17 sty 2014

Serią ze świata

* Przewodniczący Komisji Europejskiej José M. Barroso zagroził wyborcom wybuchem nowej wojny światowej, jeśli w wiosennych wyborach nie zagłosują na polityków chcących dalszej integracji europejskiej. "Jak dotąd, żadna inna struktura polityczna nie pokazała że może zorganizować ludziom życia lepiej niż UE.  Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że jesteśmy na początku obchodów pierwszej wojny światowej w tym roku. Możemy wybrać pokój, demokrację i wolność które nigdy nie są  oczywiste. Dlatego jest bardzo ważne, aby pamiętać, o uczestnictwie w wyborach europejskich w maju" powiedział Barroso.

* Komisarz Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała, że "Musimy ustanowić Stany Zjednoczone Europy, z Komisją jako rządem i dwoma izbami - Parlamentem Europejskiego i Senatem". Według niej, parlamenty narodowe powinny pełnić jedynie rolę  samorządów regionalnych. V. Reding ma nadzieję, że debata w trakcie kampanii wyborczej nie będzie  już o cięciach finansowych, ale będzie o "świetlanej  przyszłości Unii". "Za cztery miesiące, obywatele UE mogą wybrać w jakiej  Europie chcą żyć. Stawka jest wysoka. Wynik tych wyborów będzie decydujący o tym jaki będzie ten rok dla Europy. To jest nasza broń przeciwko eurosceptykom: powiedzieć obywatelom, że ich głos jest decydujący." Niedawno kanclerz Angela Merkel ostrzegła o śmiertelnych konsekwencjach dla strefy euro, wskazując – że jeśli nie będzie bliższej integracji w Europie w tym  wspólnej waluty, to prędzej czy później dojdzie do zawieruchy w Europie podobnej do pierwszej wojny światowej. 

* Prezydent Argentyny, Christina Fernandez de Kirchner, wymieniła Patagonię w zamian za możliwość umorzenia długu Argentyny wobec Banku Swiatowego. Wcześniej Patagonię co najmniej raz odwiedzał podczas wakacji Dawid Rockefeller. Patagonia leżąca na południu Argentyny jest obszarem 2 krotnie większym od Polski, o klimacie umiarkowanym, zamieszkuje go tylko około milion mieszkańców.  Wcześniej mówiło się o możliwości wykupowania na własność całych krain geograficznych przez multimiliarderów wymieniając w tym kontekście Patagonię. Prawdopodobnie ma to być "zapasowe państwo" przewidziane do kolonizacji żydowskiej w wypadku upadku Izraela. Rockefellerowie odegrali również główną rolę w utworzeniu państwa Izrael. W wypadku wojny jądrowej na północnej półkuli, Patagonia jest najbezpiczniejszym miejscem do zamieszkania, leży nawet bardziej na południe niż Australia.

* Belgijska agencja ds. bezpieczeństwa żywności dopuściła do konsumpcji m.in.: afrykańskie koniki polne, amerykańską szarańczę pustynną, larwy mącznika, chrząszcze i świerszcze. Jak zachwalają media, owady mają wysoką wartość odżywczą, więcej białka niż tradycyjne mięso i nie mają tłuszczu.

* Holenderski fundusz PGGM, zarządzający aktywami z holenderskich składek emerytalnych wycofał swoje pieniądze z pięciu izraelskich banków. Powodem było finansowanie przez nie budowy izraelskich osiedli na terenach Autonomii Palestyńskiej. Izraelski MSZ wezwało ambasadora Holandii w celu złożenia wyjaśnień. Zdaniem ministerstwa, ta decyzja jest nie do przyjęcia i opiera się na fałszywych przesłankach.
Tymczasem, Izrael po raz kolejny zapowiedział budowę nowych domów na terenach palestyńskich. Ma ich powstać 1800 – we wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. W świetle prawa międzynarodowego żydowskie osadnictwo na tych terenach jest nielegalne.

* Wysiłki Waszyngtonu w Rumunii mogą doprowadzić do powstania ogniska napięcia, które będzie główną udręką nie tylko dla tego państwa, ale także dla całej Unii Europejskiej. Stany Zjednoczone przy wsparciu ONZ starają się przesiedlić z Iraku do Rumunii kilka tysięcy przedstawicieli Ludowych Mudżahedinów. 
Iran i Irak uznały Ludowych Mudżahedinów za organizację terrorystyczną. Jej ramię zbrojne – „Narodowo-Wyzwoleńcza Armia Iranu” – uważane jest za założyciela Narodowej Rady Oporu, łączącej wszystkie siły opozycyjne tego kraju. W wyniku bezwzględnego odporu władz Iranu Ludowi Mudżahedini przenieśli się do Iraku, z terytorium którego brali udział w atakach zbrojnych na Iran podczas wojny irańsko-irackiej, a także w działaniach przeciwko Kurdom. Naloty na Iran były kontynuowane także w kolejnych latach, już z polecenia i pod kontrolą Stanów Zjednoczonych.

* Dramatycznie spadła dzietność w krajach arabskich. Wskaźnik ten spadł w krajach zamieszkanych w większości przez muzułmanów średnio o 41 procent. Średnia dla świata wynosi 34%, dla krajów słabo rozwiniętych - 33%. Jak zauważają Nicholas Eberstadt i Apoorva Shah z American Enterprise Institute, świat arabski na przestrzeni ostatnich trzech dekad uległ dostrzeganej przez niewielu implozji demograficznej. Arabowie mają o wiele mniej dzieci niż dawniej.  Jak podaje United States Census Bureau, Iran ma teraz podobny wskaźnik urodzeń do Nowej Anglii - najmniej "płodnego" regionu Stanów Zjednoczonych.  Kobieta w Omanie ma dzisiaj średnio o 5.6 mniej dzieci niż 30 lat temu. W Maroko, Syrii i Arabii Saudyjskiej współczynnik dzietności spadł niemal o 60 procent, a Iranu o 70. Tego rodzaju spadki dzietności należą do najszybszych w znanej historii.

* W ciągu ostatnich 6 miesięcy ubiegłego roku, firma Google kupiła 8 przedsiębiorstw naukowo-badawczych zajmujących się pracami nad rozwojem robotyki wojskowej, włączając w to lidera branży - Boston Dynamics.

* Wyszło na jaw, że Izrael ponownie bez zgody Amerykanów sprzedawał tajemnice  uzbrojenia USA do Chin. Przekazywanie tajnych materiałów do Chin wykryli Amerykanie podczas specjalnego śledztwa. Chodzi o miniaturowe systemy chłodzenia firmy Ricor, które są jednym z kluczowych elementów systemów naprowadzania rakiet na podczerwień AIM-9X.

* W grudniu ubiegłego roku miała sięodbyć w Helsinkach konferencja na temat stworzenia na Bliskim Wschodzie strefy wolnej od broni jądrowej. Izrael ogłosił, że nie weźmie w niej udziału. Iran poinformował, że będzie w niej uczestniczył bez żadnych wstępnych warunków. Parę dni później prezydent Obama odwołał konferencję. UE, Rosja i przede wszystkim państwa arabskie próbują przeforsować wznowienie tej konferencji, jednak jest to niemożliwe bez USA.

* USA wzmacniają swój kontyngent wojskowy w Korei Południowej o kolejnych 800 żołnierzy i 40 czołgów. Pentagon podał, że batalion piechoty, 40 czołgów M1A2 Abrams z załogami i 40 bojowych wozów piechoty M2 Bradley rozpocznie 9-miesiączną misję na terenie Korei Południowej 1 lutego.
Rzecznik Pentagonu, płk S. Warren powiedział w rozmowie z agencją Reutera, że wojskowi będą stacjonować w Korei Południowej przez dziewięć miesięcy, jednak ich sprzęt pozostanie na miejscu i posłuży w przyszłości kolejnym zmianom.  - Dajemy dowódcom w Korei dodatkowe zasoby: dwie kompanie czołgów i dwie kompanie Bradley'ów - powiedział Warren.

* Rząd Iraku stracił kontrolę nad strategicznie ważnym miastem Falludżą na zachodzie kraju. Południową część miasta teraz kontroluje ugrupowanie „Islamskie państwo w Iraku i Lewancie”, związane z Al-Kaidą. Główną część miasta kontrolują liderzy plemienni i inni bojownicy, popierający Al-Kaidę. Tysiące osób uciekło z Falludży, ratując się przed atakami artyleryjskimi i nalotami sił zbrojnych rządu. Doradca premiera Iraku oświadczył, że powstańcy przemycili do miasta broń z sąsiedniej Syrii. Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział na briefingu, że USA chcą jeszcze wiosną dostarczyć do Iraku dodatkowe pociski rakietowe Hellfire. Ponadto dostarczą w najbliższych tygodniach 10 bezzałogowych rozpoznawczych aparatów latających ScanEagle oraz w późniejszym okresie 48 mniejszych bezzałogowych maszyn latających Raven.

* Marynarka wojenna Włoch uratowała ponad 1000 nielegalnych imigrantów na Morzu Śródziemnym. Śmigłowce zauważyły cztery przepełnione statki, na pokładach których znajdowało się 800 osób. Imigranci zostali uratowani. Ponadto, statek z ponad 200 nielegalnymi imigrantami na pokładzie został odholowany do Sycylii.

* Chiny zapewniły Jordanię o gotowosci przyznania 4,9 mld USD kredytu na zakup chińskiego sprzętu wojskowego. Pomoc była oferowana podczas wizyty chińskiej delegacji wojskowej w Ammanie. Oferta przyszła 3 miesiące po tym jak Chiny i Jordania podpisały umowę w Pekinie, o współprac przemysłowo-wojskowej.

* Naukowcy sprawdzili, czym różnią się mózgi osób wierzących i niewierzących.  Tajemnica kryje się w korze mózgowej. Jej grubość i struktura ma związek z duchowością osoby, do której należy. Im grubsza kora, tym bardziej podatny na wpływ religii  mózg  - twierdzą amerykańscy naukowcy, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na łamach pisma " Journal of the American Medical Association (JAMA) Psychiatry ".

* Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Tokio pracują nad nowym eksperymentem, w ramach którego mają zamiar stworzyć „świnioczłowieka”. Chodzi o transplantacje organów ludzkich świni. Naukowcy podkreślają, że obecnie odbywa się pierwszy etap wszczepiania świni trzustki i wątroby. Głównym celem eksperymentu jest to, żeby tkanki ludzkie przyjęły się. W przypadku powodzenia hodować organy dla transplantacji można będzie już w ciele zwierzęcia.

* Łączna wartość majątku 300 najbogatszych ludzi w ubiegłym roku wzrosła o 524 mld dolarów – do 3,7 bln dolarów. Według szacunków ekspertów agencji „Bloomberg”, najbardziej dochodowe we wskazanym okresie były branże związane z zaawansowanymi technologiami. Tytuł najbogatszego człowieka na świecie ponownie nadano prezesowi zarządu spółki Microsoft Billowi Gatesowi. Udało mu się zwiększyć swój kapitał do 78,5 mld dolarów.

* Papież Franciszek poparł Włochów, protestujących przeciwko bezrobociu i drastycznym oszczędnościom, ale wezwał ich do rezygnacji z „pokusy przemocy”. Tak zwany „Ruch willi” początkowo został zainspirowany przez sycylijskich rolników, lecz przerodził się w o wiele szerszą falę protestów z powodu niezdolności państwa do osiągnięcia poprawy w gospodarce. Protestujący przemaszerowali po ulicach w kilku miastach Włoch. Akcje miały przeważnie pokojowy charakter, lecz niektóre z nich blokowały drogi i ruch pociągów. W Turynie doszło do starć z policją.

* Czechy wystąpiły przeciwko przystąpieniu Albanii do Unii Europejskiej i gotowe są do skorzystania z prawa weta - powiedział premier Czech Jiří Rusnok. Oczekuje się, że głosowanie w sprawie współpracy z Albanią odbędzie się na szczycie UE w czerwcu 2014 roku.

* USA kupują za grosze ogromną bazę danych wywiadowczych od brytyjskiej Centrali Łączności Rządowej – oświadczył brytyjski parlamentarzysta George Galloway. Polityk skarży się, że Wielka Brytania „sprzedała się Stanom Zjednoczonym jak prostytutka”. Według niego Centrala Łączności Rządowej wykonuje za NSA całą brudną i nielegalną robotę. „Płacą nam 120 mln funtów rocznie za przestępstwa przeciwko społeczności światowej, za to, że podsłuchujemy rozmowy telefoniczne w całej Europie. Jedynie 120 mln funtów rocznie!” – powiedział George Galloway.

* Wokół syryjskiego obiektu w rejonie al-Sukari, gdzie znajdują się substancje chemiczne przeznaczone do wywiezienia i zniszczenia za granicami kraju toczyły się ciężkie walki między siłami rządowymi i rebeliantami z ugrupowań Jabhat al-Nusra i wspieranej przez Arabię Saudyjską Armii Islamu.Miało to miejsce w trakcie przygotowań do międzynarodowej konferencji pokojowej ws. Syrii, która miała się rozpocząć 22 stycznia w szwajcarskim Montreux.

* Wysadzono rurociąg zasilający elektrownię, która zaopatrywała w energię stolicę Syrii Damaszek. Do zamachu doszło w rejonie Deir Ali, 5 kilometrów od międzynarodowego lotniska. Miasto pozostało bez prądu. Z powodu wysadzenia rurociągu prądu nie ma też 5 prowincji. Do podobnego zamachu doszło pod Damaszkiem około miesiąc wcześniej.

* Rząd Izraela zdementował 3 stycznia wypowiedź swego b. ambasadora w Argentynie, który oświadczył, że Izrael zlikwidował większość uczestników zamachu z 1994 r. na ośrodek żydowski w Buenos Aires. Icchak Aviran powiedział: „Wiemy, kim są winni, ogromna większość z nich jest już w zaświatach, to nasza robota”. Jego wypowiedź dla żydowskiej agencji prasowej AJN w Buenos Aires opublikowała tam gazeta "Clarin". Argentyński prokurator  Alberto Nisman poinformował 3 stycznia, że zwrócił się do MSZ Argentyny o wystąpienie z formalnym wnioskiem, by izraelski sędzia zmusił Avirana do złożenia zeznań pod przysięgą.

*  Premier Egiptu Hazem Al Beblawi ogłosił organizację „Bracia Muzułmanie” organizacją terrorystyczną. Al Beblawi złożył takie oświadczenie kilka godzin po zamachu terrorystycznym, do którego doszło w mieście Mansura, gdzie w pobliżu komisariatu wybuchł samochód-pułapka. W wyniku ataku zginęło 14 osób, a ponad 100 doznało obrażeń.

* Nad Wielką Brytanię nadciągnęły najsilniejsze od dwudziestu lat ulewy i huragany. „Sztorm, we władaniu którego przez kilka tygodni znajdowała się Wielka Brytania, był najsilniejszy od 1991 roku. Sytuacja pogodowa, kiedy deszcze, huragany i wystąpienie z brzegów rzek następują po sobie, nie jest typowa dla okresu zimowego” - podało największe w Europie prywatne centrum meteorologiczne MeteoGroup. W Wielkiej Brytanii, Irlandii i Francji nastąpiły powodzie. W niektórych rejonach Francji rzeki wystąpiły z brzegów. Trwa ewakuacja ludzi. W Wielkiej Brytanii ulewnym deszczom towarzyszył silny wiatr w porywach do 110 km/h. Setki domów zostało zniszczonych. Są ofiary i zaginieni bez wieści. W Irlandii około 5.000 rodzin pozostało bez prądu. Woda rozmyła drogi i mosty.

* W tym samym czasie USA zostały opanowane przez rekordowo silne mrozy, temperatura spadła poniżej -30°C. Mróz sparaliżował komunikację, tysiące lotów zostało odwołanych. Nad niektóre obszary Kanady i północno-wschodnie wybrzeże USA nadciągnęły burze śnieżne. Ujemne temperatury odnotowano we wszystkich 50 stanach włącznie z Florydą, Kalifornią i Hawajami. 7 stycznia temperatura powietrza w Chicago była niższa niż na biegunie południowym. Zamarzła część wodospadu Niagara. W stanach New Jersey i Nowy Jork wprowadzono stan wyjątkowy, zamknięto szkoły.
 
* W Wielkiej Brytanii rozpoczęto dochodzenie w związku z oświadczeniem pilota A-320, który twierdzi, że o mały włos jego samolot nie zderzył się z UFO. Zgodnie ze słowami dowódcy samolotu w momencie, gdy zobaczył UFO, samolot znajdował się na wysokości 10 000 m, 32 km od lotniska Heathrow. Do zdarzenia doszło w lipcu 2013 roku, ale poinformowano o nim dopiero teraz. „Nieznany obiekt, który przypominał piłkę do gry w rugby, pojawił się kilka metrów od kabiny, - cytuje pilota The Telegraph. - To była srebrna, metalowa konstrukcja”. „Myślałem, że nie uda się uniknąć zderzenia, ponieważ nie było czasu na zmienienie manewru. Jednak obiekt nieoczekiwanie nabrał wysokości i poleciał niemal tuż nad samolotem” - powiedział pilot. Ustalono, że ani meteorytu, ani wojskowych nie było w tym sektorze w czasie incydentu. Incydent z pojawieniem się UFO nad lotniskiem miał niedawno miejsce również we Francji.

* Po krytyce Departamentu Stanu USA, izraelski minister obrony Mosze Jaalon przeprosił za swoje słowa pod adresem sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego. Wcześniej ostro zaatakował Kerrego mówiąc że Kerry dążąc do porozumienia pokojowego Izraela z Palestyńczykami, wykazuje "obsesyjne działanie z niewłaściwych pobudek i mesjanistyczny zapał". - Kerry nie może nauczyć mnie niczego o konflikcie z Palestyńczykami a jego plan pokojowy nie jest wart papieru, na którym został napisany - powiedział Jalon. Kerry od lipca ub. r. regularnie odwiedza Bliski Wschód i próbuje doprowadzić do porozumienia obu stron. Odwiedził już region 10 razy w ciągu pół roku negocjacji.

6 komentarzy:

 1. Anonimowy3/25/2014

  w Iranie jest 3 % arabów, autorze czy masz na myśli spadek dzietności tej mniejszości tam? kocur pisal

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy10/17/2014

  This website was... how do you say it? Relevant!!
  Finally I have foun something which helped me. Manyy thanks!


  Take a look at my web site :: kitchen sales people, http://getyourphonebetter.wordpress.com/,

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy wpis! Wiele informacji o których nie miałem pojęcia. Pouczające.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przekręca pan rzeczywistość tak, aby panu pasowała - przecież mówiąc o "uczestnictwie w wyborach europejskich" Barroso nie mówił jak w nich głosować, lecz tylko wzywał do uczestnictwa. Pańskie twierdzenie, że rzekomo "Barroso zagroził wyborcom wybuchem nowej wojny światowej, jeśli w wiosennych wyborach nie zagłosują na polityków chcących dalszej integracji europejskiej" nie znajduje potwierdzenia w pańskim cytacie.
  _____Ponieważ ludzi wypowiadających sie tak prymitywnie jak pan jest na świecie więcej, to Barroso zupełnie słusznie przed wami ostrzega.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzywał do głosowania przeciwko partiom eurosceptycznym bo jego zdaniem ich zwycięstwo mogłoby doprowadzić do wojny w Europie. Mówił to w kontekscie rocznicy wybuchu I WŚ. Tu źródło i więcej cytatów: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2014/01/10/barroso-nur-bruessel-kann-die-barbarei-in-der-welt-verringern/ Przeprosin nie oczekuję znając poziom kultury waszmości, który pokazałeś w drugim komentarzu (tym z bluzgami).

   Usuń
 5. Anonimowy4/02/2018

  I visit day-to-day some websites and information sites to read
  articles, but this website offers quality based articles.

  OdpowiedzUsuń