11 lut 2014

Krótką serią z Polski

* Szef Sztabu Sojuszniczego Dowództwa Transformacji (ACT) ds. Szkolenia Sił Połączonych wiceadm. Javier Gonzalez-Huix podczas pobytu w Warszawie powiedział że jego celem jest zwiększenie liczby dużych ćwiczeń sił NATO z 1-2 do co najmniej 4-5 rocznie. W ramach Inicjatywy Sił Połączonych (CFI), ma zostać opracowany pięcioletni plan ćwiczeń „NATO Military Training and Exercise Programme 2015-2019”. Polska zamierza zgłosić do tej inicjatywy kilka prowadzonych w kraju ćwiczeń, w tym m.in. Anakondę.

 * Sprawdzenie M-346 Master w Dęblinie, przy udziale komisji prowadzącej postępowanie i grupy sprawdzenia weryfikacyjnego potwierdziło, iż samolot spełnia wymagania postawione przez MON.  W związku z tym dokonano wyboru oferty złożonej przez firmę Alenia Aermacchi S.p.A. Podpisanie umowy na zakup 8 samolotów i sprzęt pomocniczy przewidywane jest w I kwartale 2014 r. W opcji jest zakup dalszych 4 samolotów.

*  Min. Siemoniak dał do zrozumienia na twitterze, że możliwy jet zakup używanych wielozadaniowych samolotów bojowych dla zastąpienia Su-22. Jak napisał: "Realne opcje w tym przypadku to bsl i/lub używane wsb. Decyzje 2015/2016. Zależnie od rozwoju programu bsl". Biorąc pod uwagę że planowany termin wycofania Su-22 to 2016 rok, jest to jedyna możliwość, gdyż do tego czasu nie ma szans by powstał na świecie bojowy BSL o takich możliwościach jakie mają dziś Su-22 (możliwość dostarczenia za linie przeciwnika 4 ton bomb i pocisków, lot z prędkością naddźwiękową). Obecne eksperymentalne bojowe BSL mają udźwig o połowę mniejszy a wersje użytkowe mają wejść do służby najwcześniej za 10-20 lat.

* W Planie Modernizacji Technicznej na stronie MON zmieniono datę zakupu śmigłowców z "od 2015" na "po 2015". Podobny manerwr zrobiono z BSL w 2013 roku. Pytany o to na twitterze minister Siemoniak odpowiedział wymijająco że "omawiał sposób komunikacj spraw związanych z PMT z  J. Sońtą" (rzecznikiem prasowym), jednak daty nie poprawiono.

* Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała kandydatury płk. Krzysztofa Duszy i Macieja Matysiaka na zastępców szefa SKW.

* Szef Inspektoratu Uzbrojenia podpisał dwie ostatnie umowy na dokończenie budowy patrolowca ORP „Ślązak”. Zawarte 12 grudnia umowy opiewają na łączną kwotę prawie 100 mln euro. Okręt ma być oddany Marynarce Wojennej do listopada 2016 roku. Bdzie wyposażony w Modułowy System Walki firmy Thales Nederland oraz Zintegrowany System Nawigacji z sonarem Vanguard i Zintegrowany System Łączności które zainstaluje gdyńska firma Enamor.

* Polska znalazła się wśród 20 państw świata, z których w l. 2002-2011 wyeksportowano najwięcej nielegalnego kapitału.

* Rosja zrezygnowała z budowy tzw. "pieremyczki" - drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego przez Polskę, na rzecz budowy drugiej nitki gazociągu po dnie Bałtyku, Nord Stream. Może to oznczać że Moskwa uważa Polskę za kraj potencjalnie niestabilny lub planuje go takim uczynić.

4 komentarze:

 1. Anonimowy2/11/2014

  Przepraszam , ale mam pytanie : co to jest "nielegalny Kapitał " ? , i jak się to ocenia/analizuje ?(źródło informacji ) Z poważaniem Jx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy2/11/2014

   Global Financial Integrity, a think tank based in Washington, DC.

   Usuń
 2. Anonimowy2/11/2014

  Przepraszam, pisałem z telefonu. Źródło to GFI, nielegalny kapitał to pieniadze pochodzące z korupcji, przestępstw, omijania podatków. Tu można przeczytac więcej: http://wpolityce.pl/wydarzenia/70326-przestepstwa-finansowe-to-specjalnosc-polakow-w-2011-stracilismy-przez-korupcje-ponad-9-miliardow

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy2/11/2014

  Bardzo Dziękuję za odpowiedz ! na pewno sobie poczytam !:-) Pozdrawiam! Jx

  OdpowiedzUsuń