8 lip 2014

Dyslokacja jednostek sił zbrojnych Białorusi i lotnictwa Rosji

 Surfując po rosyjskojęzycznych forach natrafiłem na interesujące mapki.
Jedna z nich przedstawia dyslokację większych jednostek sił zbrojnych oraz wojsk wewnętrznych Białorusi w 2014 roku:
Skróty nazw jednostek są rosyjskie, w transkrypcji angielskiej. Przykładowe skróty: OMB - Samodzielna Brygada Zmotoryzowana (najczęściej z przedrostkiem oznaczającym nazwę wyróżniającą jednostki (np. G jak "Gwardyjska"), BH - Baza Przechowywania (Techniki Wojskowej - w praktyce skadrowana brygada, najczęściej skadrowane są jednostki pancerne), ZRB - Brygada Rakiet Przeciwlotniczych, AB - Brygada Artylerii, RAB - Brygada Artylerii Rakietowej, RB - Brygada Rakietowa (rakiety ziemia-ziemia), BHAT - Baza Przechowywania Techniki Lotniczej. Dodałem polskie tłumaczenie legendy. W każdym większym mieście znajduje się brygada wojsk wewnętrznych, Jest ich chyba nawet więcej niż brygad wojsk operacyjnych. Widać że prezydent Łukaszenka, co najmniej tak samo jak wrogów zewnętrznych, boi się własnego społeczeństwa.

Udało mi się naliczyć 9 brygad zmechanizowanych i baz przechowywania techniki pancernej i zmechanizowanej. W praktyce niektóre bazy przechowują uzbrojenie dla 2 brygad.  Białoruskie brygady mają po dwa bataliony czołgów i 2 zmechanizowane. Charakterystyczna jest duża ilość brygad i pułków artylerii i rakiet (naliczyłem 7), oraz przeciwlotniczych (9). Białoruś ma 2 dowództwa operacyjne Wojsk Lądowych (Północne i Zachodnie) w Grodnie i Brześciu, w praktyce są to odpowiedniki rosyjskich armii. Liczba jednostek artyleryjskich wskazuje że być może część z nich jest przeznaczona dla, rozwijanej na czas wojny, trzeciej armii białoruskiej (która kiedyś istniała) lub rosyjskiej.

Druga mapka ukazuje dyslokację lotnictwa Rosji w 2013 roku:
Widać że większość jednostek skoncentrowana jest na zachodzie kraju, zgodnie z oficjalną doktryną w/g której głównym przeciwnikiem jest NATO.

Drugi obrazek jest mało czytelny, ponieważ Blogger automatycznie zmniejsza rozmiar dużych obrazków. Najlepiej obejrzeć go sobie w powiększeniu pod tym adresem: http://img46.imageshack.us/img46/3083/xis5.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz