11 lut 2013

Rosyjskie systemy manipulacji świadomością mas

Cyberwojna wkracza w zupełnie nową fazę. Rosja przeznaczy równowartość ponad miliona dolarów na system manipulowania świadomością masową przy użyciu sieci społecznościowych.

Z informacji Wirtualnej Polski i telewizji Biełsat wynika, że służba wywiadu zagranicznego Federacji Rosyjskiej ogłosiła zamknięte przetargi na opracowanie systemu manipulowania świadomością masową poprzez sieci społecznościowe.

System ma się składać z trzech elementów. Pierwszy, o kryptonimie „Dysput”, będzie monitorował blogosferę i sieci społecznościowe, a jego zadaniem będzie badanie procesów kształtowania społeczności oraz rozpowszechniania informacji w sieciach społecznościowych, a także wyznaczanie czynników, które wpływają na popularność i szerokość rozchodzenia się informacji.

Kolejnym elementem będzie system o kryptonimie „Monitor”, który będzie rozpracowywał metody organizacji i kierowania wirtualną wspólnotą ekspertów w internecie. System będzie także kontrolował pracę w mediach społecznościowych i gwarantował utrzymanie kontaktu z konkretnymi ekspertami na całym świecie.

Najważniejszym elementem nowej cyberbroni rosyjskiego wywiadu będzie system o kryptonimie „Sztorm-12”, który będzie odpowiedzialny za wrzucanie potrzebnych w działaniach wywiadowczych informacji do sieci społecznościowych. System ma być w przyszłości wykorzystywany przez wywiad do sterowania świadomością masową i kreowania nastrojów opinii publicznej zarówno w kraju, jak i za granicą.

Telewizja Biełsat informuje, że działanie nowego systemu ma zostać przetestowane w pierwszej kolejności na krajach Europy Wschodniej, które stanowiły część Związku Radzieckiego.


Żródło: Niezależna.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz