29 wrz 2013

Krótką serią

* Zdaniem wysokich oficerów US Air Force, drony takie jak MQ-9 Reaper czy MQ-1 Predator są bezużyteczne w większości sytuacji bojowych. Powolne, śmigłowe pojazdy bezzałogowe, powinny zastąpić bardziej zaawansowane, szybsze maszyny, korzystające z technologii stealth. Takie są konkluzje dorocznej konferencji Air Force Association, która odbyła się kilka dni temu nieopodal Waszyngtonu. Dla powolnych dronów w rodzaju MQ-9 śmiertelne zagrożenie stanowi przeciwnik posiadający nawet najbardziej zacofaną, ale realnie działającą obronę przeciwlotniczą lub siły powietrzne. Drony mogą świetnie sobie radzić w walce z Al-Kaidą czy bojownikami w Mali. Jednak w konfrontacji z siłami zbrojnymi, nawet bardzo zacofanego kraju, są stale zagrożone, a ich zastosowanie jest bardzo ograniczone. Wymagają całkowitego panowania w powietrzu i zniszczenia obrony przeciwlotniczej przeciwnika. W warunkach pełnowymiarowego konfliktu zbrojnego to warunki nierealne.

* Jak sugeruje raport think-thanku CSBA, redukcje budżetu obronnego USA prowadzą do spadku innowacyjności przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego a w rezultacie do utraty przewagi technologicznej sił zbrojnych nad potencjalnymi przeciwnikami. W  związku z tym należy skupić rozwój zdolności obronnych USA na 6 kluczowych obszarach: możliwość precyzyjnego, konwencjonalnego rażenia celów na obszarze globu, siły odstraszania nuklearnego, projekcja i utrzymywanie sił konwencjonalnych zdolnych do wykonywania połączonych operacji na szczeblu operacyjnym, utrzymywanie supremacji w przestrzeni powietrznej, na morzach i oceanach oraz w spektrum elektromagnetycznym, w tym w cyberprzestrzeni, bezpiecznego przesyłu zaszyfrowanych informacji oraz realistycznego szkolenia wojsk. Jako dziedziny, gdzie powinno się poszukiwać większych oszczędności wymieniono m.in. możliwość prowadzenia długotrwałych działań przeciwpartyzanckich, czy  wykonywania morskich operacji desantowych.

* Z kolei inna grupa doradców Pentagonu z think tanku SPC, w ramach cięć budżetowych poleca m.inn. zmniejszenie liczby pracowników cywilnych, sztabów w centrali i agencji obrony oraz ograniczenie niektórych rodzajów szkoleń. Największe oszczędności miano by uzyskać na zmniejszeniu zakupów samolotów F-35 - 4 mld. dol. do 2015 roku. Ponadto zalecane jet odwołanie programów nowego ciężkiego bwp GCV i lekkiego pojazdu JLTV który miał zastąpić samochody HMMWV.

Siły Powietrzne USA zamierzaprzenieść 1264 żołnierzy do pododziałów zajmujących się  bezpieczeństwem cybernetycznym. "Siły Powietrzne, na wzór innych rodzajów sił zbrojnych USA, zwiększą zespół lotników-programistów w ciągu najbliższych kilku lat w ramach nowej strategii mającej na celu poprawę ochrony przed zagrożeniami sieciowymi" powiedział przedstawiciel dowództwa Sił Powietrznych. Cyberwojska ​​są jedynymi, które zwiększają liczbę żołnierzy we wszystkich rodzajach sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, podczas gdy inne służby przygotowują znaczne redukcje w wyniku cięć budżetowych.

* Rząd Ukrainy jednogłośnie zaakceptował umowę stowarzyszeniową z UE. Umowa zostanie podpisana w listopadzie w Wilnie. Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy w wywiadzie dla rosyjskiej gazety "Kommiersant" przestrzegł przed wywieraniem nacisków na kraje podejmujące decyzję o stowarzyszeniu z UE. Rosja prowadzi zimną wojne z Ukraina po tym jak Ukraińcy zdecydowali się na praktyczne kroki mające przybliżyć ich do UE. W celu zabezpieczenia się przed tradycyjną rosyjska zimową wojną gazową, zredukowali import gazu z Rosji o 30% i zapowiedzieli dalsze jego obniżanie co wywołuje frustrację i wściekłość na Kremlu.

* Majowe przesuniecia granicy pomiędzy Osetią Południową będącą obecnie pod okupacją Rosji a resztą Gruzji było częścią strategii Rosji przejęcia kontroli nad strategicznym ropociągiem Baku-Supsa dostarczającego kaspijską ropę do Europy z pominięciem Rosji. Wiceminister energetyki Gruzji Ilia Eloszwili poinformował, że jeżeli rosyjska armia stacjonująca w Osetii Południowej przesunie "granicę" o 1 km w stronę wioski Karafila, to część ropociągu może znaleźć się pod kontrolą Rosji. Ryzyko takiego ruchu jest bardzo duże, ponieważ proceder podkradania przez Osetię przylegających do linii demarkacyjnej terenów jest od maja prowadzony na sporą skalę przy udziale rosyjskiej armii.

 * Nowy rosyjski bwp Kurganiec-25 lub inaczej BMP-4 jest już prawie gotowy. Pojawi się na paradzie zwycięstwa 9 maja 2014 roku w ilości 16 sztuk. Tymczasem ministerstwo obrony kupiło w zakładach UWZ partię BWP-3 którą odrzuciło w 2010 roku jako wadliwą i niespełniającą wymagań. Zakłady wzbogaciły wyposażenie wozów o system Sztora do mylenia pocisków przeciwpancernych i system aktywnej samobrony Arena.

* Prezydent Rosji Putin polecił, by podczas tworzenia nowej wersji państwowego programu zbrojeniowego do 2025 roku zwrócić szczególną uwagę na rozwój broni precyzyjnej. "Analiza konfliktów zbrojnych z ostatnich dekad pokazuje, że jej rola i skala użycia stale rośnie. Dlatego potrzebna jest systematyczna praca, aby połączyć wszystkie składniki broni precyzyjnej" – powiedział Putin. Wcześniej, 5 lipca, po spotkaniu Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa minister obrony Siergiej Szojgu poinformował że Rosja chce do 2015 pięciokrotnie, a do 2020 roku trzydziestokrotnie zwiększyć liczbę rakiet manewrujących. Rosyjskie siły powietrzne chcą przede wszystkim wprowadzić na uzbrojenie nowe poddźwiękowe rakiety manewrujące Kh-101 Raduga, które oficjalnie mają mieć zasięg 10 000 km i trafiać konwencjonalną głowicą bojową o wadze 400 kg cel z dokładnością 10 m. Starsze pociski typu Kh-555 mają głowicę bojową o połowę mniejszą i celność 25-30 m. Planuje się również wprowadzenie rakiet kH-102 z głowicami atomowymi.

 * Białoruś zmodernizuje swoje MiGi-29. Samoloty otrzymają instalację do tankowania w powietrzu, nowe systemy nawigacyjne, możliwość integracji z dodatkowymi typami uzbrojenia powietrze-ziemia, ciekłokrystaliczne wyświetlacze w kabinie pilota. Radar NO19 otrzyma tryb pracy ze śledzeniem powierzchni ziemi. Białoruś posiada 38 samolotów MiG-29. Modernizacji ma zostać poddanych też 10 samolotów Su-27 wycofanych w tym roku z czynnej słuzby ze wzgledu na oszczędności.

 * Rząd Szwecji przedstawił budżet na 2014 rok zakładający zwiększenie wydatków na obronę o 300 mln. koron. Dodatkowe środki mają być uwolnione dzięki ograniczeniu wydatków na międzynarodowe operacje wojskowe  i inne przedsięwzięcia międzynarodowe. 
Rząd planuje zwiększenie wydatków obronnych również w 2015 r. o 300 mln koron, w 2016 r. o 400 mln koron i o 500 mln koron, w 2017 roku. Koncepcja rządu zakłada osiągnięcie poprawy werbunku żołnierzy oraz jakości ich szkolenia.

* Prezydent Komorowski zapowiedział redukcję polskiego kontyngentu w Afganistanie. XIV zmiana PKW bedzie liczyła do 1000 żołnierzy i pracowników wojska w Afganistanie oraz do 200 w Polsce. Do tej pory PKW w Afganistanie liczył do 1800 żołnierzy i pracowników wojska. Polska, podobnie jak całe NATO, zakończy operację w Afganistanie w formule ISAF do końca 2014 r.

 * Kenijskie władze twierdzą, że atakiem na centrum handlowe w Nairobi kierowała biała kobieta - wdowa po jednym z zamachowców na londyńskie metro z lipca 2005 roku. To ona miała wydawać rozkazy zamachowcom, gdzie mają strzelać. Samantha Lewthwaite, nazywana "Białą wdową", ma 29 lat. Od roku jest poszukiwana przez Interpol. Kenijskie władze łączą ją też z zamachem z ubiegłego roku na jeden z barów, w którym klienci ogladali mecze Euro 2012. Zginęły wówczas 3 osoby, w tym mały chłopiec. Uważa się, że Brytyjka jest związana z grupą somalijskich islamistów - Al-Szabab. Wśród zamachowców, jak twierdzą terroryści, ma być więcej cudzoziemców, m.in. dwóch Brytyjczyków. Szefowa kenijskiej dyplomacji, Amina Mohammed powiedziała, że terroryści z al-Szabab pochodzący z USA to młodzi mężczyźni: Mieli po 18-19 lat, z pochodzenia byli Arabami lub Somalijczykami, mieszkali w Minnesocie i w jakimś innym miejscu.

*  Prezydent Syrii Baszar al-Asad powiedział że nie wyklucza, iż USA jednak przeprowadzą atak wojskowy na jego kraj. Oświadczył że Damaszek ma zeznania rebeliantów świadczące, że to oni użyli w walkach w Syrii broni chemicznej. Powiedział także, że władze syryjskie odkryły tajne laboratoria i składy z bronią chemiczną. Asad dodał też, że ma dowody na to, iż rebeliantów walczących przeciw niemu w Syrii zbroi Arabia Saudyjska. Syria zgodziła się przekazać całą swoją broń chemiczną do dowolnego kraju gotowego do jej przyjęcia i późniejszego zniszczenia pod międzynarodową kontrolą. Według szacunków Asada, koszt operacji, która potrwa co najmniej rok, wyniesie około miliarda dolarów.

* Broń chemiczna przedostała się w ręce islamskich fundamentalistów walczących przeciwko rządowi syryjskiemu, od strony Libii po upadku rządu Muammara Kaddafiego w 2011 roku – oznajmił zastępca syryjskiego premiera ds. gospodarki Qadri Jamil w wywiadzie dla brytyjskiej gazety Guardian. Po wojnie 2011 w roku w Libii panuje chaos – piszą zachodni eksperci. Nowe władze nie mogą objąć kontroli nad uzbrojonymi ugrupowaniami, które odmówiły zawieszenia broni.

* Działające w Syrii ugrupowanie ekstremistyczne Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie, związane z Al-Kaidą zawarło rozejm z opozycyjną Wolną Armią Syrii, główną formacją popieraną przez Zachód. Strony porozumiały się w sprawie wymiany jeńców i części skonfiskowanej własności. Wcześniej organizacja Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie przejęła kontrolę nad miastem Azaz na północy Syrii, które znajdowało się w rękach terrorystów z Wolnej Armii Syrii. Przez miasto przebiega ważna dla opozycji trasa zaopatrywania z Turcji. W mediach przewija się teza, że rozejm wymusiły służby specjalne Zachodu, które nasiliły zaopatrzenie dla terrorystów i którym zależy na zwiększeniu skuteczności ich działań wojskowych przeciwko armii rządowej.

* Kilkuset bojowników syryjskiej opozycji poinformowało o przyłączeniu się do organizacji związanych z Al-Kaidą. Według agencji Reuters, o zamiarze wejścia w szeregi silnego ekstremistycznego ugrupowania Dżabhat al-Nusra poinformowały w drugiej połowie września co najmniej dwie „brygady” działające w prowincji Raqqah.

* Wicedyrektor FSB Siergiej Smirnow poinformował że w Syrii po stronie rebeliantów walczy 300-400 najemników z Rosji. - Werbowanie najemników rzeczywiście istnieje – powiedział Smirnow po zakończeniu posiedzenia rady regionalnej struktury antyterrorystycznej Szanghajskiej Organizacji Współpracy ( w jej skład wchodzi Rosja, Kazachstan, Chiny, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan). - Oni wrócą, co oczywiście stanowi duże zagrożenie – powiedział Smirnow, dodając że problem ten dotyczy wszystkich krajów SOW.

* Utrzymują się niepokoje w Suezie na północy Egiptu. Dochodziło tam do starć pomiędzy mieszkańcami a bojówkami islamistów. W Kairze zamieszki miały miejsce w kilku dzielnicach jednocześnie. Na jednej ze stacji metra doszło do strzelaniny, w której brali udział zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego i przechodnie. W mieście Kerdasa miała miejsce operacja likwidacji ekstremistów, którzy miesiąc temu urządzili rzeź w lokalnym posterunku policji. Zatrzymano 90 osób.

* Izrael zrezygnował z programu budowy czołgu nowej generacji Merkawa Mk.V. Nadal bedą produkowane i modernizowane czołgi wersji Mk.IV oraz powstanie wóz do walki w mieście na bazie czołgu Mk.IV. Nowy czołg miał być wozem lżejszym, wyposażonym w napęd hybrydowy i działo elektromagnetyczne lub elektro termo-chemiczne oraz laser bojowy.

* Prezydent USA Barack Obama przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Był to pierwszy bezpośredni kontakt przywódców obu krajów od czasów irańskiej rewolucji z 1979 roku. Prezydent USA powiedział że chce zbudować z Iranem stosunki oparte na wzajemnych interesach i wzajemnym szacunku. Rowhani, który przebywał w USA na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, oświadczył w wywiadzie dla dziennika "Washington Post" że chce zawarcia porozumienia ze światowymi mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego w ciągu 3-6 miesięcy. Zobowiązał się też do złagodzenia napięć panujących między Stanami Zjednoczonymi a jego krajem. Powoduje to ogromną frustrację władz Izraela oraz syjonistów na Zachodzie i podległych im grup wpływu, które próbują doprowadzić do wojny pomiędzy USA i krajami Zachodu a krajami islamskimi, w tym zwłaszcza, na obecnym etapie, Iranem i Syrią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz