5 mar 2015

Finlandia modernizuje BWP-2Fińskie ministerstwo obrony zamówiło 30 stycznia w krajowej firmie Conlog modernizację swoich BWP-2. Umowa o wartości 35 mln euro przewiduje modernizację około 100 wozów w latach 2015-2019. Finlandia kupiła w latach 1988-92 w dawnym ZSRS 104 szt. BWP-2. Przewiduje się że po modernizacji posłużą one w armii fińskiej co najmniej do 2030 roku.

Zmodernizowane wozy będą nosić oznaczenie BMP-2 MD (Fin). Silnik pozostanie ten sam. Masa wozu zwiększy się o pół tony, szerokość o 10 cm. Podstawą modernizacji jest unowocześnienie przyrządów obserwacyjnych i obserwacyjno-celowniczych. Obejmuje ona nowy termowizyjny przyrząd obserwacyjny mechanika-kierowcy oraz zdublowany przyrząd obserwacyjno-celowniczy dowódcy i działonowego z kanałem termowizyjnym. Wykorzystane mają być termowizory produkcji grupy Thales. Dotychczas wykorzystywano, podobnie jak w polskich BWP-1, aktywne przyrządy noktowizyjne, czyli technologię z przełomu lat 1960 i 1970. Nowe przyrządy pozwolą zdecydowanie poprawić możliwości walki w nocy.


Ponadto modernizacja obejmuje montaż nowych, cyfrowych systemów łączności i wspomagania walki, kamer obserwacji dookólnej, poprawę zawieszenia, montaż systemu ogrzewania przedziału desantu. Oprócz nowego wyposażenia, wszystkie wozy otrzymają nowy system maskowania obejmujący zakres podczerwieni. Prototypowe zmodernizowane wozy były testowane przez fińską armię na jesieni i zimą ubiegłego roku.

Przykład Finlandii pokazuje że można utrzymywać armię w dobrej kondycji nawet bez wielkich nakładów pod warunkiem racjonalnego gospodarowania posiadanymi pieniędzmi. Podczas gdy Polskie władze i propaganda głośno krzyczą o wielkich zbrojeniach a w rzeczywistości armia klepie biedę, Finowie cicho ale systematycznie od lat modernizują swoje siły zbrojne. Pierwsi stali się posiadaczami czołgów Leopard 2, nowoczesnych bwp CV9030, artyleryjskich wyrzutni rakietowych M-270 (lepsze niż nasze wciąż planowane "Homary") nie mówiąc już o nowoczesnych samolotach bojowych czy słynnych pociskach JASSM. Polska, zamiast kupować gotowe produkty lub licencje i mieć najnowocześniejsze uzbrojenie na świecie za niższą cenę, topi ogromne pieniądze karmiąc zacofane krajowe biura konstrukcyjne które zajmują się budowaniem kopii urządzeń dawno wynalezionych. Nasze firmy mogłyby tanio zmodernizować BWP-1 co jest dzisiaj niezwykle pilną sprawą. Zamiast tego zajmują się opracowaniem bwp Borsuk i wwb Gepard które będą mogły wejść do uzbrojenia najwcześniej za 5-6 lat. Oby się nie skończyło jak z II Rzeczpospolitą, kiedy też mieliśmy mieć nowoczesną armię w 1941 roku a wojna wybuchła w 1939.

Źródło: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015030319292768_uu.shtml

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz