5 wrz 2016

Opancerzony KrAZ do kopania okopów

 
Ukraińskie zakłady samochodowe AwtoKrAZ wspólnie z zakładem budowy wagonów, zbudowały maszynę do szybkiego kopania okopów na wysoko mobilnym podwoziu kołowym. Kołowy układ jezdny (4x4) zapewnia możliwość szybkiego przemieszczania się po drogach a szerokie, niskociśnieniowe opony o dużej średnicy zapewniają możliwość pracy w każdym terenie. Opancerzenie umożliwia pracę w pobliżu linii styczności wojsk.

Maszyna przeznaczona jest do kopania transzei i rowów w gruntach różnych kategorii a także do wypełniania zagłębień i wyczyszczania miejsc przy temperaturach od -40 do +40 stopni Celsjusza. Została ona umieszczona na bazie samochodu opancerzonego KrAZ-5233NE. Pojazd posiada opancerzoną kabinę, przedział silnikowy i zbiornik paliwa. Dla zwiększenia manewrowości odległość pomiędzy osiami samochodu skrócono z 5000 do 4000 mm. Konstrukcję ramy zmieniono aby umozliwić mocowanie różnorodnego osprzętu do robót ziemnych.

Nasze wojska inżynieryjne posiadały kiedyś kilka typów maszyn do szybkiego kopania transzei na podwoziu gąsienicowym, wieloczerpakowe BTM-3 i frezakowe MDK-2M, jednak zostały one wiele lat temu wycofane z szyku. Żołnierzom pozostała łopata i o wiele mniej wydajne, zwykłe koparki jednonaczyniowe. Zadziwiające że dziś, gdy obrona uznawana jest (słusznie) za jedną z głównych form działań, jesteśmy gorzej przygotowani do rozbudowy inżynieryjnej terenu niż w czasach Układu Warszawskiego, kiedy główną formą działań był atak. Może zamiast myśleć o rakietach i pociskach samosterujących, zacznijmy najpierw od uzupełnienia podstawowego sprzętu.

Tu materiał na temat różnych maszyn do kopania transzei i rowów używanych na Ukrainie.

2 komentarze:

 1. Jeśli dobrze zrozumiałem artykuł to koncepcyjnie, tylko z nowoczesnym sprzętem, wracamy do tego co było w czasie I Wojny Świaatowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy9/06/2016

   Nie, teraz jest obrona manewrowa, ale nadal każdą wolną chwilę w obronie żołnierz poświęca na rozbuowę okopów. Tak było jest i będzie. Właśnie w obronie manewrowej mechanizacja kopania okopów zyskuje na znaczeniu, bo trzeba ich kopać dużo, ciągle na nowych pozycjach.

   Usuń