8 gru 2013

Krótką serią ze wschodu

* Rosja rozpoczyna instalację swojej nowej bazy lotniczej na Białorusi. Rosyjskie samoloty bojowe Su-27 będą bazowały w Baranowiczach w obwodzie brzeskim. Nie wiadomo czy jest to stała i czy jedyna lokalizacja. W najblizych dniach pojawi się tam pierwszy dyżurny klucz samolotów wraz z rosyjskim personelem technicznym. Baza znajduje się 150 kilometrów od granic Polski. Według wcześniejszych informacji napływających z Moskwy, rosyjska baza lotnicza miała znajdować się w Lidzie w obwodzie grodzieńskim. Analityk wojskowy Aleksander Alesin komentuje, że dla celów obronnych Białorusi tworzenie rosyjskiej bazy lotniczej nie jest konieczne, Rosja robi to dla swoich celów. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu w kwietniu poinformował o planach rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiego pułku lotniczego. W czerwcu generał Wiktor Bondariew, dowódca rosyjskich sił powietrznych poinformował, że rosyjska baza lotnicza powstanie w Lidzie i podejmie działalność jeszcze w tym roku.

*  Wydatki Moskwy na uzbrojenie i sprzęt wojskowy w 2014 roku wzrosną o 25% i wyniosą 1,7 bln rubli ( 52 mld USD), poinformował w środę Jurii Borysow. Jest to zgodne z planowanym zwiększaniem wydatków obronnych ale przychodzi na tle poważnych planowanych cięć budżetowych w opiece zdrowotnej i edukacji. Rosja jest w trakcie realizacji ambitnego  (640 mld USD) planu zbrojeń do 2020 roku. Program ma zwiększyć udział nowoczesnego uzbrojenia z 30% w 2015 r. do 70% w 2020 r. Borysow powiedział że w nowym programie obejmujacym dekadę do 2025 r. przygotowywanym przez rząd, priorytet bedzie miała jakość i standaryzacja oraz unifikacja sprzętu.

* Rosja sprzeda Białorusi 4 kolejne dywizjony rakietowe S-300 PMU-1. Dostawy będą realizowane w ramach rozwoju jednolitego systemu regionalnej obrony powietrznej. Oprócz systemów S-300 w kręgu zaintersowania Bialorusi są kolejne systemy krótkiego zasięgu Tor-M2 i nowe - średniego zasięgu S-400. Rosja uważa że do obrony z kierunku zachodniego potrzebuje miec na Białorusi co najmniej 16 dywizjonów rakiet klasy S-300 lub S-400.

* Rosja zamierza wzmocnić jednolity system obrony przeciwlotniczej z Białorusią i rozpocząć tworzenie podobnych systemów z Armenią i Kazachstanem – oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin. Zgodnie z jego słowami taka współpraca odczuwalnie zwiększy potencjał obronny Rosji. Putin dodał że w najbliższym czasie planuje się stworzenie regionalnych zgrupowań wojsk z udziałem Armenii, Białorusi, Kazachstanu i Tadżykistanu.

* Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział że Rosja i Białoruś będą organizować wspólne ćwiczenia wojskowe pn. Tarcza Związku 2015, po sukcesie ostatnich ćwiczeń Zapad 2013.

* W rosyjskich siłach powietrznych rozpoczęto restrukturyzaję. Następuje powrót do pułków i dywizji. W Zachodnim Okręgu Wojskowym będzie prawdopodobnie jedna dywizja z 5 pułkami. W ramach programu kompleksowej modernizach sił zbrojnych, Rosja zamierza do 2020 roku między innymi wybudować 100 nowych lotnisk wojskowych i zakupić 600 nowych samolotów bojowych oraz 1000 śmigłowców. 70% sprzętu ma być wymienione na nowe.

* Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew przestrzegł inne państwa przed ingerowaniem w sprawy wewnętrzne Ukrainy i oświadczył, że Rosji nie jest obojętne co dzieje się w tym kraju. - Jest to bardzo bliskie nam państwo. Żyją tam bardzo bliscy nam ludzie – oświadczył Miedwiediew.

* USA obawiają się, że agresywna chińska polityka roszczeń terytorialnych w Azji Wschodniej, budząca niepokój sąsiadów, może doprowadzić do zimnej wojny z Chinami podobnej do konfrontacji z ZSRR. Niektórzy eksperci mówią nawet o rosnącym ryzyku zbrojnego konfliktu. Napięcie powstało po ogłoszeniu przez Pekin wprowadzenia tzw. stref obrony powietrznej nad Morzem Wschodniochińskim. Obejmują one wyspy należące do Japonii, do których Chiny roszczą pretensje. Pekin oznajmił, że przelatujące tamtędy samoloty obcych państw mają się identyfikować i podawać plany lotów. W odpowiedzi USA, Korea Południowa i Japonia wysłały swe samoloty do stref i zignorowały polecenie Pekinu. Japonia poza samolotem P-3C wysłał także swoje okręty wojenne. Chiny zareagowały wysłaniem tam myśliwców. Wcześniej, w warunkach trwającego napięcia pomiedzy Pekinem a Tokio, japońskie siły zbrojne po raz pierwszy rozmieściły przeciwokrętowe rakiety SSM-1 na wyspie Miyako na Morzu Wschodniochińskim. Na Miyako zinstalowano kilka wyrzutni rakiet przeciwokrętowych. Podobna bateria została umieszczona na sąsiedniej wyspie Okinawa. Dzięki tym działaniom na celowniku znalazły się międzynarodowe cieśniny, prowadzące z Morza Wschodniochińskiego na otwarte wody Pacyfiku.

* W 2014 roku do arsenału jądrowego Rosji trafią dwadzieścia dwa międzykontynentalne pociski rakietowe (ICBM) zarówno w wersji stacjonarnej (silosy), jak i mobilnej. Według niedawnego raportu Komitetu Obrony w sprawie projektu budżetu federalnego na lata 2014-2016 Rosja planuje zwiększyć roczne wydatki na broń jądrową o ponad 50 procent w ciągu najbliższych trzech lat.

* Ministerstwo Obrony Rosji zaoferuje poborowym do wyboru dwa lata zawodowej służby wojskowej, w miejsce istniejącej rocznej służby obowiązkowej, powiedział wiceminister obrony Nikołaj Pankow. Ma to zwiększyć szeregi żołnierzy kontraktowych w ciągu najbliższych trzech lat. Rząd rosyjski planuje zwiększyć liczbę żołnierzy zawodowych z obecnych 205 tysięcy do 425 tysięcy osób, w 2017 roku.

* Rosyjski 3 Samodzielny Pułk Piechoty Morskiej Floty Oceanu Spokojnego na Kamczatce, został w 2013 roku przeformowany w 40 Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej.

* W 2014 roku Rosja planuje przeformować również 61 Pułk Piechoty Morskiej Floty Północnej w Brygadę piechoty morskiej. Wszystkie jednostki rosyjskiej piechoty morskiej przejdą na ukompletowanie żołnierzami służby kontraktowej.

* W rosyjskiej stolicy powstaną 43 podziemne ulice i towarzysząca im miejska struktura. Ma to „zmniejszyć przepływ ludzi w centrum miasta” – takie jest oficjalne uzasadnienie projektu.

* W obwodzie moskiewskim trwało szkolenie specjalistów obsługi BSL dla kompanii BSL. Takie aparaty maja znaleźć się w każdym związku taktycznym.

*  Rosyjskie ministerstwo obrony planuje przeprowadzić w 2014 roku ćwiczenia strategiczne "Wostok-2014".

* Rzeczpospolita: Zarówno podczas tegorocznych, jak i poprzednich manewrów sił zbrojnych Rosji i Białorusi „Zapad" ćwiczono atak pojedynczymi rakietami na wrogie terytorium, a konkretnie na rubież nad dużą środkowoeuropejską rzeką.

* Armia litewska gotowa jest prowadzić asymetryczną wojnę oczekując na pomoc sojuszników przez co najmniej miesiąc, oświadczył przestawiciel litewskiej armii ppłk. Arturas Jasinskas. Gdyby przeciwnik zaatakował Litwę, zadaniem litewskich wojskowych byłoby prowadzić wojnę asymetryczną i wprowadzać zamieszanie wśród oddziałów przeciwnika powiedział Jasinskas. Litwa posiada około 8 tys. żołnierzy zawodowych i 4,3 tys. ochotników.

* Rosyjskie władze poinformowały, że 30 października, pod bezpośrednim nadzorem zwierzchnika sił zbrojnych Władimira Putina, przeprowadzono niezapowiedziane ćwiczenia sprawdzające sił jądrowych, obrony powietrzno-kosmicznej, floty i lotnictwa strategicznego. Odbyły się wystrzelenia rakiet balistycznych, uruchomiono systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Wszystkie wystrzelenia odbyły się w normalnym trybie, wszystkie warunkowe cele zostały trafione” – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

* Wydobycie ropy naftowej w Rosji w październiku 2013 roku osiągnęło najwyższy poziom od czasu rozpadu ZSRR. Łącznie w kraju wydobywano 10,59 mln baryłek na dobę, czyli o 60000 baryłek więcej niż we wrześniu. Całkowite wydobycie ropy naftowej w ZSRR w 1988 roku wyniosło 11,07 mln baryłek na dobę. Po 1990 roku wydobycie zaczęło spadać, osiągając najniższy wynik na terytorium Rosji w 1996 roku. W 2000 roku w związku ze wzrostem cen ropy naftowej na świecie, zwiększyło się także jej wydobycie.

* W pochodzących z Chin czajnikach i żelazkach ukryte są urządzenia szpiegowskie. Tak uważają rosyjscy śledczy, którzy w Sankt Petersburgu w urządzeniach gospodarstwa domowego znaleźli specjalne nadajniki.
 Rosyjska Agencja "Rosbałt" opisuje odnalezienie w żelazkach i czajnikach z Chin urządzeń, które same łączą się z siecią bezprzewodową i przekazują przechwycone w ten sposób informacje na zagraniczne serwery. Te rewelacje ujawniono tuż po tym, jak Unia Europejska przyjrzała się rosyjskim prezentom rozdawanym podczas niedawnego szczytu G20 w Sankt Petersburgu.

* W Rosji powstała jednostka specjalna składająca się tylko z bliźniaków.

* Dwa rosyjskie samoloty Tu-160 oraz transportowy An-124 Rusłan i Ił-96 przeleciały z bazy Engels do Wenezueli. Cały lot trwał 13 godzin, w czasie którego maszyny pokonały ponad 10000 km. Jest to drugi taki lot, pierwszy odbył się w 2008 roku. W czasie przelotu z Wenezueli do Nikaragui i z powrotem, rosyjskie bombowce dwukrotnie naruszyły przestrzeń powietrzną Kolumbii.

* Chiny chcą zoptymalizować wielkość i strukturę armii, w celu dostosowania i poprawy proporcji pomiędzy różnymi oddziałami i zmniejszenia formacji nie-bojowych oraz personelu, zgodnie z decyzją Komunistycznej Partii Chin (CPC) Opublikowane Piątek, 15 listopada 2013 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz