9 kwi 2013

Krótką serią

Trochę wiadomości z Rosji w telegraficznym skrócie

* Rosja utworzy nowe Dowództwo Wojsk Specjalnych któremu będą podlegały wszystkie jednostki specnazu. Podobne dowództwo już istnieje na Białorusi.

* Rosyjskie brygady desantowo-szturmowe i górskie otrzymają nową lekką haubice 152 mm o donośności co najmniej 15 km. Jej masa powinna pozwolić na przewóz na podwieszeniu śmigłowcem typu Mi-8.

* W ciągu 3 do 5 lat, Rosja zamierza zmodernizować prawie 3000 bojowych wozów piechoty BWP-2. Pojazdy otrzymają nowe wyposażenie elektroniczne, radiostacje, systemy celownicze i nawigacyjne. W 2012 roku zmodernizowano 145 BWP-2. W przygotowaniu jest bwp nowej generacji o nazwie "Kurganiec" który zacznie trafiać do wojsk już w 2016 roku.

* W 2014 roku mają się rozpocząć próby państwowe nowej rosyjskiej strategicznej rakiety balistycznej bazowania ladowego. Konfiguracja pocisku będzie zbliżona do nowych jednostopniowych rakiet RS-24 Jars. Wstępne testy już się odbyły.

* Eksport broni z Rosji wzrósł w 2012 roku o 12% i przekroczył 15 mld. dolarów. Portfel zamówień wynosi obecnie 46,3 mld. dol.

* Rosyjskie Zjednoczenie Budowy Okrętów pracuje nad kilkoma nowoczesnymi projektami minn. supermałych okrętów podwodnych i bezzałogowego kutra z przeciwminowym bezzałogowym autonomicznym robotem podwodnym.

* W 2014 roku do służby wejdzie nowy rosyjski okręt rozpoznawczy Jurij Iwanow. Ma on śledzić minn. sygnały elektroniczne amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej  na Alasce i na Hawajach.

* Marynarka Wojenna Rosji zamierza zbudować podwodny okręt dowodzenia. Ma on być wyposażony w pracujące w trybie biernym systemy hydroakustyczne i elektroniczne pozwalające wykrywać okręty podwodne, okręty nawodne i samoloty w odległości do 600 km. Na odległość 100 km systemy okrętu pozwolą określić typ celu.

* Minister obrony Rosji S. Szojgu zapowiedział że zgodnie z programem do 2020 roku zostanie wybudowanych łącznie 24 okrętów podwodnych, w tym 8 nosicieli rakiet balistycznych i 16 wielozadaniowych oraz 54 okrętów nawodnych różnych klas.

* Oprócz zakupu 39 samolotów transportowych Ił-476 za kwotę 140 mld rubli (ok. 4,5 mld USD), rosyjskie ministerstwo obrony planuje zamówienie jeszcze 31 powietrznych tankowców Ił-78 za kwotę około 280 mld rubli (9,3 mld USD). Dla producenta (Aviastar) problem w tym, że MO będzie za samoloty płacić dopiero od 2017 roku. Do tego czasu powstać ma 20 z 70 samolotów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz