12 mar 2015

Ukraińska modernizacja BWP-1 wchodzi do służby

Armia ukraińska otrzyma w tym roku 50 zmodernizowanych bojowych wozów piechoty BWP-1U z wieżą Szkwał. Maszyny zmodernizuje Żytomierski Zakład Pojazdów Opancerzonych wchodzący w skład koncernu Ukroboronprom.

Moduł wieżowy Szkwał wyposażony jest w armatę automatyczną 30 mm, sprzężony karabin maszynowy 7,62 mm, granatnik automatyczny 30 mm AGS-17 i 2 wyrzutnie ppk Konkurs lub Barier. Uzbrojenie jest stabilizowane w obu płaszczyznach. Zapas amunicji do armaty to 350 sztuk, do km 7,62 mm - 2500 sztuk, do granatnika automatycznego 30 mm - 116 sztuk. Ta wersja modernizacji BWP-1 znana jest od początku lat 2000. W 2007 roku 15 sztuk sprzedano Gruzji (prawdopodobnie większość dostała się w ręce Rosjan w wojnie 2008 roku), w 2013 roku maszyny tego typu wykorzystywała armia Czadu w operacji przeciwko islamistom w Mali. Armia ukraińska nie modernizowała swoich BWP-1 do czasu wojny z Rosją. Wieża Szkwał była też oferowana na ukraińskim transporterze kołowym BTR-3 i BTR-4.

Trzeba przypomnieć że BWP-1 nadal jest skutecznym orężem na klasycznym polu walki. Dzięki niskiej sylwetce i głęboko przemyślanym pochyleniom płyt pancerza dysponuje stosunkowo dobrą odpornością. Jak wykazały symulacje przeprowadzone w WSOWL we Wrocławiu, nawet bez modernizacji, ze starymi ppk Malutka, bije na głowę pod względem efektywności w walce niezwykle drogie ale wielkie jak stodoła Rosomaki. Z powodu karygodnych zaniechań i niezdecydowania urzędników w MON, nowy gąsienicowy bwp Borsuk ma być gotowy dopiero w 2019 roku. Tymczasem już dawno można było wielokrotnie mniejszym kosztem zmodernizować większość polskich BWP-1. Biorąc pod uwagę zagrożenie ze wschodu, modernizacja BWP-1 wydaje się na krótką metę lepszą opcją niż ładowanie pieniędzy w projekt Borsuka. Nawet pozostawiając starą wieżę ale dodając nowe ppk i termowizyjne systemy obserwacji na wzór modernizacji przeprowadzanej przez Finlandię można zapewnić skuteczny oręż na najbliższe 10 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz