw broni i sprzętu wojskowego z przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury dla ich przyjęcia”.

 *  W 2020 roku Rosjanie po realizacji obu zleceń dysponować mają 124 samolotami Su-34. Aktualnie realizowane są dwie umowy na produkcję Su-34. Kończy się zawarty w 2008 z zakładami Suchoja kontrakt na dostawę 32 samolotów, od roku przyszłego przekazywane będą kolejne z wieloletniej umowy na 92 bombowce taktyczne.

*  Według ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego dramatyczne zmiany na rynkach energii wpędzą Rosję w recesję.
Według prognoz Instytutu Badań Energii rosyjskiej Akademii Nauk, na skutek rewolucji łupkowej, rosyjski eksport ropy spadnie po 2015 r. o 25–30 proc., co z kolei spowoduje spadek PKB Rosji o blisko 100 mld dol. ponad 40 proc. dochodów rosyjskiego budżetu pochodzi z podatków i opłat powiązanych z wydobyciem i eksportem ropy i gazu.

* Do 9 Brygady 20 Armii rosyjskich wojsk lądowych, mieszczącej się w Niżnym Nowgrodzie (Zachodni Okręg Wojskowy), dostarczono pierwszy zmodernizowany czołg T-72B3. W tym roku 20 Armia otrzyma sto pięćdziesiąt czołgów tego typu.

*  Sześciu wysokiego szczebla członków Komunistycznej Partii Chin skazanych zostało w Pekinie na długie wyroki więzienia (od 4 do 14 lat) za tortury, które doprowadziły do śmierci człowieka. Chodzi o praktykę wewnątrzpartyjnych postępowań dyscyplinarnych, podczas których od funkcjonariuszy Partii Komunistycznej wymagane jest szczere przyznanie się do wykroczeń lub naruszenia prawa bez wszczynania oficjalnego dochodzenia. 9 kwietnia 2013 roku jeden z komunistów zmarł podczas podobnego przesłuchania po tym, jak kilkukrotnie zanurzono mu głowę w zimnej wodzie. Na jego ciele znaleziono także ślady pobicia i oparzenia.


Z zachodu

 *  Zbigniew Brzeziński o bezpieczeństwie globalnym i wewnętrznym:
"Globalna hegemonia nie jest już osiągalna i dlatego Stany Zjednoczone muszą wybierać konflikty, w które się angażują". Jeszcze 10 lat temu Brzeziński twierdził że nastała epoka hegemonii USA nad światem.

 *  Prezydent Obama zwolnił ze służby w ciągu ostatnich dni 11 wyższych rangą dowódców armii USA, w tym dwóch najważniejszych generałów od broni atomowej. To pierwszy taki wypadek w historii. Wśród nich są:
Dowódca 20th Air Force, dowodził 9600 ludźmi i był odpowiedzialny za 450 rakiet balistycznych z głowicami jądrowymi w trzech skrzydłach operacyjnych; dyrektor ds. planowania strategicznego i polityki sztabu Dowództwa Pacyfiku i dowódca Skrzydła Lotnictwa w Camp Bastion w Afganistanie; d-ca grupy połączonych wojsk (joint task force) Horn w Camp Lemonnier w Dżibuti; były d-ca Trzeciej Grupy Bojowej Lotniskowców od 5 kwietnia 2012 r. Ostatnio zastępca d-cy amerykańskich sił morskich, w sztabie dowództwa USA; członkowie dowództwa 143-ej jednostki utrzymania sił ekspedycyjnych, rozmieszczonych w Camp Arifjan, Kuwejt.
Emerytowany generał major Paul Vallely, zdeklarowany krytyk administracji Obamy, powiedział, że Biały Dom nie podejmie działań śledczych wobec swych własnych poczynań, ale z łatwością powyrzuca dowódców wojskowych.
„Obama nie oczyści szeregów cywilnych ani politycznych, ponieważ tam dawno kupili się na ideologię Obamy. Biały Dom chroni swoich. To dlatego wstrzymał śledztwo w sprawie „Fast and Furious, Benghazi and Obamacare. On celowo osłabia i wypruwa flaki z naszego wojska, Pentagonu i niszczy nas jako supermocarstwo świadomie, a każdy w szeregach armii, kto się nie zgadza lub mówi otwarcie o różnych sprawach, jest usuwany”.

*  Francja zażądała od Stanów Zjednoczonych wyjaśnień w sprawie faktów podsłuchiwania milionów rozmów telefonicznych swoich obywateli, o czym poinformował Le Monde na podstawie dokumentów przekazanych przez E. Snowdena. Minister spraw wewnętrznych Francji Manuel Valls nazwał działania NSA „szokującymi". W związku z tym do MSZ Francji został wezwany ambasador USA w Paryżu Charles Rivkin.

*  Również władze Niemiec wezwały ambasadora USA po tym jak okazało się ze służby USA podsłuchiwały kanclerz Merkel.

*  Deutsche Telekom chce odgrodzić lokalny ruch internetowy aby uniemożliwić dostęp amerykańskim służbom wywiadowczym.

*  "Le Monde", powołując się na informacje ujawnione przez Edwarda Snowdena twierdzi, że izraelski wywiad mógł włamać się do urządzeń komunikacyjnych używanych przez ówczesnego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. 

*Budowa jednej z baz amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej rozpocznie się w Rumunii do końca października – poinformowała służba prasowa Pentagonu. Już w tym miesiącu w rumuńskim obiekcie wojskowym Deveselu odbędzie się uroczystość związana z rozmieszczeniem tam amerykańskiego wielozadaniowego kompleksu obrony przeciwrakietowej Aegis. Wprowadzenie go do użytku planowane jest na 2015 rok. 

* Nieznani sprawcy w czwartek wieczorem w Hadze przedostali się do domu, w którym mieszkają pracownicy Ambasady Federacji Rosyjskiej w Holandii, i włamali się do jednego z mieszkań - informuje w piątek agencja RIA-Nowosti. Agencja nie podaje szczegółów.
Wcześniej w Moskwie pobito dyplomatę z Holandii. Poszkodowanym jest radca holenderskiej ambasady w Rosji Onno Elderenbosch. Do napadu na 60-letniego Elderenboscha doszło na klatce schodowej jego domu w centrum Moskwy. Zaatakowali go dwaj mężczyźni udający elektryków. Wepchnęli oni dyplomatę do jego mieszkania, gdzie go skrępowali i pobili. Z mieszkania niczego nie zabrali. Jedynie na lustrze napisali: LGBT. Skrótem tym określane są mniejszości seksualne. We wtorek w zeszłym tygodniu w Hadze zatrzymany został radca ambasady FR w Holandii Dmitrij Borodin. Strona rosyjska utrzymywała wówczas, że holenderska policja wtargnęła do domu dyplomaty, pobiła go i przez wiele godzin przetrzymywała na posterunku, po czym wypuściła go bez wyjaśnień i przeprosin.

*  Ministrowie obrony krajów NATO na posiedzeniu w Brukseli uzgodnili, że w 2015 roku przeprowadzą "ćwiczenia na dużą skalę, w których będzie uczestniczyć wiele sił lądowych, powietrznych i morskich" - poinformował Rasmussen na konferencji prasowej po pierwszym dniu spotkania ministrów obrony krajów Sojuszu. Hiszpania, Włochy i Portugalia zaoferowały, że będą gospodarzami manewrów, w których może wziąć udział od 10 tys. do 20 tys. żołnierzy.
Sekretarz generalny NATO dodał, że od 2016 roku takie ćwiczenia na dużą skalę będą odbywały się regularnie.

*  Szwecja dołączy do Sił Odpowiedzi NATO ( NRF), a także weźmie udział w największych w ciągu ostatnich siedmiu lat ćwiczeniach Steadfast Jazz. Rada Północnoatlantycka zatwierdziła wkład Szwecji 14 października. "Z zadowoleniem przyjmuję udział Szwecji , obok Finlandii i Ukrainy. Nasz związek jest już silny, a będzie jeszcze silniejszy" powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Wcześniej Gruzja zaproponowała że przyłączy się do NRF w 2015 roku. Szwecja zaoferowała do następnych czterech rotacji NRF znaczne siły w tym samoloty, okręty i siły ladowe.

*  Niemcy zaproponowały podzielenie NATO na "klastry". Zgodnie z propozycją Berlina duże kraje NATO działałyby jako tzw. państwa ramowe, których rolą byłoby koordynowanie działań służących rozwijaniu zdolności wojskowych w grupach mniejszych sojuszników. Kraje ramowe ponosiłyby jednocześnie większą odpowiedzialność za osiąganie zaplanowanych celów. Inicjatywa niemieckiego ministra obrony Thomasa de Maiziere'a zakłada, że mniejsze kraje mogłyby dzielić się zdolnościami wojskowymi i wspólnie przygotowywać się do operacji. W ten sposób wypełnione mogłyby zostać braki w arsenale niektórych europejskich państw NATO, co pomogłoby europejskim sojusznikom uniezależnić się od USA.Szef MON T. Siemoniak ocenił ten pomysł jako "bardzo ciekawy".

*  Brytyjskie siły zbrojne są spętane prawami człowieka - stwierdziło trzech byłych szefów połączonych sztabów armii, Marynarki Królewskiej i lotnictwa RAF. Wsparł ich konserwatywny think tank Policy Exchange i informująca o tych obawach gazeta niedzielna "The Daily Telegraph". Feldmarszałek Charles Guthrie, generał lotnictwa lord Graham Stirrup i admirał Michael Boyce podpisali się pod wspólnym listem otwartym do ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii. Ubolewają w nim, że artykuły europejskiej Konwencji Praw Człowieka paraliżują wolę walki i inicjatywę oficerów i żołnierzy. Tylko w ciągu minionego roku brytyjskie ministerstwo obrony wypłaciło prawie 130 milionów funtów odszkodowań. W tym roku sąd najwyższy w Londynie orzekł, że rodziny żołnierzy poległych w Iraku mogą dochodzić od państwa rekompensat za naruszenie ich prawa do życia.

*  Mikrofony szpiegowskie o dużej mocy zainstalowane w latarniach ulicznych będą wykorzystywane w Wielkiej Brytanii. Tzw. Sigard System został przetestowany w Londynie, Manchester, Birmingham, Glasgow i Coventry. Mikrofony, podłączone do kamer CCTV, rozpoznają słowa i dźwięki „wzbudzające agresję”, na odległość 100 metrów a następnie automatycznie kierują kamery dokonujące powiększenia rozmówców. Systemy Sigard są powszechnie używane w Holandii, gdzie 12 miast wyposażono w mikrofony. Jest również używany w autobusach i pociągach.

*  Amerykanie wypracowują taktykę współdziałania bezzałogowych statków powietrznych z załogami czołgów. Mini bezzałogowce mogą być wykorzystane nie tylko do ogólnego rozpoznania na potrzeby pododdziału, ale i do wstępnej lokalizacji celów dla dział czołgowych, szczególnie przy złej widoczności, np. podczas silnego zadymienia.W tym celu marines wykorzystują BSP RQ-11 Raven startujący z ręki bsp ma rozpiętośc 1,29 m, masę 1,9 kg, i może latać na pułapie 150-300 m przez 80 minut w promieniu 10 km z prędkością przelotową 32-81 km/h.

 *  Centrum Broni Jądrowej USAF ma do końca kwietnia przyszłego roku przyznać granty na łącznie trzy miliony dolarów, których odbiorcy dostaną zadanie zbadania koncepcji budowy podziemnej sieci kolejowej dla rakiet międzykontynentalnych. Informacja na temat "metra zagłady", jak nazywają ten pomysł amerykańscy dziennikarze, znajduje się w ramowym dokumencie opisującym program modernizacji lądowego arsenału jądrowego do 2075 roku.

*  Naukowcy odkryli przyczynę wszystkich wojen na Ziemi 
Po zapoznaniu się z pełną gamą przyczyn, które legły u podstaw globalnych, lokalnych i obyczajowych konfliktów, amerykańscy naukowcy odkryli, że wynikają one z nieuświadomionych, podświadomych potrzeb psychicznych jednostki.


Z południa

*  Izraelski prezydent Simon Peres przemawiając z okazji 40. rocznicy wojny z 1973 roku pomiędzy Izraelem a Syrią i Egiptem, wyjawił że jego państwo jest głównym beneficjentem syryjskiego konfliktu: „Dzisiaj syryjski prezydent Baszar Al-Assad ponosi karę za swoją odmowę kompromisu z Izraelem i Syryjczycy płacą za to cenę”.  Wcześniej Izrael udawał że zachowuje neutralność w syryjskim konflikcie.

*  Coraz bardziej wzrasta udział zagranicznych bojowników po obu stronach frontów, które podzieliły Syrię. Według Reutersa są to już dziesiątki tysięcy.

*  Czołgi armii rządowej wspomagane przez bojowników libańskiego Hezbollahu zdobyły dwa przedmieścia Damaszku, które pozostawały dotąd w rękach rebeliantów - Tabija i Husejnija.
Zdobyte przedmieścia o dużym znaczeniu strategicznym leżą między dwiema szosami prowadzącymi ze stolicy Syrii do granicy z Jordanią.
Bardzo skuteczni podczas zaciętych walk o oba przedmieścia stolicy okazali się snajperzy: od ich kul zginęło dwudziestu spośród siedemdziesięciu zabitych bandytów.

*  Źródła zbliżone do syryjskiej gałęzi Partii Baas podają, że do października 2013 r., w wyniku operacji rządowych sił syryjskich śmierć poniosło 31 tys. rebeliantów.

*  Turecka Narodowa Organizacja Wywiadu ( MIT) oficjalnie przyznała się do prowadzenia operacji specjalnych w Syrii. Poinformowano o prowadzeniu operacji wojskowych przeciwko syryjskiej opozycji którą władze tureckie oficjalnie wspierają. MIT twierdzi, że w dniu 14 października po zatwierdzeniu przez premiera Turcji, Recepta Erdogana, uzbrojona grupa specjalna została przetransportowana samolotem za syryjską granicę. Następnie grupa przeniknęła do syryjskiego miasta Azaz i przejeła porwanych wcześniej przez opozycyjną Północnej Brygadę Szturmową rebeliantów dziewięciu libańskich pielgrzymów.

*  Turcy zdradzili Irańczykom izraelskich szpiegów 
Turecką zdradę ujawnił na łamach „Washington Post" znany ze swych doskonałych źródeł publicysta David Ignatius. Według niego turecki premier Recep Tayyip Erdogan przekazał w ub.r. Irańczykom nazwiska dziesięciu irańskich obywateli, którzy szpiegowali dla Izraela.
Turcy wiedzieli o tych ludziach, bo izraelski wywiad Mossad używa Turcji jako bazy wypadowej do spotkań ze swymi irańskimi agentami. Wywiady Turcji i Izraela współpracowały ściśle z sobą od 1958 r., gdy służby podpisały tajne porozumienie o współpracy. Izraelczycy przez wiele lat szkolili nawet tureckich szpiegów.

*  Szef saudyjskiego wywiadu, książę Bandar bin Sultan, szara eminencja w kręgach władzy w Rijadzie,  w rozmowie z szeregiem zachodnich dyplomatów powiedział, że jego kraj wkrótce istotnie zmieni kurs polityki zagranicznej, rewidując swoje stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Jak oświadczył Bandar, taka decyzja spowodowana jest tym, że USA nie biorą pod uwagę interesów Arabii Saudyjskiej na Bliskim Wschodzie.

*  Szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu wystąpił z oświadczeniem że międzynarodowa presja na Iran powinna być nadal wywierana i wzmocniona. Ostatnio po wyborze liberała Hasana Rouhaniego na prezydenta Iranu stosunki pomiedzy Iranem a USA zaczęły się ocieplać co niepokoi władze Izraela które regularnie nawołują do ataku na Iran.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz