8 wrz 2016

Serią z Kielc

Najciekawsze wieści z MSPO 2016 w Kielcach i okolic w telegraficznym skrócie.

* W grudniu powinna zostać podpisana umowa na dostawy kolejnych dywizjonów armatohaubic Krab.  Do końca roku MON planuje podpisać umowy na dostawę ppzr Piorun, baterii Pilica i wiele innych, mniej znanych projektów. Będzie to dotyczyć np. sprzętu optoelektronicznego, broni strzeleckiej, kamizelek kuloodpornych czy hełmów. Omawiane wyposażenie trafi m. innymi na wyposażenie nowo formowanych wojsk Obrony Terytorialnej.
* Przed końcem roku MON planuje rozpocząć postępowanie w programie Narew (obecnie trwa etap dialogu technicznego).
* PGZ nie posiada w ofercie między innymi pojazdu oficera łącznikowego 4x4, dlatego umowa finalna na program Homar nie zostanie podpisana do końca roku. (!!!)
* Zmodyfikowane wymagania t-t dla programu Gepard, dopuszczające zwiększoną masę wozu, miały być gotowe do k. sierpnia jednak nadal nie zostały oficjalnie podane. Nieoficjalnie mówi się że masa będzie zwiększona do ponad 40 ton.
* ZM Tarnów pokazały w Kielcach zdalnie sterowany moduł ZSMU A5 wyposażony w możliwość montażu 2 rodzajów uzbrojenia i stabilizację. Moduł można uzbroić na przykład w wkm 12,7 mm i km 7,62 mm lub granatnik automatyczny 40 mm i km 7,62 mm.
* ZM Tarnów pokazały moździerz komandoski LM-61K dostosowany do amunicji NATO (z lufą o średnicy o 1,2 mm większej niż w modelu używanym w WP).
* ZMT pracują nad zmodernizowanym kb wyb. 12,7 mm nazywanym roboczo Tor-2, o masie zredukowanej o 3 kg i krótszej o 100 mm lufie w stosunku do starej wersji.
* ZMT realizują duże kontrakty dla krajów afrykańskich, bliskiego i dalekiego wschodu. Między innymi blisko 200 nowych zestawów ZU-23-2, karabiny UKM-2000P i 8,6 mm kb snajperskie Alex-338 i 12,7 mm kb snajperskie. W tym roku mają osiągnąć rekordową sprzedaż na sumę prawie 40 mln zł.
* Wiceminister Bartosz Kownacki powiedział że prognozuje się iż wydatki na modernizację techniczną Sił Zbrojnych RP do roku 2026 wyniosą ponad 160 mld zł.
* "Środki na modernizację polskiej armii powinny być zwiększone, zasadniczo zwiększone" - podkreślił Bartosz Kownacki. Jak dodał, problemem Programu Modernizacji Technicznej jest "fakt, że zadania, które są nałożone w ramach tego programu są dużo większe aniżeli możliwości finansowe polskiego państwa". Kownacki podkreślił, że zbyt rozciągnięte w czasie programy (tak jak to miało miejsce dotychczas), kosztują o wiele więcej.
* Nowy PMT który ma być zatwierdzony przez szefa MON w połowie września, jest "zdrową kontynuacją" poprzedniego, tylko dostosowaną do nowych realiów, powiedział Kownacki.
* Minister A. Macierewicz powiedział że podjęto decyzję iż BMS dostarczy PGZ (prawdopodobnie spółka Radwar). Prawdopodobnie umowa będzie podpisana jeszcze w tym roku. Dotychczasowi prywatni oferenci nie mogli dojść do porozumienia odnośnie praw własności, co opóźniło projekt o kilka lat.
* Minister Macierewicz poinformował że podpisał decyzję o wystosowaniu zapytania LOR do rządu USA w sprawie zamówienia systemu Patriot dla programu Wisła. Dwie baterie wyposażone w system IBCS mają być dostarczone do 2019 roku a pozostałe 6 z radarem dookólnym, po tym okresie.
* Wiceminister B. Kownacki poinformował, że równolele z zapytaniem LOR w sprawie Patriotów, MON kieruje zapytanie do konsorcjum MEADS. Kownacki powiedział że jeśli konsorcjum MEADS zaoferuje lepsze rozwiązania w programie Wisła, "zastanowimy się co zrobić".
* FB Radom pokazała karabinek MSBS dostosowany do amunicji 7,62 mm x 39. Dostosowanie broni do tego naboju wymagało jedynie wymiany lufy, zamka i magazynka.
* OBRUM Gliwice zademonstrował czołg PT-16 będący modernizacją czołgu PT-91, ze wzmocnionym opancerzeniem i armatą kalibru 120 mm ładowaną z magazynu w tyle wieży.
* Zakład Rosomak z Siemianowic Ślaskich zaprezentował transportery Rosomak w wersji rozpoznawczej R1 i R2. Ten pierwszy wyposażony jest w wysuwany maszt z głowicą optyczną i radarem rozpoznawczym pola walki. Jego masa wzrosła do 23,3 t, a prędkość pływania spadła do 8 km/h. Obydwa wozy posiadają panoramiczną głowicę optyczną i mikrofonowy system akustycznej detekcji strzału umieszczone na wieży Hitfist-30P. W skład wyposażenia wchodzą też dodatkowe radiostacje i APU. R2 jest pozbawiony masztu, przedstawiono go w wersji z dodatkowym opancerzeniem (masa 26 ton), niepływającej, jest to prawdopodobnie wersja przygotowana pod eksport, MON chciał obie wersje pływające. Wozy czekają jeszcze badania zakładowe a potem państwowe. MON zamierza kupić 50 wozów ale zamówienie może się zwiększyć.
* PZL Świdnik przestawił wariant śmigłowca W-3PL Głuszec uzbrojony w ppk Spike-ER o zasięgu 8 km izraelskiego koncernu Rafael. WP posiada obecnie 8 śmigłowców W-3PL, dysponują one wyłącznie pociskami niekierowanymi. Śmigłowiec byłby zdolny do przenoszenia maksymalnie 12 pocisków. Masa dodatkowego wyposażenia, jakie należałoby łącznie zainstalować na śmigłowcu W-3PL w celu dostosowania do pocisków Spike-ER wynosi poniżej 40 kg. Firma proponuje też nowe łopaty kompozytowe wirnika nośnego, polepszające znacznie parametry lotu i zmniejszające zużycie paliwa.
* PGZ pokazała mały model pza Loara na podwoziu koreańskiej haubicy K9 używanym w polskim systemie Krab.
* Płk dr. Kwaśniak, szef biura ds. OT MON, na konferencji dot. OT towarzyszącej wystawie w Kielcach, powiedział, że struktura OT będzie się rozwijała. W niektórych powiatach trzeba będzie utworzyć więcej kompanii OT.
* Jako uzbrojenie i wyposażenie dla OT proponuje się kbk Beryl/Mini Beryl, km UKM2000P, kbw BOR, granatniki jednostrzałowe GSBO-40/GPBO-40, Moździerze lekkie LM-60D, sprzęt optyczny, nokto i termowizyjny, elektroniczny i łączności, pojazdy 4x4 i 6x6, łodzie, zestawy ppk.
* Firma Lubawa pokazała makiety pneumatyczne batalionu zmechanizowanego który można ustawić w godzinę.
* WITI wspólnie z PSO Maskpol, Instytutem Optoelektroniki WAT, PCO (lider konsorcjum), firmą Andropol i Instytutem Włókiennictwa przedstawił nowe propozycje wzorów maskujących umundurowania polowego dla programu Tytan. Zestaw wzorów maskujących zawiera kamuflaż wiosenno-letni oraz jesienno-zimowy (dla bezśnieżnej zimy) dla warunków środkowoeuropejskich. Przygotowano również wzory pustynny i śnieżny.
* Gen. bryg. A. Duda powiedział że spodziewa się że program Tytan będzie dedykowany również dla OT.  Przewidywany początek wdrażania Tytana to 2019 rok.
* ITWL przedstawił wielozadaniowego mini-bezpilotowca rozpoznawczo-bojowego NeoX w układzie latającego skrzydła z wingletami i napędem z tyłu.WP kupiło już 6 zestawów, 2 zestawy sprzedano za granicę. Masa własna - 9-11 kg, rozpiętość 2,59 m, długość 1,48 m, długotrwałość lotu - 90-100 minut w zal od war. atmosf. przy max v wiatru do 12 m/s, silnik elektr umożl rozwinięcie prędkości 50-170 km/h.Pułap operacyjny to 100-1000 m max pułap - 4000 m.Czas przygotowania do startu z wyrzutni - 5 minut.W wersji rozpoznawczej posiada głowicę z kamerą światła dziennego dużej rozdzielczości z 30 x zoomem optycznym i kamerą termowizyjną. W wersji bojowej, w miejsce głowicy obserwacyjnej można zamontować kilka typów głowic bojowych z własnymi kamerami. Głowica z wkładką kumulacyjną ma przebijalność 240 mm.
* Polscy decydenci są zainteresowani 30 mm armatą napędową M230LF (odmiana działka lotniczego M230 z AH-64), która może być uzbrojeniem pojazdów Wojsk Specjalnych kupionych w programie Pegaz. 

1 komentarz:

  1. NASI wojskowi patrza na zachod gzie panstwo moze pozwolic sobie na nowinki .A my potrzebujemy taniej i niezawodnej broni i przedewszyskim swojej broni.zaproponowalem im taka bron i nic to jest bogaty kraj

    OdpowiedzUsuń